§ 2. - Stosowanie równoważnych norm czasu pracy w niektórych jednostkach organizacyjnych resortu komunikacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.51.331

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.
§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach wymienionych w § 1 może być przedłużony w poszczególnych dniach do 12 godzin na dobę przez zastąpienie norm czasu pracy określonych w art. 129 § 1 Kodeksu pracy równoważnymi normami czasu pracy.
2.
Przez równoważne normy czasu pracy rozumie się przedłużony w poszczególnych dniach wymiar czasu pracy, który zostaje wyrównany skróconym czasem pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy, z tym że w okresie rozliczeniowym czas ten nie może przekraczać liczby godzin wynikającej z przemnożenia 8 godzin (w sobotę albo wyznaczony w zamian niej inny dzień - 6 godzin) przez liczbę kalendarzowych dni roboczych.
3. 2
Za okres rozliczeniowy przyjmuje się miesiąc kalendarzowy, a dla zawiadowców lotnisk niekomunikacyjnych zatrudnionych w Zarządzie Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych - okresy 6-miesięczne, tj. od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia.
4.
Praca w granicach norm, o których mowa w ust. 1 i 3, nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
5.
Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego, ustali wykaz stanowisk (zawodów), na których mogą być wprowadzone równoważne normy czasu pracy, oraz określi szczegółowe warunki ich stosowania.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1983 r. (Dz.U.83.45.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.