Rejestracja niektórych zakładów, wytwarzających druki i ilustracje oraz kontrola niektórych publikacji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.19.124

Akt utracił moc
Wersja od: 26 kwietnia 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1952 r.
w sprawie rejestracji niektórych zakładów, wytwarzających druki i ilustracje oraz kontroli niektórych publikacyj.

Na podstawie art. 3a i 5 ust. 1 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257 i z 1952 r. Nr 19, poz. 114) zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się obowiązek rejestracji we właściwych urzędach kontroli prasy, publikacyj i widowisk:
1)
zakładów wytwarzających pieczątki (stemple), powielarni oraz zakładów wytwarzających odbitki tekstów lub ilustracji sposobem światłoczułym,
2)
aparatów do powielania oraz aparatów do wyświetlania na papierze światłoczułym, znajdujących się w posiadaniu zarówno osób lub instytucji wymienionych w pkt 1, jak też innych instytucji i osób.
2.
Obowiązek rejestracji określony w ust. 1 obejmuje również przypadki przeniesienia własności lub posiadania aparatów.
1.
Wszelkie ogłoszenia, zawiadomienia i plakaty wykonane w celu rozpowszechnienia podlegają kontroli właściwych urzędów kontroli prasy, publikacji i widowisk.
2.
Kontroli określonej w ust. 1 podlegają również wszelkiego rodzaju publikacje odbite systemem powielania.
1.
Zakłady zajmujące się wytwarzaniem lub sprzedażą aparatów określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 obowiązane są prowadzić ewidencję ich sprzedaży, a także sprzedanych matryc do zarejestrowanych aparatów.
2.
Naczelny Dyrektor Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk wyda w drodze zarządzenia szczegółowe przepisy o rejestracji określonej w § 1 oraz zasady prowadzenia ewidencji sprzedanych aparatów i matryc.
Przepisy § 2 nie dotyczą:
1)
urzędów, instytucji i jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
partii politycznych.
Zwolnienie od obowiązku kontroli (§ 2) innych instytucji niż wymienione w § 4 nastąpić może w miarę potrzeby w drodze odrębnych zarządzeń Prezesa Rady Ministrów.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie dotyczą zakładów, podległych Ministerstwom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.