Rozdział 2 - Wyrób fermentowanych napojów winiarskich oraz obrót wyrobami winiarskimi - Wyrób i rozlew wyrobów winiarskich, obrót tymi wyrobami i organizacja rynku wina.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.34.292

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 2009 r.

Rozdział  2

Wyrób fermentowanych napojów winiarskich oraz obrót wyrobami winiarskimi

1.
Przy wyrobie fermentowanych napojów winiarskich jest dozwolone dodanie:
1)
alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
2)
destylatu owocowego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy miodów pitnych, z zastrzeżeniem art. 11 ust. 2.
1.
Do dosłodzenia fermentowanych napojów winiarskich mogą być stosowane:
1)
sacharoza w postaci cukru półbiałego, cukru białego, rafinowanego cukru białego, glukoza, fruktoza, cukier palony lub miód pszczeli - do wina owocowego, napojów winopodobnych owocowych lub miodowych, aromatyzowanych napojów winopodobnych owocowych lub miodowych, napojów niskoalkoholowych i aromatyzowanych napojów niskoalkoholowych;
2)
sacharoza w postaci cukru półbiałego, cukru białego, rafinowanego cukru białego, glukoza, fruktoza, cukier palony, moszcz gronowy, zagęszczony moszcz gronowy, rektyfikowany zagęszczony moszcz gronowy, sok winogronowy lub zagęszczony sok winogronowy - do "Polskiego Wina/Polish Wine";
3)
sacharoza w postaci cukru półbiałego, cukru białego, rafinowanego cukru białego, glukoza, fruktoza, syrop glukozowy, syrop fruktozowy, cukier płynny, inwertowany cukier płynny, cukier palony, miód pszczeli, moszcz gronowy, zagęszczony moszcz gronowy, rektyfikowany zagęszczony moszcz gronowy, sok winogronowy lub zagęszczony sok winogronowy - do wina owocowego aromatyzowanego, "Polskiego Wina aromatyzowanego/Polish Wine aromatized", aromatyzowanych napojów winopochodnych owocowych lub miodowych.
2. 6
Do słodzenia fermentowanych napojów winiarskich mogą być również stosowane inne substancje słodzące dozwolone na podstawie przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
3.
Miody pitne mogą być dosładzane wyłącznie miodem pszczelim lub sacharozą.
1.
Przy wyrobie fermentowanych napojów winiarskich jest dopuszczalne:
1)
dodanie wody technologicznie niezbędnej do korekty składu tych napojów, pod warunkiem że dodatek wody nie zmieni charakteru napoju;
2)
użycie wody technologicznie niezbędnej do przygotowania dozwolonych substancji dodatkowych dodawanych po zakończeniu fermentacji alkoholowej.
2.
Woda, o której mowa w ust. 1, musi spełniać wymagania, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, określone w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
3.
Do "Polskiego Wina/Polish Wine", win owocowych i miodów pitnych, napojów niskoalkoholowych oraz napojów winopodobnych owocowych i miodowych woda technologicznie niezbędna do korekty składu tych napojów nie może być dodana po zakończeniu fermentacji alkoholowej.
1.
Udział soku owocowego lub moszczu owocowego w nastawach na fermentowane napoje winiarskie inne niż "Polskie Wino/Polish Wine" stosowanych do wyrobu win owocowych oraz napojów niskoalkoholowych w przeliczeniu na soki surowe nie może być mniejszy niż:
1)
40 % objętościowych w przypadku jednorodnych nastawów porzeczkowych lub agrestowych;
2)
60 % objętościowych w przypadku jednorodnych nastawów jabłkowych lub truskawkowych;
3)
20 % objętościowych w przypadku soków z owoców aronii, róży, głogu, tarniny, rokitnika, berberysu, bzu czarnego lub borówki czernicy;
4)
50 % objętościowych w przypadku pozostałych jednorodnych nastawów owocowych.
2.
Udział soku winogronowego lub moszczu winogronowego w nastawie na "Polskie Wino/Polish Wine" w przeliczeniu na sok surowy nie może być mniejszy niż 75 % objętościowych.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nastawów mieszanych, z uwzględnieniem proporcjonalnego udziału poszczególnych soków.
1.
Udział soku owocowego w nastawach na fermentowane napoje winiarskie inne niż "Polskie Wino/Polish Wine" stosowanego w wyrobie napojów winopodobnych owocowych w przeliczeniu na soki surowe nie może być mniejszy niż:
1)
20 % objętościowych w przypadku jednorodnych nastawów porzeczkowych lub agrestowych;
2)
30 % objętościowych w przypadku jednorodnych nastawów jabłkowych lub truskawkowych;
3)
15 % objętościowych w przypadku soków z owoców aronii, róży, głogu, tarniny, rokitnika, berberysu, bzu czarnego lub borówki czernicy;
4)
25 % objętościowych w przypadku pozostałych jednorodnych nastawów owocowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nastawów mieszanych, z uwzględnieniem proporcjonalnego udziału poszczególnych soków.

Przy wyrobie napojów winopodobnych z brzeczki miodowej udział miodu pszczelego nie może być niższy niż 150 kilogramów miodu na 1.000 litrów brzeczki miodowej.

1.
Przy wyrobie miodu pitnego dopuszcza się zastąpienie najwyżej 20 % wagowo miodu pszczelego sacharozą, przyjmując, że 1 kilogram miodu pszczelego odpowiada 0,7 kilograma sacharozy.
2.
W ramach dozwolonego dodatku sacharozy, o którym mowa w ust. 1, można dodać do półtoraka i dwójniaka alkohol etylowy rolniczy, przy czym 1 litr alkoholu etylowego rolniczego 100 % odpowiada 1,7 kilograma sacharozy.

Do fermentowanych napojów winiarskich nie można dodawać pozostałości odwarowej, stanowiącej odpad w produkcji destylatów, a także jej koncentratów i produktów fermentacji.

1.
Przy wyrobie fermentowanych napojów winiarskich dopuszcza się:
1)
dosładzanie;
2)
dokwaszanie spożywczym kwasem organicznym;
3)
dodanie barwników lub karmelu;
4)
dodanie cukru palonego;
5)
dodanie soku owocowego lub zagęszczonego soku owocowego;
6)
dodanie alkoholu;
7)
dodanie wody technologicznie niezbędnej.
2.
Przy wyrobie fermentowanych napojów winiarskich poddanych aromatyzacji dopuszcza się:
1)
dokonywanie czynności, o których mowa w ust. 1;
2)
dodanie dozwolonych, naturalnych lub identycznych z naturalnymi, substancji aromatycznych.
3.
Przepisy:
1)
ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 2 nie dotyczą miodu pitnego;
2)
ust. 1 pkt 5 nie dotyczą "Polskiego Wina/Polish Wine".
4.
Do barwienia miodu pitnego można stosować wyłącznie cukier palony.
5.
Miód pitny można doaromatyzować wyłącznie alkoholowym wyciągiem z ziół aromatycznych i przypraw korzennych.
1.
Zasady obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej wyrobów winiarskich określają odrębne przepisy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Do obrotu mogą być wprowadzane tylko wyroby winiarskie:
1) 7
spełniające wymagania określone w ustawie, rozporządzeniu nr 1601/1991 lub rozporządzeniu nr 479/2008;
2)
dopuszczone do obrotu na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do Unii Europejskiej, w zakresie, w jakim korzystają ze swobody przepływu towarów na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą Europejską.
3. 8
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do:
1)
wyrobów winiarskich, o których mowa w art. 3 pkt 1, wyrobionych z przeznaczeniem wyłącznie na eksport, jeżeli odmienne wymagania wynikają z umów międzynarodowych albo zostały odmiennie określone przez odbiorcę tych wyrobów;
2) 9
wyrobów winiarskich, o których mowa w art. 3 pkt 2, wyrobionych z przeznaczeniem wyłącznie na eksport, jeżeli wynika to z rozporządzenia nr 1601/1991 lub rozporządzenia nr 479/2008.

Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób wyrobu fermentowanych napojów winiarskich, metody analiz fermentowanych napojów winiarskich do celów urzędowej kontroli pod względem jakości handlowej, mając na uwadze zapewnienie jednolitych standardów w zakresie jakości handlowej oraz metod wyrobu i analizy fermentowanych napojów winiarskich.

6 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 114 pkt 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U.06.171.1225) z dniem 28 października 2006 r.
7 Art. 14 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez art. 4 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.06.208.1541) z dniem 6 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.

8 Art. 14 ust. 3 zmieniony przez art. 106 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U.04.96.959) z dniem 1 maja 2004 r.
9 Art. 14 ust. 3 pkt 2:

- zmieniony przez art. 4 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.06.208.1541) z dniem 6 grudnia 2006 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.38.298) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 2009 r.