§ 41. - [Sposoby określania w księdze wieczystej uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu] - Prowadzenie ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.102.1122

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2016 r.
§  41. [Sposoby określania w księdze wieczystej uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu]
1. 33
Uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu określa się w księdze wieczystej według następujących danych:
1)
Skarb Państwa - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem nazwy organu reprezentującego Skarb Państwa lub osoby prawnej, której powierzono wykonywanie praw Skarbu Państwa; jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie lub zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem nazwy i siedziby tej jednostki, jako trwałego zarządcy lub zarządcy,
2)
jednostkę samorządu terytorialnego (związek jednostek samorządu terytorialnego) - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego); jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie samorządowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego) ze wskazaniem nazwy i siedziby tej jednostki, jako trwałego zarządcy,
3)
inną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną - przez wskazanie jej nazwy (oznaczenia) i siedziby,
4)
osobę fizyczną - przez wskazanie imienia (imion), nazwiska oraz imienia ojca i matki,
5)
wspólników spółki cywilnej - przez wskazanie w odniesieniu do każdego ze wspólników: imienia (imion) i nazwiska oraz imion rodziców lub nazwy i siedziby osoby prawnej lub nazwy i siedziby jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, oraz zamieszczenie tekstu: "jako wspólnicy spółki prawa cywilnego".
2. 34
Jeżeli prawo przysługuje kilku osobom wspólnie, wymienia się we wpisie udział każdego ze współuprawnionych wyrażony ułamkiem zwykłym, a przy dokonywaniu kolejnego wpisu wielkość udziału w prawie przelicza się przez sprowadzenie do wspólnego mianownika. W wypadku wspólności, w której udziały nie są oznaczone, we wpisie wymienia się rodzaj tej wspólności.
3.
Zmiany imion i nazwisk, firm oraz nazw i siedzib, o których mowa w ust. 1, wpisuje się na podstawie dokumentów urzędowych.
4. 35
Uprawnionych, o których mowa w ust. 1, określa się dodatkowo przez wskazanie numerów identyfikacyjnych PESEL lub REGON, chyba że przepisy szczególne nie przewidują nadawania osobom fizycznym numerów identyfikacyjnych.
33 § 41 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2011 r. (Dz.U.11.33.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 2011 r.
34 § 41 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.
35 § 41 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 19 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.