Szczegółowy tryb i zasady zlecania zamówień rządowych do 1990 r. oraz ich realizacja.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.29.160

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1987 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 1987 r.
w sprawie szczegółowego trybu i zasad zlecania zamówień rządowych do 1990 r. oraz ich realizacji.

Na podstawie art. 36 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Przedmiotem zamówień rządowych może być:
1)
realizacja zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki,
2)
realizacja inwestycji,
3)
dostawa materiałów, wyrobów oraz świadczenie usług, wymienionych w wykazach zamówień rządowych ustalanych przez Radę Ministrów i stanowiących integralną część centralnych planów rocznych.
2.
Projekty wykazów zamówień rządowych opracowują i przedstawiają Radzie Ministrów:
1)
Przewodniczący Komitetu do Spraw Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, na wniosek Ministra - Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  2.
Realizacja zamówień rządowych następuje na podstawie umów zawieranych między jednostkami zamawiającymi a wykonawcami.
§  3.
Jednostkami zamawiającymi są organy administracji państwowej lub jednostki organizacyjne określone w § 7 ust. 2, § 10 ust. 1 i § 14 ust. 1.
§  4.
1.
Wykonawcy zamówień rządowych korzystają z preferencji finansowych i gwarancji zaopatrzeniowych na paliwa, energię, surowce i materiały, określonych w rozporządzeniu i w odrębnych przepisach.
2.
Wykonawcy zamówień rządowych mogą przekazywać jednostkom współpracującym część przysługujących im korzyści i środków wynikających z preferencji finansowych, o których mowa w ust. 1.
§  5.
Roczne informacje o realizacji zamówień rządowych składają Radzie Ministrów:
1)
Minister - Kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń - w zakresie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1,
2)
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - w zakresie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3.

Zamówienia rządowe na realizację zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki

§  6.
1.
Przedmiotem zamówienia rządowego mogą być zadania dotyczące wdrażania i upowszechniania wyników prac badawczo-rozwojowych, wynalazków, licencji, nowych lub udoskonalonych wyrobów i usług, technologii i systemów organizacyjnych, charakteryzujące się nowoczesnością rozwiązań i efektywnością w fazie eksploatacji.
2.
Zamówieniami rządowymi mogą być także obejmowane badania dotyczące przyszłościowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych, jak również ekspertyzy.
3.
Okres realizacji zamówienia rządowego nie powinien przekraczać 5 lat.
§  7.
1.
Projekty zamówień rządowych na realizację zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki zawierają określenie:
1)
celu gospodarczego lub społecznego, jakiemu ma służyć realizacja zadania,
2)
cyklu realizacji zadania,
3)
szacunkowych nakładów oraz efektów rzeczowych i ekonomicznych.
2.
Jednostką zamawiającą jest jednostka organizacyjna upoważniona do zawarcia umowy o wykonanie zamówienia rządowego z zakresu rozwoju nauki i techniki przez Ministra - Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
§  8.
Zadania inwestycyjne warunkujące realizację zamówień rządowych z zakresu rozwoju nauki i techniki są obejmowane, na wniosek Ministra – Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń, zamówieniami rządowymi na realizację inwestycji. Wprowadzenie tych zadań do zamówień rządowych na realizację inwestycji powinno być poprzedzone zawarciem umowy generalnej o realizację zamówienia rządowego z zakresu rozwoju nauki i techniki.

Zamówienia rządowe na realizację inwestycji

§  9.
1.
Przedmiotem zamówienia rządowego mogą być w szczególności inwestycje:
1)
objęte umowami o wykonanie zamówienia rządowego z zakresu rozwoju nauki i techniki,
2)
wybrane spośród mających strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej, objętych programem stymulującym zmiany strukturalne, ukierunkowanych na zwiększenie zdolności eksportowych, oszczędność paliw, energii, surowców i materiałów, realizowanych w ramach współpracy z zagranicą oraz związanych z ochroną środowiska.
2.
Zamówieniami rządowymi mogą być objęte tylko takie inwestycje, dla których inwestorzy posiadają zapewnione źródła finansowania.
3.
Umowy o wykonanie zamówień rządowych na realizację nowych inwestycji mogą być zawarte po stwierdzeniu przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów prawidłowego ich przygotowania do realizacji.
§  10.
1.
Jednostką zamawiającą jest inwestor realizujący daną inwestycję.
2.
Wybór generalnego wykonawcy nowo rozpoczynanych inwestycji objętych zamówieniami rządowymi następuje w drodze przetargu nieograniczonego, organizowanego przez inwestora.
3.
Odstąpienie od przeprowadzenia przetargu może nastąpić za zgodą organu antymonopolowego. W razie zgłoszenia sprzeciwu przez ten organ, inwestor jest obowiązany zorganizować przetarg.
4.
Zasady i tryb przeprowadzania przetargów określają odrębne przepisy.
§  11.
1.
Pracownikom jednostek gospodarczych wykonujących roboty, prace i usługi na rzecz inwestycji objętych zamówieniami rządowymi przysługują nagrody za terminowe, zgodne z harmonogramem realizacji, wykonanie zadań rzeczowych, w ramach kwot przeznaczonych na ten cel w centralnych planach rocznych imiennie dla wybranych inwestycji centralnych i zbiorczo dla pozostałych inwestycji.
2.
Ustalona zbiorczo część kwot, o których mowa w ust. 1, stanowi rezerwę Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przeznaczoną na:
1)
zwiększenie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kwot ustalonych dla inwestycji centralnych,
2)
przyznawanie kwot dla pozostałych wybranych inwestycji.
3.
Kwoty, o których mowa w ust. 2, są przyznawane na podstawie wniosków organów założycielskich inwestorów, a w przypadku zadań inwestycyjnych warunkujących realizację zamówień rządowych z zakresu rozwoju nauki i techniki – na wniosek Ministra – Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.
4.
Wysokość kwot, o których mowa w ust. 2, na poszczególne inwestycje powinna być uzależniona od stopnia trudności technicznych wykonywanych robót, prac i usług oraz być zróżnicowana w zależności od lokalizacji inwestycji i rynku pracy.
5.
Podziału kwot, o których mowa w ust. 1 i 2, między poszczególne jednostki wykonujące roboty, prace i usługi dokonują inwestorzy w porozumieniu z wykonawcami, z uwzględnieniem stopnia trudności realizowanych zadań rzeczowych.
§  12.
1.
Wypłata nagród, o których mowa w § 11 ust. 1, następuje po potwierdzeniu przez inwestora terminowego i prawidłowego pod względem jakości wykonania ustalonych zakresów zadań rzeczowych (węzłów, etapów i obiektów).
2.
Podział i wypłata nagród następuje na podstawie regulaminu wewnętrznego, ustalonego przez wykonawców w porozumieniu z inwestorem.
3.
Kwoty nagród, o których mowa w ust. 1, zwiększone o składki na ubezpieczenie społeczne i podatek od płac, obciążają koszty inwestycji.
4.
W razie gdy nagroda ze względu na niewykonanie lub nienależyte wykonanie robót, prac lub usług jest nienależna, pozostaje ona w rezerwie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, o której mowa w § 11 ust. 2, lub ją powiększa.

Zamówienia rządowe na dostawy materiałów, wyrobów i świadczenie usług

§  13.
1.
Przedmiotem zamówienia rządowego mogą być materiały, wyroby i usługi, których wykonanie sprzyja osiąganiu poprawy w zaopatrzeniu w szczególnie deficytowe materiały i poprawie zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych.
2.
Zamówienia rządowe na dostawy materiałów, wyrobów oraz świadczenie usług mogą być ustalane na okresy roczne lub wieloletnie.
§  14.
1.
Jednostką zamawiającą jest jednostka organizacyjna upoważniona do zawarcia umowy o wykonanie zamówienia rządowego z zakresu dostawy materiałów, wyrobów i świadczenia usług przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług.
2.
Wybór wykonawcy zamówienia rządowego następuje w drodze przetargu nieograniczonego, organizowanego przez jednostkę zamawiającą.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się w 1988 r. do zamówień rządowych na dostawy materiałów, wyrobów i świadczenie usług na potrzeby gospodarki żywnościowej.
4.
Odstąpienie od przeprowadzenia przetargu może nastąpić za zgodą organu antymonopolowego. W razie zgłoszenia sprzeciwu przez ten organ, jednostka zamawiająca jest obowiązana zorganizować przetarg.
5.
Zasady i tryb przeprowadzania przetargów ustalają organizatorzy przetargów.
§  15.
Jednostki zamawiające są obowiązane do ustalenia, w porozumieniu z jednostkami reprezentującymi odbiorców materiałów, wyrobów i usług, szczegółowej specyfikacji zamówień, odpowiednio do potrzeb odbiorców.
§  16.
1.
Wykonawcom zamówień rządowych przysługują środki dewizowe niezbędne do realizacji tych zamówień, przyznane w ramach ogólnej sumy środków określonych przez Radę Ministrów.
2.
Projekty umów o wykonanie zamówienia rządowego, w części dotyczącej przydziału środków dewizowych, wymagają akceptacji dysponenta tych środków.
3.
W razie wykorzystania przez wykonawcę zamówienia rządowego otrzymanych na ten cel środków dewizowych niezgodnie z przeznaczeniem, jest on obowiązany zwrócić je organowi, od którego środki te otrzymał.
§  17.
W sprawach dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa jednostki zamawiające, wykonawców oraz jednostki nadzorujące realizację zamówień rządowych na dostawy materiałów, wyrobów i świadczenie usług wyznacza Rada Ministrów.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  18.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 151 Rady Ministrów z dnia 4 listopada 1983 r. w sprawie zamówień rządowych na materiały i wyroby (Monitor Polski Nr 38, poz. 218),
2)
uchwała nr 14 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji (Monitor Polski Nr 3, poz. 21),
3)
uchwała nr 8 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r. w sprawie zamówień rządowych na realizację zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki (Monitor Polski Nr 6, poz. 37),

z tym że do czasu wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym w gospodarce narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 18) stosuje się dotychczasowe przepisy dotyczące zwalniania z organizowania przetargów, określone w uchwałach wymienionych w pkt 1 i 2.

2.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają umów o wykonanie zamówień rządowych zawartych na podstawie przepisów wymienionych w ust. 1.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów § 10 ust. 3 i § 14 ust. 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.