Utworzenie nowej izby skarbowej we Lwowie tudzież zmiany w organizacji urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.37.327

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 15 kwietnia 1930 r.
w sprawie utworzenia nowej izby skarbowej we Lwowie tudzież w sprawie zmian w organizacji urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych.

Na podstawie art. 3, 4 i 15 ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. P. P. P. Nr. 65, poz. 391) oraz art. 7 ustawy z dnia 8 kwietnia 1919 r. w przedmiocie objęcia przez Ministerstwo Skarbu administracji skarbowej na ziemiach polskich, które wchodziły w skład b. monarchji austrjacko-węgierskiej (Dz. P. P. P. Nr. 31, poz. 261) zarządzam co następuje:
Z okręgu administracyjnego izby skarbowej we Lwowie, utworzonej rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 254), wyłącza się obszar terytorjalny województw stanisławowskiego i tarnopolskiego i tworzy się dla tegoż obszaru osobną izbę skarbową na województwa stanisławowskie i tarnopolskie z siedzibą we Lwowie.

Nowoutworzona izba skarbowa otrzymuje nazwę "Izba Skarbowa II we Lwowie", dotychczasowa zaś izba skarbowa we Lwowie z okręgiem administracyjnym, obejmującym obszar terytorjalny województwa lwowskiego, otrzymuje nazwę "Izba Skarbowa I we Lwowie".

Urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych, urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych, kasy skarbowe oraz urzędy katastralne, istniejące na obszarze województw stanisławowskiego i tarnopolskiego, podporządkowuje się nowoutworzonej izbie skarbowej II we Lwowie.
Odnośnie podziału nowoutworzonej izby skarbowej na wydziały i zakresu działania obowiązują odpowiednie postanowienia rozporządzenia z dnia 20 czerwca 1927 r. o organizacji i zakresie działania izb skarbowych i podległych izbom urzędów skarbowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 588).

Istniejący przy dotychczasowej izbie skarbowej we Lwowie jako wydział VI wydział emerytalny pozostaje przy izbie skarbowej I we Lwowie.

Agendy poszczególnych wydziałów dotychczasowej izby skarbowej we Lwowie odnośnie wyłączonego obszaru województw stanisławowskiego i tarnopolskiego przechodzą do odpowiednich wydziałów nowoutworzonej izby skarbowej II we Lwowie, z wyjątkiem agend wydziału VI (emerytalnego).
Urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Brzeżanach, utworzony rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 263), znosi się a jego agendy odnośnie powiatu Przemyślany przekazuje się urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów państwowych w Brodach, odnośnie powiatu Rohatyn przekazuje się urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów państwowych w Stanisławowie, odnośnie zaś powiatów Brzeżany i Podhajce przekazuje się urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów państwowych w Tarnopolu.
Siedzibę urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Brodach, utworzonego powołanem w § 5 rozporządzeniem, przenosi się do Złoczowa.
Z obszaru terytorialnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych we Lwowie wyłącza się powiat Żydaczów, z obszaru terytorjalnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Samborze wyłącza się powiaty Stole, Stryj i Turka, z obszaru zaś terytorialnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Stanisławowie wyłącza się powiat Dolina i tworzy się dla powyższych powiatów osobny urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych z siedzibą w Stryju.
Z obszaru terytorjalnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Stanisławowie wyłącza się powiat Buczacz, z obszaru zaś terytorialnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Kołomyi wyłącza się powiat Zaleszczyki i włącza się je do obszaru terytorjalnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych w Czortkowie.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1930 r.