Szwecja-Polska. Umowa w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego. Warszawa.1970.10.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.6.63

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1971 r.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego,
sporządzona w Warszawie dnia 5 października 1970 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 października 1970 roku podpisana została w Warszawie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie przyznania szwedzkim statkom rybackim prawa uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Rząd Królestwa Szwecji,

mając na uwadze ustawę polską z dnia 12 lutego 1970 r. o ustanowieniu polskiej strefy rybołówstwa morskiego,

uznając, że szwedzkie statki rybackie tradycyjnie dokonywały połowów na obszarze objętym tą ustawą,

kierując się stałym dążeniem do rozwijania i umacniania wzajemnej przyjaźni i współpracy,

postanowiły, co następuje:

1.
Szwedzkie statki rybackie mają prawo uprawiać rybołówstwo morskie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego położonej na zewnątrz od granicy polskiego morza terytorialnego i sięgającej do linii oddalonej o 12 mil morskich od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego, określonej współrzędnymi: 54°27'33" szerokości geograficznej północnej i 19°38'34" długości geograficznej wschodniej oraz 54°35'36" szerokości geograficznej północnej i 18°48'36" długości geograficznej wschodniej i dalej na zachód wzdłuż polskiego wybrzeża do punktu o współrzędnych 53°55'45" szerokości geograficznej północnej i 14°13'41" długości geograficznej wschodniej.
2.
Szwedzkim statkom rybackim przysługuje prawo uprawiania rybołówstwa na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego:
a)
w granicach od 3 do 6 mili morskiej, licząc od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego w okresie do dnia 31 grudnia 1973 r.,
b)
w granicach od 6 do 12 mili morskiej, licząc od linii podstawowej polskiego morza terytorialnego na czas nieograniczony.
3.
Uprawnienia wymienione w ustępie 2 litera a) przysługują szwedzkim statkom rybackim w Zatoce Gdańskiej również na obszarze dodatkowym, szczegółowo oznaczonym na polskiej mapie nr 201, o której mowa w ustępie 4.
4.
Obszary, o których mowa w ustępach 1, 2 i 3, oznaczone są na załączonej polskiej mapie nr 201 i nr 202, stanowiącej integralną część niniejszej Umowy.

Przepisy polskie dotyczące wykonywania rybołówstwa morskiego oraz ochrony granic państwowych, będą podawane do publicznej wiadomości dostatecznie wcześnie, aby umożliwić rybakom przestrzeganie tych przepisów.

Artykuł 3

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpi w Sztokholmie.

Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, jednak nie wcześniej niż z dniem 1 stycznia 1971 r.

Artykuł 4

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieograniczony. Może jednak ona być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 12 miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie, w dniu 5 października 1970 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i szwedzkim, przy czym oba teksty posiadają jednakową moc.

Na dowód czego Pełnomocnicy Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Bałtyk od Stilo do Kłajpedy

mapa

(grafikę pominięto)

Bałtyk od Świnoujścia do Stilo

mapa

(grafikę pominięto)

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 9 stycznia 1971 roku.