Uzupełnienie rozporządzenia z dnia 8 października 1921 r. w przedmiocie wyrobu i obrotu specyfików farmaceutycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.101.929

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 30 października 1922 r.
uzupełniające rozporządzenie tegoż Ministra z dn. 8 października 1921 r. w przedmiocie wyrobu i obrotu specyfików farmaceutycznych.

Na mocy art. 2 p. 13 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dn. 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. № 63 poz. 371), art. 379 i 386 ros. ustawy lekarskiej (ros. Zbiór Pr. tom XIII wyd. 1905), austr. ustawy z dn. 18 grudnia 1906 r. (austr. Dz. U. P. 1907 r. № 5) i zgodnie z art. 36 rozporządzenia niemieckiego Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 18 lutego 1902 r. w przedmiocie sposobu prowadzenia aptek, zarządza się co następuje:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego z dn. 8 października 1921 r. w przedmiocie wyrobu i obrotu specyfików farmaceutycznych (Dz. U. R. P. № 87 poz. 640) zmienia się, względnie uzupełnia w sposób następujący:
a)
§ 2 wymienionego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"Za specyfiki farmaceutyczne uważa się środki lecznicze, wytwarzane chemicznie lub przetwarzane mechanicznie do powszechnej sprzedaży w aptekach, oraz w fabrykach i laboratorjach, przeznaczonych do wyrobu preparatów farmaceutycznych (galenowych) i wprowadzane na rynek pod postacią swoistą, bezpośrednio dla konsumenta przeznaczoną.

Specyfik musi odpowiadać następującym warunkom:

a) powinien być pod względem składu lub postaci nowością, stanowiącą postęp w lecznictwie;

b) nie może posiadać składu podanego w prze pisach krajowej lub obcokrajowej farmakopei oraz urzędowych manuałów;

c) nie może ulegać rozkładowi przy dłuższem przechowywaniu;

d) powinien odpowiadać pod względem leczniczym celowi, jaki został wskazany przez wytwórcę".

b)
§ 3 tegoż rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"Przepisom niniejszego rozporządzenia nie podlegają:

a) preparaty seroterapeutyczne, szczepionki i inne preparaty bakteryjne, o ile nie są mieszaninami ze środkami leczniczemi innego rodzaju;

b) preparaty kosmetyczne, djetetyczne i odżywcze, o ile nie są im przypisywane własności lecznicze;

c) środki dozowane (tabletki, pigułki, ampułki i t. p.), zawierające jeden środek działający, o ile nie noszą nazwy, dla tego działającego środka przez wytwórcę opatentowanej".

c)
W końcu § 10 tegoż rozporządzenia w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 10 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 74 poz. 672), dodaje się ustęp następujący:

"Apteki obowiązane są przechowywać specyfiki farmaceutyczne, zależnie od ich składu, w sposób, zabezpieczający je od zepsucia, wskazany wymaganiami wiedzy".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.