§ 11. - Szczególne warunki przewozu koleją żywych zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.59.306

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1985 r.
§  11.
1.
Zwierzęta wywożone za granicę podlegają kontroli weterynaryjnej także na stacji granicznej; wynik kontroli stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia.
2.
Zwierzęta przewożone w komunikacji międzynarodowej wyładowuje się z wagonu, przeładowuje lub doładowuje w czasie przewozu za zgodą upoważnionego lekarza weterynarii. W razie konieczności przeładowania zwierząt należy poddać je kontroli weterynaryjnej, której wynik stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia.
3.
W razie zawiadomienia o padnięciu lub dobiciu z konieczności zwierzęcia w czasie przewozu na drodze od stacji nadania do stacji granicznej, należy sztukę padłą (dobitą) wyładować z wagonu między godziną 8.00 a 15.00 na stacjach wyznaczonych do kontroli weterynaryjnej, a w późniejszym czasie - tylko w razie gdy upoważniony lekarz weterynarii może przybyć na stację przed zapadnięciem zmroku. Wyładowania z wagonu padłego (dobitego) zwierzęcia należy dokonać w obecności upoważnionego lekarza weterynarii, który potwierdza wyładowanie w urzędowym świadectwie zdrowia, wydanym przy nadaniu przesyłki z podaniem dokładnego opisu i wskazaniem znaków rozpoznawczych zwierzęcia oraz przyczyny padnięcia (dobicia).
4.
Zwierzęta przywożone z zagranicy podlegają na stacji granicznej kontroli weterynaryjnej, której wynik stwierdza się w urzędowym świadectwie zdrowia, wydanym przy nadaniu przesyłki zwierząt. Upoważniony lekarz weterynarii może wstrzymać przewóz przesyłki na stacji granicznej, wskazując sposób postępowania z zatrzymaną przesyłką.
5.
Zwierzęta przywiezione z zagranicy wydaje się po przeprowadzeniu kontroli weterynaryjnej.
6.
Do przewozu zwierząt na drodze od wejściowej stacji granicznej do stacji przeznaczenia stosuje się odpowiednio ust. 3.
7.
Przesyłki zwierząt przewożone tranzytem podlegają kontroli weterynaryjnej na stacji granicznej, z zastosowaniem odpowiednio ust. 3 i 4.