Art. 36. - [Zakres kontroli; protokół kontroli] - Transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1715

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2022 r.
Art.  36.  [Zakres kontroli; protokół kontroli]
1. 
Kontrole, o których mowa w art. 34 ust. 2, polegają na sprawdzeniu:
1)
zgodności wykonywanego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną z wymaganiami określonymi w Załączniku 18, Instrukcjach Technicznych i ustawie;
2)
stanu przesyłki przygotowanej do transportu drogą powietrzną;
3)
przeszkolenia osób wykonujących transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną oraz czynności związane z tym transportem;
4)
dokumentów wymaganych przy transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną;
5)
sposobu przeprowadzania szkolenia osób wykonujących transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną oraz czynności związane z tym transportem, a także dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia;
6)
sposobu przygotowania materiałów niebezpiecznych do transportu drogą powietrzną.
2. 
Kontrole mogą obejmować wybrane elementy wskazane w ust. 1.
3. 
Osoby, o których mowa w art. 35 ust. 1, mają prawo wstępu do siedziby podmiotu kontrolowanego lub podmiotu działającego w jego imieniu, do miejsc składowania przesyłek i do środków transportu, którymi przesyłki są transportowane, oraz prawo dostępu do dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli i do sporządzania ich kopii.
4. 
Po przeprowadzeniu kontroli osoba, o której mowa w art. 35 ust. 3, albo przewodniczący zespołu kontrolującego sporządza protokół kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach - po jednym dla podmiotu kontrolowanego i Prezesa Urzędu. W przypadku kontroli transportu materiałów promieniotwórczych kopię protokołu przesyła się Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki.
5. 
Protokół kontroli nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902).
6. 
Do protokołu kontroli stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 30 ustawy - Prawo lotnicze, w zakresie elementów protokołu.
7. 
Protokół kontroli podpisuje kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna. W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli osoba, o której mowa w art. 35 ust. 3, albo przewodniczący zespołu kontrolującego umieszcza informację o tym fakcie w protokole kontroli.
8. 
Protokół kontroli doręcza się w postaci papierowej albo za pomocą telefaksu, a w przypadku gdy podmiot kontrolowany wskaże adres elektroniczny - na ten adres.
9. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona albo kontrolowana osoba fizyczna może zgłosić uwagi do treści protokołu kontroli bezpośrednio w protokole kontroli lub w odrębnym piśmie złożonym do Prezesa Urzędu w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
10. 
Prezes Urzędu, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia uwag do treści protokołu kontroli, informuje w formie pisemnej podmiot kontrolowany o uwzględnieniu lub odrzuceniu uwag, wraz z podaniem uzasadnienia.
11. 
W przypadku niezgłoszenia uwag do treści protokołu kontroli w terminie, o którym mowa w ust. 9, przyjmuje się, że podmiot kontrolowany nie kwestionuje treści protokołu kontroli, a w szczególności ustaleń kontroli.
12. 
W przypadku stwierdzenia w protokole kontroli niezgodności poziomu 2 podmiot kontrolowany jest obowiązany podjąć działania naprawcze w terminie wyznaczonym przez Prezesa Urzędu w protokole kontroli oraz jest obowiązany w formie pisemnej powiadomić Prezesa Urzędu o usunięciu niezgodności.