Art. 129. - [Wymiar czasu pracy] - Kodeks pracy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1465 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 29 czerwca 2024 r. do: 9 listopada 2024 r.
Art. 129. [Wymiar czasu pracy]
§ 1.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144.§ 2.
W każdym systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.§ 3.
Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony - w formie pisemnej lub elektronicznej - na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.§ 4.
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli:1)
rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia, o którym mowa w art. 150 § 1, albo z umowy o pracę;2)
w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w § 1; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;3)
na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401;4)
na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.§ 5.
Jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie odrębnych przepisów; w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość tego wynagrodzenia ustala się proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1083)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1083)
- Jak wpisać w informacji o warunkach zatrudnienia obowiązujący pracownika dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy, jeśli pracownik zatrudniony jest na 1/10 etatu?
- Czy pracownik na pełnym etacie może jednego dnia pracować np. 10 h, a kolejnego 6 h?
- Jak powinien wypełniać listę obecności pracownik na 3/4 etatu?
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (23)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (635)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (627)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
- Modyfikacja rozkładów czasu pracy pracowników. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-21241/13, Stanowisko MPiPS w sprawie rozliczenia czasu pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w trakcie trwania okresu rozliczeniowego - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- SPS-023-20964/13, Stanowisko MPiPS w sprawie wycofania zmian w Kodeksie pracy wprowadzających 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy i elastyczny czas pracy - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej