Dostęp do informacji publicznej.
Dz.U.2022.902 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 6 września 2001 r.
o dostępie do informacji publicznej
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Dostęp do informacji publicznej
Dostęp do informacji publicznej
- mając na względzie sprawność i jednolitość działania systemu stron Biuletynu Informacji Publicznej, a także uwzględniając konieczność równego traktowania rozwiązań informatycznych oraz potrzebę umożliwienia realizacji prawa do stosowania przez podmioty obowiązane do przekazywania informacji oprogramowania bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu opłat licencyjnych.
Informacja publiczna może być udostępniana:
Organy, o których mowa w art. 18 ust. 1 i 2, sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady.
Przepisy art. 18 i 19 stosuje się odpowiednio do pochodzących z powszechnych wyborów kolegialnych organów jednostek pomocniczych jednostek samorządu terytorialnego i ich kolegialnych organów pomocniczych.
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o udostępnienie informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329), z tym że:
Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
(uchylony).
(uchylony).
Przepisy o zmianie przepisów obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy o zmianie przepisów obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe
W ustawie z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 34, poz. 187, z 1990 r. Nr 29, poz. 173, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1996 r. Nr 114, poz. 542, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 90, poz. 999) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., z wyjątkiem przepisu art. 8 ust. 3, który odnośnie do nałożonego obowiązku udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji publicznych w zakresie, o którym mowa w:
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1469)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1469)
- Czy zamawiający ma obowiązek zamieszczania SWZ na stronie BIP?
- Czy organ może odmówić udostępnienia informacji dotyczącej wszystkich urządzeń informatycznych i programów komputerowych wykorzystywanych w urzędzie?
- Czy mimo wskazania w sposób zamknięty miejsca publikacji wykazów pracodawców, urząd pracy może takie wykazy zamieścić w BIP lub na stronie internetowej czy jednak będzie to nadmiarowe?
Procedury liczba obiektów na liście: (10)
Procedury liczba obiektów na liście: (10)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (49)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (18)
- Otwarte dane i ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.
- Zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.
- Szczególne instrumenty wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (2)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (25)
Akty implementowane liczba obiektów na liście: (1)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (3)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (22772)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (405)
Komentarze liczba obiektów na liście: (3)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (33)
- Obowiązek posiadania przez każdy podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej, własnej wyodrębnionej strony BIP
- Dopuszczalność udostępnienia wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej
- Postępowanie ułaskawieniowe jako informacja publiczna