Rejestracja zakładów wytwarzających pieczęcie oraz odbitki druków i ilustracji, aparatów do powielania i wyświetlania oraz ewidencja zakładów wytwarzających i sprzedających te aparaty.

Monitor Polski

M.P.1952.A-47.650

Akt utracił moc
Wersja od: 4 czerwca 1952 r.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PRASY, PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 28 maja 1952 r.
w sprawie rejestracji zakładów wytwarzających pieczęcie oraz odbitki druków i ilustracji, aparatów do powielania i wyświetlania oraz w sprawie ewidencji zakładów wytwarzających i sprzedających te aparaty.

Na podstawie art. 3a dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257 i z 1952 r. Nr 19, poz. 114) oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1952 r. w sprawie rejestracji niektórych zakładów wytwarzających druki i ilustracje oraz kontroli niektórych publikacyj (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124) zarządza się, co następuje:
1.
Rejestrację zakładów wytwarzających pieczątki (stemple), powielarni oraz zakładów wytwarzających odbitki tekstów lub ilustracji sposobem światłoczułym prowadzą terenowe (wojewódzkie i grodzkie) urzędy kontroli prasy, publikacyj i widowisk oraz jako pełnomocnicy tych urzędów - kierownicy referatów społeczno-administracyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych - według miejsca siedziby zakładów (powielarni).
2.
Obowiązek rejestracji dotyczy właścicieli lub odpowiedzialnych kierowników zakładów (powielarni).
3.
Rejestracji podlega utworzenie, nabycie, zbycie lub przekazanie w innej formie zakładu (powielarni).
1.
Rejestrację aparatów do powielania oraz aparatów do wyświetlania na papierze światłoczułym prowadzą terenowe (wojewódzkie i grodzkie) urzędy kontroli prasy, publikacyj i widowisk oraz jako pełnomocnicy tych urzędów - kierownicy referatów społeczno-administracyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych - według miejsca siedziby (zamieszkania) osób lub instytucji, w których posiadaniu te aparaty się znajdują.
2.
Obowiązek rejestracji dotyczy osób zainteresowanych oraz właścicieli lub odpowiedzialnych kierowników instytucji, w której posiadaniu aparat się znajduje. Obowiązek ten dotyczy również zakładów zajmujących się wytwarzaniem lub sprzedażą aparatów.
3.
Rejestracji podlega nabycie, wytworzenie, zbycie lub przekazanie w innej formie aparatu.
1.
Obowiązek rejestracji dokonuje się przez wypełnienie odpowiedniego formularza w terminie 14 dni od daty utworzenia (zbycia, przekazania) zakładu (powielarni) lub od daty nabycia (wytworzenia, zbycia, przekazania) aparatu.
2.
Dokonujący rejestracji otrzymuje potwierdzenie wykonania obowiązku rejestracji według ustalonego wzoru (dowód rejestracyjny).
3.
Dokonujący rejestracji nabycia lub posiadania aparatu zakłada książkę kontroli według niżej ustalonego wzoru, przeznaczoną do dokonywania w niej wpisów wszystkich wykonanych na aparacie tekstów i ilustracji. W przypadku zgłoszenia do rejestracji zbycia aparatu lub przekazania go w innej formie, książkę kontroli należy zdać do urzędu, w którym dokonano rejestracji.

Wzór książki kontroli.

Lp.DataOkreślenie treściAutorWykonawcaFormatIlość stronUwagi
Zakłady zajmujące się wytwarzaniem lub sprzedażą aparatów do powielania oraz aparatów do wyświetlania na papierze światłoczułym prowadzą ewidencję sprzedanych aparatów oraz matryc do zarejestrowanych aparatów, według następującego wzoru:
1)
dla aparatów do powielania i do wyświetlania na papierze światłoczułym:
Lp.Data sprzedażyOkreślenie aparatu (np. powielacz spirytusowy, rotaprint itp.)NabywcaAdres nabywcyUwagi
2)
dla matryc:
Lp.Data sprzedażyOkreślenie (rodzaj matrycy)IlośćNabywcaAdresNr dowodu rejestracyjnego aparatuUwagi
1.
Zakłady, instytucje i inne osoby, wytwarzające pieczątki lub odbitki tekstów i ilustracji przez powielanie lub sposobem światłoczułym albo posiadające aparaty do powielania lub wyświetlania, obowiązane są udostępnić upoważnionym organom urzędów kontroli prasy, publikacyj i widowisk przeprowadzenie kontroli wykonywania postanowień niniejszego zarządzenia i innych przepisów o kontroli prasy, publikacyj i widowisk.
2.
Wymienione w ust. 1 zakłady, instytucje i osoby prawne wyznaczą osobę, sprawującą nadzór nad aparatami do powielania i wyświetlania, odpowiedzialną za przestrzeganie postanowień niniejszego zarządzenia i innych przepisów o kontroli prasy, publikacyj i widowisk.
Wszystkie:
1)
istniejące w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia zakłady wytwarzające pieczęcie (stemple), powielarnie oraz zakłady wytwarzające odbitki tekstów lub ilustracji sposobem światłoczułym,
2)
osoby i instytucje, posiadające w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia aparaty do powielania oraz aparaty do wyświetlania na papierze światłoczułym

obowiązane są dokonać rejestracji w terminie do dnia 15 czerwca 1952 r.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.