Rozdział 9 - Nadzór i kontrola - Transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1715

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2022 r.

Rozdział  9

Nadzór i kontrola

1. 
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy sprawuje Prezes Urzędu.
2. 
W ramach sprawowanego nadzoru Prezes Urzędu może przeprowadzać kontrole, w tym na lotniskach cywilnych i lotniskach wojskowych, w stosunku do operatorów lotniczych, podwykonawców, nadawców, wyznaczonych operatorów pocztowych, instruktorów i zarządzających lotniskami.
3. 
Kontrole mogą być:
1)
planowane albo nieplanowane;
2)
zapowiedziane albo niezapowiedziane.
4. 
Kontrola planowana jest ujmowana w planie kontroli stanowiącym realizację cyklu planowanych działań nadzorczych w ujęciu rocznym, sporządzanym i zatwierdzanym przez Prezesa Urzędu w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, którego ten plan dotyczy. W planie kontroli jest wskazywany co najmniej zakres kontroli.
5. 
W przypadku kontroli zapowiedzianych podmiot kontrolowany może się wypowiedzieć w sprawie terminu kontroli.
1. 
Kontrole, o których mowa w art. 34 ust. 2, przeprowadzają upoważnieni przez Prezesa Urzędu pracownicy Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz inne osoby upoważnione przez Prezesa Urzędu.
2. 
Czynności kontrolne przeprowadza się po doręczeniu podmiotowi kontrolowanemu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydanego przez Prezesa Urzędu oraz okazaniu w celu ustalenia tożsamości:
1)
legitymacji służbowej - w przypadku pracownika Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
2)
dowodu tożsamości - w przypadku innych osób.
3. 
Kontrola jest przeprowadzana przez jedną osobę albo zespół kontrolujący.
4. 
Przy przeprowadzaniu kontroli transportu materiałów promieniotwórczych osoby, o których mowa w ust. 1, współdziałają w niezbędnym zakresie z organami dozoru jądrowego.
1. 
Kontrole, o których mowa w art. 34 ust. 2, polegają na sprawdzeniu:
1)
zgodności wykonywanego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną z wymaganiami określonymi w Załączniku 18, Instrukcjach Technicznych i ustawie;
2)
stanu przesyłki przygotowanej do transportu drogą powietrzną;
3)
przeszkolenia osób wykonujących transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną oraz czynności związane z tym transportem;
4)
dokumentów wymaganych przy transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną;
5)
sposobu przeprowadzania szkolenia osób wykonujących transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną oraz czynności związane z tym transportem, a także dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia;
6)
sposobu przygotowania materiałów niebezpiecznych do transportu drogą powietrzną.
2. 
Kontrole mogą obejmować wybrane elementy wskazane w ust. 1.
3. 
Osoby, o których mowa w art. 35 ust. 1, mają prawo wstępu do siedziby podmiotu kontrolowanego lub podmiotu działającego w jego imieniu, do miejsc składowania przesyłek i do środków transportu, którymi przesyłki są transportowane, oraz prawo dostępu do dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli i do sporządzania ich kopii.
4. 
Po przeprowadzeniu kontroli osoba, o której mowa w art. 35 ust. 3, albo przewodniczący zespołu kontrolującego sporządza protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach - po jednym dla podmiotu kontrolowanego i Prezesa Urzędu. W przypadku kontroli transportu materiałów promieniotwórczych kopię protokołu przesyła się Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki.
5. 
Protokół kontroli nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
6. 
Do protokołu kontroli stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 30 ustawy - Prawo lotnicze, w zakresie elementów protokołu.
7. 
Protokół kontroli podpisuje kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna. W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli osoba, o której mowa w art. 35 ust. 3, albo przewodniczący zespołu kontrolującego umieszcza informację o tym fakcie w protokole kontroli.
8. 
Protokół kontroli doręcza się w postaci papierowej albo za pomocą telefaksu, a w przypadku gdy podmiot kontrolowany wskaże adres elektroniczny - na ten adres.
9. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna może zgłosić uwagi do treści protokołu kontroli bezpośrednio w protokole kontroli lub w odrębnym piśmie złożonym do Prezesa Urzędu w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
10. 
Prezes Urzędu, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia uwag do treści protokołu kontroli, informuje w formie pisemnej podmiot kontrolowany o uwzględnieniu lub odrzuceniu uwag, wraz z podaniem uzasadnienia.
11. 
W przypadku niezgłoszenia uwag do treści protokołu kontroli w terminie, o którym mowa w ust. 9, przyjmuje się, że podmiot kontrolowany nie kwestionuje treści protokołu kontroli, a w szczególności ustaleń kontroli.
12. 
W przypadku stwierdzenia w protokole kontroli niezgodności poziomu 2 podmiot kontrolowany jest obowiązany podjąć działania naprawcze w terminie wyznaczonym przez Prezesa Urzędu w protokole kontroli oraz jest obowiązany w formie pisemnej powiadomić Prezesa Urzędu o usunięciu niezgodności.
1. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności, w celu realizacji działań naprawczych, Prezes Urzędu może zobowiązać podmiot kontrolowany do opracowania w wyznaczonym terminie programu naprawczego i do jego zrealizowania.
2. 
Program naprawczy zawiera w szczególności informacje dotyczące:
1)
przyczyn powstania niezgodności;
2)
proponowanych działań naprawczych;
3)
osoby odpowiedzialnej za realizację i sprawdzenie realizacji działań naprawczych;
4)
terminów realizacji poszczególnych działań naprawczych;
5)
sposobu udokumentowania realizacji działań naprawczych;
6)
sposobu sprawdzenia skutecznego i trwałego wyeliminowania przyczyn powstania niezgodności;
7)
zatwierdzenia programu naprawczego przez osobę upoważnioną przez podmiot kontrolowany.
3. 
Podmiot kontrolowany przedstawia program naprawczy do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu w terminie, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Prezes Urzędu ocenia przedstawiony do zatwierdzenia program naprawczy i jeżeli nie jest on możliwy do zatwierdzenia, wskazuje podmiotowi kontrolowanemu uchybienia, których usunięcie umożliwi jego zatwierdzenie.
5. 
W przypadku gdy podmiot kontrolowany nie usunął uchybień, o których mowa w ust. 4, Prezes Urzędu odmawia zatwierdzenia programu naprawczego.
6. 
Na odmowę zatwierdzenia programu naprawczego nie służy środek zaskarżenia.
7. 
Podmiot kontrolowany, po zrealizowaniu programu naprawczego, przekazuje Prezesowi Urzędu dowody realizacji działań naprawczych.

Prezes Urzędu, na wniosek podmiotu kontrolowanego, może wyrazić zgodę na zmianę terminów określonych w programie naprawczym albo w protokole kontroli, jeżeli zmiana nie wpłynie na bezpieczeństwo operacji lotniczych.

1. 
Nieprzedstawienie możliwego do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu programu naprawczego albo niezrealizowanie działań naprawczych określonych w programie naprawczym albo w protokole kontroli we wskazanym terminie powoduje podniesienie statusu niezgodności do wyższego poziomu niezgodności.
2. 
O podniesieniu statusu niezgodności do wyższego poziomu niezgodności Prezes Urzędu zawiadamia w formie pisemnej podmiot kontrolowany, a w przypadku gdy niezgodność dotyczy transportu materiałów promieniotwórczych - również Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Wystąpienie z żądaniem, o którym mowa w art. 18 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.), nie wpływa na przebieg kontroli prowadzonych przez Prezesa Urzędu na podstawie ustawy.

Do kontroli niezapowiedzianych działalności gospodarczej związanej z transportem materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną w zakresie objętym kontrolą przemieszczających się środków transportu, osób z nich korzystających oraz towarów nimi przewożonych nie stosuje się przepisów art. 48-51, art. 54, art. 55 i art. 57 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.