Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w sprawie podwyższenia podatku spożywczego od cukru na obszarze Rzeczypospolitej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.59.423

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 czerwca 1923 r.
w przedmiocie wykonania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w sprawie podwyższenia podatku spożywczego od cukru na obszarze Rzeczypospolitej.

Na mocy § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w sprawie podwyższenia podatku spożywczego od cukru na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. R. P. № 59, poz. 419) zarządza się co następuje:
Dodatkowemu podatkowi spożywczemu w kwocie 130,000 Mk. (stu trzydziestu tysięcy marek) od 100 kg. podlega wszelki cukier buraczany względnie trzcinowy w stania naturalnym, jak I przerobiony na t. zw. przetwory cukrowe t. j. cukierki, karmelki, czekoladę, miód sztuczny, marmelade, likiery.
Zawartość cukru w przetworach cukrowych ze wzglądu na dodatkowy podatek spożywczy przyjmuje się:
a)
w miodzie sztucznym na 70%,
b)
w cukierkach nienadziewanych i karmelkach na 60%,
c)
w marmeladzie, czekoladzie 5 cukierkach nadziewanych na 40%,
d)
w likierach na 25% wagi netto przetworów.
Kto zatem posiada w chwili ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 7 czerwca 1923 r. zapas cukru wynoszący 100 kg. lub więcej przechowany poza magazynami fabryk cukru, obowiązany jest zgłosić go w ciągu 5 dni po dniu ogłoszenia wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r.:
a)
na obszarze b. zaboru austrjackiego w najbliższym oddziale Kontroli Skarbowej,
b)
na obszarze b. zaboru rosyjskiego u inspektora Kontroli Skarbowej, wreszcie
c)
na obszarze b. zaboru pruskiego Kontroli Skarbowej w sposób podany w § 6 niniejszego rozporządzenia.
Zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu podlega cały posiadany zapas cukru (§ 1) a nie tylko nadwyżka ponad 100 kg.
Przesyłki cukru (§ 1) znajdujące się uchwali ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. w transporcie ma odbiorca w ciągu 5 dni po nadejściu do miejsca przeznaczenia zgłosić celem dodatkowego opodatkowania Kontroli Skarbowej wymienionej w § 3.
Zgłoszenie należy wnosić w 3 równo-brzmiących egzemplarzach, podając w niem:
a)
wagę (netto) cukru podlegającego podatków' w kilogramach,
b)
gatunek zgłoszonego cukru t. j. czy to cukier w stanie naturalnym, czy też w przetworach cukrowych i w jakich,
c)
dokładne miejsce przechowania zgłoszonego cukru,
d)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza cukru.
Kontrola Skarbowa przyjmuje wniesiona zgłoszenie, wciąga je do założonego na ten cel zapisku, oblicza przypadający dodatkowy podatek od złożonego zapasu, wypisuje na wszystkich 3 egzem-, piargach Na bijący zapisku, dzień i miesiąc zgłoszenia zapasu cukru, kwotę przypadającego dodatkowego podatku spożywczego, wreszcie Kasę Skarbową, w której tenże podatek ma być wpłacony, poczerń zwraca 1 egzemplarz zgłaszającemu zapas, drugi egzemplarz przesyła właściwej Kasie Skarbowej, a trzeci przedkłada do 8 dni po zamknięciu zapisku w drodze służbowej przełożonemu urzędowi akcyz i monopolów (dyrekcji okręgu skarbowego) po uwidocznieniu na nim dokładnej daty i kwoty zapłaconego podatku celem przedłożenia go Izbie Skarbowej.
Kontrola Skarbowa przyjmująca zgłoszenie ma prawo sprawdzić na miejscu, czy szczegóły podane w oznajmieniu zgodne są z prawdą.
Przypadający od zapasów dodatkowy podatek spożywczy ma być wpłacony bezpośrednio do właściwej Kasy Skarbowej w ciągu 8 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1923 r. lub też wpłacony za pośrednictwem P. K. O. na rachunek tejże kasy w tym samym terminie.

Niezapłacony w powyższym terminie dodatkowy podatek spożywczy od cukru należy ściągnąć w drodze przymusowej w sposób przepisany dla podatków bezpośrednich i to wraz z kosztami i odsetkami zwłoki od dnia płatności, przewidzianemi w ustawie z 9 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 35 poz. 122).

Urzędy akcyz i monopolów skarbowych (dyrekcje okręgu skarbowego) uprawnione są do odroczenia na przeciąg 2 miesięcy zapłaty dodatkowego podatku spożywczego od zgłoszonych zapasów cukru w razie okoliczności wyjątkowo na uwzględnienie zasługujących, w tym wypadku jednak zapasy cukru muszą być wzięte pod zamknięcie urzędowe aż do chwili zapłacenia podatku.
Kasy Skarbowe obowiązane są pobrać dodatkowy podatek od zapasów cukru i zarachować go na dobro Ministerstwa Skarbu Dział VI § 10 poz. 5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.