Przejęcie właściwości Ministra Przemysłu i Handlu oraz innych ministrów w zakresie stosunków pracy w b. dzielnicy pruskiej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.96.884

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 października 1922 r.
w przedmiocie przejęcia właściwości Ministra Przemysłu i Handlu oraz innych ministrów w zakresie stosunków pracy w b. dzielnicy pruskiej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Na zasadzie art. 2 ust. 2 ustawy z dn. 7 kwietnia 1922 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 30 poz. 247) zarządza się. co następuje:
Na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego kompetencje Ministra Przemysłu i Handlu oraz innych ministrów w zakresie stosunków pracy we wszystkich dziedzinach pracy najemnej, z włączeniem stosunków służbowych urzędników przemysłowych, majstrów i pracowników zbliżonych, a z wyłączeniem stosunków uczniów przemysłowych, oraz stosunków, wynikających z zawodowego kształcenia się czeladników i majstrów, przechodzą do zakresu działania Ministra Pracy i Opieki Społecznej zgodnie z art. 29 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji władz naczelnych w Królestwie Polskiem (Dz. Pr. K. P. № 1 poz. 1)
Kompetencje, wymienione w § 1 obejmują w szczególności sprawy:
1)
książeczek i świadectw pracy oraz dowodów płacy; wypłacania zarobków; ogólnych obowiązków pracowników, regulaminu pracy, rozwiązania stosunku pracy; czasu pracy; odpoczynku świątecznego; zabezpieczenia życia, zdrowia, dobrych obyczajów i przyzwoitości pracowników; zatrudniania dzieci, kobiet i młodocianych (tytuł VII ordynacji przemysłowej Rzeszy Niemieckiej i ustawa o czasie pracy w przemyśle i handlu z dnia 18 grudnia 1919 r.-(Dz. U. R. P. r. 1920 № 2 poz. 7);
2)
pracy chałupniczej (ustawa Rzeszy Niemieckiej o chałupnictwie z dnia 20 grudnia 1911 r.- Dz. U. Rzeszy Niemieckiej str. 976);
3)
wydziałów robotniczych i pracowniczych oraz wydziałów rozjemczych (dekret z dnia 23 grudnia 1918 r. o umowach zbiorowych, wydziałach robotniczych i pracowniczych oraz rozjemstwie w zatargach pracy-Dz. U. Rzeszy Niemieckiej str. 1456);
4)
stosunków pracy w górnictwie (dział III tytułu III ogólnej ustawy górniczej dla Stanów Pruskich, § 196 ust. 2 p. 3 tej ustawy oraz § 114 a. ust. 1 i ust. 4, § 114 b. ust. 1, § 114 c. do 119 a., § 134 ust. 2 i §§ 135 do 139 a. ordynacji przemysłowej Rzeszy).
Inspektorzy przemysłowi (§ 139 b. ordynacji przemysłowej Rzeszy Niemieckiej i pruskiej, postanowienia Królewskie o ustanowieniu regencyjnych radców przemysłowych i organizacji inspekcji przemysłowej z dnia 27 kwietnia 1891 r.-Zbiór ustaw pruskich str. 165) oraz władze administracyjne policyjne i inne działające w zakresie, wskazanym w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia podlegają Ministrowi Pracy i Opieki. Społecznej.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.