Szczególne warunki przewozu koleją żywych zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.59.306

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1985 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 27 listopada 1985 r.
w sprawie szczególnych warunków przewozu koleją żywych zwierząt.

Na podstawie art. 36 ust. 2 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz.U. Nr 53, poz. 272) zarządza się, co następuje:
1.
Kolej przewozi przesyłki żywych zwierząt tylko między wskazanymi w taryfie stacjami dostosowanymi do odprawy takich przesyłek i pod opieką dozorcy wyznaczonego przez nadawcę.
2.
Nadanie do przewozu dzikich zwierząt nadawca w każdym przypadku uzgadnia z koleją.
3.
Kolej przewozi zwierzęta wyłącznie w terminie przewozu przesyłek pospiesznych.
Kolej opracowuje wspólnie z nadawcami okresowe harmonogramy przewozu zwierząt, określając stacje nadania zwierząt, sposób ich przewozu oraz liczbę wagonów potrzebnych do przewozu w poszczególnych dniach.
1.
Zwierzęta podlegają badaniu lekarsko-weterynaryjnemu w czasie ładowania do wagonu na stacji nadania.
2.
Stosownie do dyspozycji terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw weterynarii stopnia wojewódzkiego, zwanego dalej "organem weterynaryjnym", zwierzęta podlegają badaniu również przy wyładowaniu z wagonu na stacji przeznaczenia. Drób badany jest przy wyładowaniu z wagonu również w przypadku, gdy od czasu badania przy załadunku do chwili wyładowania upłynęły więcej niż 24 godziny.
3.
O zamierzonym ładowaniu do wagonu lub wyładowaniu z wagonu zwierząt podlegających badaniu zawiadamiają lekarza weterynarii upoważnionego przez organ weterynaryjny, zwanego dalej "upoważnionym lekarzem weterynarii", najpóźniej na 24 godziny przed ładowaniem - nadawca i przed wyładowaniem - odbiorca, wzywając go do zbadania zwierząt i kontroli wagonu.
4.
Kolej nie przyjmuje do przewozu zwierząt, które upoważniony lekarz weterynarii uznał za nie nadające się do przewozu ze względów sanitarno-weterynaryjnych.
5.
Jeżeli upoważniony lekarz weterynarii nie przybędzie do badania zwierząt, a nie ma wśród nich sztuk padłych, kolej umożliwia ładowanie zwierząt do wagonu lub ich wyładowanie z wagonu, o czym stwierdza w rubryce "Uwaga kolei" listu przewozowego oraz w świadectwie zdrowia lub w świadectwie miejsca pochodzenia zwierząt i zawiadamia organ weterynaryjny.
Nadawca składając list przewozowy przedstawia kolei urzędowe świadectwo zdrowia zwierząt, a przy przesyłkach przewożonych w komunikacji krajowej - dodatkowo świadectwo stwierdzające miejsce pochodzenia zwierząt.
1.
Zwierzęta przewozi się w odpowiednio wyposażonych wagonach krytych z pudłem drewnianym z izolacją dachu lub blaszanym z izolacją ścian i dachu.
2.
Wagony podstawione do przewozu zwierząt powinny być kontrolowane przez upoważnionego lekarza weterynarii. W razie uznania przez lekarza, że wagon nie nadaje się do przewozu zwierząt, kolej podstawia na żądanie nadawcy inny wagon.
Jeżeli organ weterynaryjny zakazał przewozu zwierząt, zawiesza się ich przyjmowanie do przewozu, a z już przyjętymi postępuje się zgodnie z dyspozycją tego organu.
1.
Nadawca powinien nakarmić i napoić zwierzęta przed ładowaniem do wagonu. W czasie przewozu zwierzęta poi dozorca.
2.
Kolej zapewnia sprawne działanie urządzeń do pojenia zwierząt, zainstalowanych na wyznaczonych stacjach.
W razie zarządzenia przez organ weterynaryjny kontroli zwierząt przyjętych do przewozu, kontrolę tę przeprowadza się na stacjach wyznaczonych przez kolej.
1.
O ujawnieniu choroby zwierząt, padnięciu, dobiciu lub potrzebie usunięcia zwierząt z wagonu, dozorca niezwłocznie zawiadamia kolej na piśmie.
2.
Otrzymaną od dozorcy wiadomość o objawach choroby zaraźliwej kolej przekazuje telefonicznie lub telegraficznie upoważnionemu lekarzowi weterynarii, który określi dalszy sposób postępowania ze zwierzętami. W braku na miejscu upoważnionego lekarza weterynarii, kolej przewozi przesyłkę do najbliższej stacji na drodze do stacji przeznaczenia, będącej siedzibą upoważnionego lekarza weterynarii, o czym uprzedza go telefonicznie lub telegraficznie.
3.
Zwierzęta chore, lecz nie wykazujące objawów choroby zaraźliwej, oraz zwierzęta dobite z konieczności lub padłe w czasie przewozu podlegają odładowaniu z wagonu na żądanie dozorcy lub upoważnionego lekarza weterynarii na stacji położonej najbliżej zakładu mięsnego lub utylizacyjnego, który będzie w stanie odebrać je we własnym zakresie. Stację taką kierownikowi pociągu wskazuje dozorca.
1.
Przesyłki zwierząt kolej wydaje w pierwszej kolejności, w miarę możliwości w ciągu całej doby.
2.
Po wyładowaniu zwierząt z wagonu odbiorca zwraca kolei wagon zamknięty w stanie nadającym się natychmiast do odkażenia tj. oczyszczony ze ściółki i nawozu.
1.
Zwierzęta wywożone za granicę podlegają kontroli weterynaryjnej także na stacji granicznej; wynik kontroli stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia.
2.
Zwierzęta przewożone w komunikacji międzynarodowej wyładowuje się z wagonu, przeładowuje lub doładowuje w czasie przewozu za zgodą upoważnionego lekarza weterynarii. W razie konieczności przeładowania zwierząt należy poddać je kontroli weterynaryjnej, której wynik stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia.
3.
W razie zawiadomienia o padnięciu lub dobiciu z konieczności zwierzęcia w czasie przewozu na drodze od stacji nadania do stacji granicznej, należy sztukę padłą (dobitą) wyładować z wagonu między godziną 8.00 a 15.00 na stacjach wyznaczonych do kontroli weterynaryjnej, a w późniejszym czasie - tylko w razie gdy upoważniony lekarz weterynarii może przybyć na stację przed zapadnięciem zmroku. Wyładowania z wagonu padłego (dobitego) zwierzęcia należy dokonać w obecności upoważnionego lekarza weterynarii, który potwierdza wyładowanie w urzędowym świadectwie zdrowia, wydanym przy nadaniu przesyłki z podaniem dokładnego opisu i wskazaniem znaków rozpoznawczych zwierzęcia oraz przyczyny padnięcia (dobicia).
4.
Zwierzęta przywożone z zagranicy podlegają na stacji granicznej kontroli weterynaryjnej, której wynik stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia, wydanym przy nadaniu przesyłki zwierząt. Upoważniony lekarz weterynarii może wstrzymać przewóz przesyłki na stacji granicznej, wskazując sposób postępowania z zatrzymaną przesyłką.
5.
Zwierzęta przywiezione z zagranicy wydaje się po przeprowadzeniu kontroli weterynaryjnej.
6.
Do przewozu zwierząt na drodze od wejściowej stacji granicznej do stacji przeznaczenia stosuje się odpowiednio ust. 3.
7.
Przesyłki zwierząt przewożone tranzytem podlegają kontroli weterynaryjnej na stacji granicznej, z zastosowaniem odpowiednio ust. 3 i 4.
Szczególne warunki związane z przewozem zwierząt, jak:
1)
zamawianie wagonów do przewozu zwierząt,
2)
sporządzanie listów przewozowych,
3)
szczegółowe obowiązki stron przy odprawie i przewozie zwierząt,
4)
ładowanie,
5)
inne warunki konieczne do sprawnego i bezpiecznego przewozu,

- określa regulamin.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.