§ 3. - Szczególne warunki przewozu koleją żywych zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.59.306

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1985 r.
§  3.
1.
Zwierzęta podlegają badaniu lekarsko-weterynaryjnemu w czasie ładowania do wagonu na stacji nadania.
2.
Stosownie do dyspozycji terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw weterynarii stopnia wojewódzkiego, zwanego dalej "organem weterynaryjnym", zwierzęta podlegają badaniu również przy wyładowaniu z wagonu na stacji przeznaczenia. Drób badany jest przy wyładowaniu z wagonu również w przypadku, gdy od czasu badania przy załadunku do chwili wyładowania upłynęły więcej niż 24 godziny.
3.
O zamierzonym ładowaniu do wagonu lub wyładowaniu z wagonu zwierząt podlegających badaniu zawiadamiają lekarza weterynarii upoważnionego przez organ weterynaryjny, zwanego dalej "upoważnionym lekarzem weterynarii", najpóźniej na 24 godziny przed ładowaniem - nadawca i przed wyładowaniem - odbiorca, wzywając go do zbadania zwierząt i kontroli wagonu.
4.
Kolej nie przyjmuje do przewozu zwierząt, które upoważniony lekarz weterynarii uznał za nie nadające się do przewozu ze względów sanitarno-weterynaryjnych.
5.
Jeżeli upoważniony lekarz weterynarii nie przybędzie do badania zwierząt, a nie ma wśród nich sztuk padłych, kolej umożliwia ładowanie zwierząt do wagonu lub ich wyładowanie z wagonu, o czym stwierdza w rubryce "Uwaga kolei" listu przewozowego oraz w świadectwie zdrowia lub w świadectwie miejsca pochodzenia zwierząt i zawiadamia organ weterynaryjny.