Czy sąd wieczystoksięgowy powinien zarządzić obwieszczenie publiczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W latach 1968-1971 przeprowadzono wywłaszczenie na rzecz Skarbu Państwa. Wśród nieruchomości, które zostały zajęte pod drogę, weszły m. in parcele objęte lwh 10 (dot. zaboru austriackiego), gdzie jako właściciel na karcie B wpisany był Skarb Państwa. Z oczywistych względów parcele te nie zostały wykazane na decyzji, niemniej jednak wykazano je na wykazie wywłaszczeniowym. Z notatek hipotecznych załączonych do operatu wywłaszczeniowego wynika, że lwh 10 w dacie wywłaszczenia nie był jeszcze zniszczony, a na karcie B jako właściciel figurował Skarb Państwa. Aktualnie wniosek o założenie księgi dla tej nieruchomości z ujawnieniem prawa własności na rzecz Skarbu Państwa jako prawa przepisanego z karty B został oddalony, ponieważ lwh10 został zniszczony i nie można stwierdzić, komu prawo własności tam wpisane przysługiwało. Załączony do wniosku arkusz posiadłości gruntowej, w cenie sądu, również nie jest dokumentem, który może stanowić podstawę wpisu własności.

Czy zatem w opisanej sytuacji sąd wieczystoksięgowy nie powinien zarządzić obwieszczenia na podstawie art. 24 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17.09.2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz.U. z 2001 r. nr 102 poz. 1122) - dalej r.p.k.w.?

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, że prawo własności tego, kto ma być wpisany, nie zostało dostatecznie wykazane i w związku z tym, kiedy powyższy przepis ma zastosowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX