Oddział 1 - Przepisy ogólne - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Oddział  1

Przepisy ogólne

§  3.
1.
Informacje upowszechniane przez firmę inwestycyjną w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez tę firmę inwestycyjną powinny być rzetelne i zrozumiałe.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności:
1)
firmę lub nazwę firmy inwestycyjnej;
2)
dane pozwalające na bezpośredni kontakt z firmą inwestycyjną;
3)
nazwę organu nadzoru, który udzielił firmie inwestycyjnej zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.
3.
W przypadku gdy informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają wskazanie korzyści możliwych do osiągnięcia w przypadku skorzystania z usług maklerskich świadczonych przez firmę inwestycyjną, powinny one zawierać również wskazanie poziomu ryzyka inwestycyjnego związanego z danymi usługami.
4.
W przypadku gdy informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają dane dotyczące efektów usług maklerskich świadczonych przez firmę inwestycyjną w przeszłości, powinny one zawierać również wskazanie źródła tych danych.
5.
Upowszechniane przez firmę inwestycyjną dane o charakterze prognoz lub przewidywań na przyszłość powinny być oparte na rzetelnych i obiektywnych przesłankach. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
6.
W przypadku gdy informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają dane o systemie rekompensat, o którym mowa w dziale V ustawy, lub o systemie rekompensat, o którym mowa w art. 136 ust. 1 ustawy, którego uczestnikiem jest firma inwestycyjna, dane te mogą zawierać wyłącznie wskazanie systemu, do którego należy firma inwestycyjna.
§  4.
1.
Przed zawarciem umowy o świadczenie usług maklerskich firma inwestycyjna przekazuje klientowi, w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, szczegółowe informacje dotyczące firmy inwestycyjnej oraz usługi, która ma być świadczona na podstawie zawieranej umowy.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności:
1)
firmę lub nazwę firmy inwestycyjnej oraz nazwę podmiotu dominującego w grupie kapitałowej, do której należy firma inwestycyjna;
2)
dane pozwalające na bezpośredni kontakt klienta z firmą inwestycyjną;
3)
nazwę organu nadzoru, który udzielił firmie inwestycyjnej zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej;
4)
wskazanie zakresu usług maklerskich świadczonych przez firmę inwestycyjną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
wskazanie podstawowych zasad ochrony aktywów klienta, gwarantowanej przez system rekompensat, o którym mowa w ustawie, lub inny tego typu system, którego uczestnikiem jest firma inwestycyjna;
6)
wskazanie szczegółowych zasad świadczenia usługi maklerskiej, na podstawie zawieranej umowy;
7)
opis ryzyka inwestycyjnego związanego z daną usługą maklerską;
8)
opis kosztów, jakie klient będzie ponosił w związku z daną usługą maklerską, w tym w szczególności wskazanie opłat i prowizji pobieranych przez firmę inwestycyjną oraz opłat i prowizji pobieranych przez podmioty, z których pośrednictwa korzysta firma inwestycyjna w związku ze świadczeniem danej usługi;
9)
wskazanie podstawowych zasad załatwiania przez firmę inwestycyjną skarg klientów składanych w związku ze świadczonymi przez tę firmę inwestycyjną usługami maklerskimi;
10)
wskazanie podstawowych zasad postępowania firmy inwestycyjnej w przypadku powstania konfliktu interesów, o którym mowa w § 6 ust. 2;
11)
w przypadku gdy na podstawie umowy świadczona ma być usługa polegająca na wykonywaniu zleceń - listę rynków lub podmiotów, gdzie firma inwestycyjna wykonuje zlecenia oraz kryteria, według których firma inwestycyjna dokonuje wyboru rynku lub podmiotu dla wykonania zlecenia wraz z informacją o możliwości ustalenia przez klienta tych kryteriów w sposób dowolny w umowie zawartej z firmą inwestycyjną.
3.
W przypadku gdy informacje wskazane w ust. 2 są zamieszczone w regulaminie świadczenia danej usługi, przekazanie klientowi regulaminu przed zawarciem umowy stanowi wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
4.
Firma inwestycyjna obowiązana jest po zawarciu umowy o świadczenie usług polegających na wykonywaniu zleceń udostępniać klientowi listę, o której mowa w ust. 2 pkt 11, oraz jej zmiany w sposób określony w regulaminie świadczenia usług polegających na wykonywaniu zleceń.
5.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy umowa zawierana jest z klientem profesjonalnym, o ile klient profesjonalny nie zażądał od firmy inwestycyjnej traktowania go jak klienta nieprofesjonalnego.
§  5.
1.
Przed zawarciem umowy o świadczenie usług maklerskich firma inwestycyjna zwraca się do klienta o przedstawienie informacji niezbędnych do dokonania oceny poziomu wiedzy klienta dotyczącej inwestowania w zakresie maklerskich instrumentów finansowych, doświadczenia inwestycyjnego oraz celów inwestycyjnych (indywidualna sytuacja klienta).
2.
W przypadku gdy na podstawie zawieranej umowy ma być świadczona usługa zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych lub doradztwa inwestycyjnego, firma inwestycyjna zwraca się do klienta dodatkowo o przedstawienie informacji dotyczących maksymalnego poziomu i rodzaju ryzyka, jakie klient jest w stanie zaakceptować w ramach realizacji wskazanych celów inwestycyjnych.
3.
Firma inwestycyjna, na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje oceny, czy usługa maklerska, która ma być świadczona na podstawie zawieranej umowy, jest odpowiednia dla danego klienta, biorąc pod uwagę jego indywidualną sytuację.
4.
Jeżeli zgodnie z oceną, o której mowa w ust. 3, usługa maklerska, która ma być świadczona na podstawie zawieranej umowy, jest nieodpowiednia dla danego klienta ze względu na zbyt duże ryzyko inwestycyjne, firma inwestycyjna informuje o tym klienta w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji.
5.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do firmy inwestycyjnej, która zawiera:
1)
umowę o przyjmowanie i przekazywanie zleceń do podmiotu uprawnionego do ich wykonania;
2)
umowę o wykonywanie zleceń, w ramach świadczonej przez inną firmę inwestycyjną usługi zarządzania portfelem maklerskich instrumentów finansowych;
3)
umowę o świadczenie usług maklerskich, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 5 lub 6, ust. 3 pkt 1 lub ust. 4 ustawy;
4)
umowę z klientem profesjonalnym, o ile klient profesjonalny nie zażądał od firmy inwestycyjnej traktowania go jak klienta nieprofesjonalnego.
§  6.
1.
Przed zawarciem umowy o świadczenie usług maklerskich firma inwestycyjna informuje klienta, w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, o istniejących konfliktach interesów związanych ze świadczeniem danej usługi maklerskiej na rzecz tego klienta, o ile organizacja oraz regulacje wewnętrzne firmy inwestycyjnej nie zapewniają, że w przypadku powstania konfliktu interesów nie dojdzie do naruszenia interesu klienta.
2.
Przez konflikt interesów rozumie się znane firmie inwestycyjnej okoliczności mogące doprowadzić do powstania sprzeczności między interesem firmy inwestycyjnej lub osoby powiązanej z firmą inwestycyjną i obowiązkiem działania przez tę firmę inwestycyjną w sposób rzetelny z uwzględnieniem najlepiej pojętego interesu klienta tej firmy inwestycyjnej.
3.
Konflikt interesów może powstać w szczególności, gdy:
1)
firma inwestycyjna lub osoba powiązana z firmą inwestycyjną może uzyskać korzyść lub uniknąć straty wskutek poniesienia straty lub nieuzyskania korzyści przez co najmniej jednego klienta tej firmy inwestycyjnej;
2)
firma inwestycyjna lub osoba powiązana z firmą inwestycyjną posiada obiektywny powód, aby preferować klienta lub grupę klientów w stosunku do innego klienta lub grupy klientów tej firmy inwestycyjnej;
3)
firma inwestycyjna lub osoba powiązana z firmą inwestycyjną posiada obiektywny powód, aby preferować interes własny lub osoby trzeciej w stosunku do interesów co najmniej jednego klienta tej firmy inwestycyjnej.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, umowa o świadczenie danej usługi maklerskiej może zostać zawarta wyłącznie pod warunkiem, że klient, w formie pisemnej lub za pomocą elektronicznych nośników informacji, potwierdzi otrzymanie informacji wskazanej w ust. 1 oraz potwierdzi wolę zawarcia umowy z firmą inwestycyjną o świadczenie danej usługi maklerskiej.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w przypadku powstania konfliktu interesów po zawarciu z klientem umowy o świadczenie usług maklerskich.