Dział 1 - USTRÓJ NOTARIATU - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.33.176

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1989 r.

DZIAŁ  I

USTRÓJ NOTARIATU

Przepisy ogólne

§  1.
Dokonywanie czynności notarialnych należy do notariusza działającego w państwowym biurze notarialnym oraz do notariusza prowadzącego indywidualną kancelarię notarialną.
§  2.
Notariusz dokonując czynności notarialnych działa jako osoba zaufania publicznego.
§  3.
Czynności notarialne dokonane przez notariusza w formie dokumentu zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego.

Państwowe biura notarialne oraz ich oddziały tworzy i znosi oraz ustala ich siedziby Minister Sprawiedliwości. Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski".

Państwowym biurem notarialnym kieruje notariusz powoływany na stanowisko dyrektora i odwoływany z tego stanowiska przez Ministra Sprawiedliwości - na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego.

Oddziałem państwowego biura notarialnego kieruje notariusz powoływany na stanowisko kierownika i odwoływany z tego stanowiska przez prezesa sądu wojewódzkiego - na wniosek dyrektora państwowego biura notarialnego.

§  1.
Minister Sprawiedliwości może tworzyć i znosić indywidualne kancelarie notarialne, prowadzone przez notariusza. Decyzje o zniesieniu kancelarii Minister Sprawiedliwości podejmuje po zasięgnięciu opinii kolegium notariuszy.
§  2.
Notariusz prowadzący kancelarię, o której mowa w § 1, zatrudnia personel kancelarii, zapewnia jego utrzymanie, a także właściwe warunki lokalowe kancelarii.
§  3.
Wydatki kancelarii, o której mowa w § 1, notariusz pokrywa z opłat notarialnych w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  4.
Funkcję kierownika zakładu pracy dla notariusza prowadzącego indywidualną kancelarię notarialną sprawuje prezes sądu wojewódzkiego, w którego okręgu kancelaria ma swoją siedzibę.
§  1.
Minister Sprawiedliwości sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych przez powołane w tym celu organy nadzoru lub przez wyznaczone osoby.
§  2.
Bezpośredni nadzór nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych sprawuje prezes sądu wojewódzkiego na obszarze właściwości sądu wojewódzkiego.
§  3.
Osoby powołane do nadzoru mają prawo wglądu w czynności notarialne i badania ich zgodności z prawem, a także mogą żądać wyjaśnień oraz zarządzać usunięcie uchybień i usterek, a w razie dostrzeżenia naruszenia przez notariusza jego obowiązków - żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
§  4.
Minister Sprawiedliwości kieruje działalnością organów i osób powołanych do nadzoru oraz kontroluje wykonywanie wydanych w trybie nadzoru zarządzeń.
§  5.
Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe zasady wykonywania nadzoru nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych.

Minister Sprawiedliwości ustala regulamin określający tryb wewnętrznego urzędowania państwowych biur notarialnych.

§  1.
Państwowe biura notarialne prowadzą gospodarkę finansową w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa budżetowego.
§  2.
Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z Ministrem Finansów, określa szczegółowe zasady i sposób finansowania państwowych biur notarialnych.

Do indywidualnych kancelarii notarialnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące państwowych biur notarialnych, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej.

Mianowanie i zwalnianie notariuszy

Notariuszy mianuje Minister Sprawiedliwości.

Na stanowisko notariusza może być mianowany ten, kto:

1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych,
2)
jest nieskazitelnego charakteru,
3)
ukończył wyższe studia prawnicze,
4)
odbył aplikację notarialną,
5)
złożył egzamin notarialny,
6) 1
(skreślony),
7)
pracował w charakterze asesora notarialnego co najmniej rok,
8)
ukończył 26 lat.

Wymagania określone w art. 11 pkt 4, 5 i 7 nie dotyczą:

1)
profesorów i docentów nauk prawnych posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego w polskich szkołach wyższych, w Polskiej Akademii Nauk oraz w jednostkach badawczo-rozwojowych,
2)
sędziów i prokuratorów,
3)
asesorów sądowych, którzy orzekali w sprawach z zakresu prawa cywilnego co najmniej przez okres roku,
4)
adwokatów i radców prawnych, którzy wykonywali ten zawód co najmniej trzy lata.
§  1.
Stosunek pracy z notariuszem nawiązuje się z dniem doręczenia mu aktu mianowania.
§  2.
Notariusz powinien zgłosić się w celu objęcia stanowiska w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu aktu mianowania, jeżeli nie oznaczono innego terminu.

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub powinowactwa pierwszego stopnia nie mogą być notariuszami w tym samym państwowym biurze notarialnym, jeżeli podlegają sobie służbowo.

§  1.
Obejmując stanowisko notariusz składa wobec Ministra Sprawiedliwości ślubowanie według następującej roty: "Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku notariusza dochować wierności Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, służyć państwu i obywatelom, a powierzone mi obowiązki wypełniać sumiennie i zgodnie z prawem, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, w postępowaniu swym kierować się zasadami godności, uczciwości oraz unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę notariuszowi lub naruszyć powagę sprawowanego urzędu."
§  2.
Minister Sprawiedliwości może upoważnić prezesa sądu wojewódzkiego do przyjęcia ślubowania.
§  1.
Minister Sprawiedliwości rozwiązuje stosunek pracy z notariuszem, jeżeli notariusz:
1)
zrzeknie się swojego stanowiska,
2) 2
(skreślony),
3)
z powodu choroby lub ułomności został, orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków notariusza lub bez uzasadnionej przyczyny odmówił poddania się badaniu lekarskiemu takiej komisji, mimo postanowienia kolegium notariuszy o potrzebie poddania się takiemu badaniu,
4)
przekroczył wiek emerytalny, chyba że Minister Sprawiedliwości, na wniosek notariusza, wyraził zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej jednak niż do ukończenia 70 lat.
§  2.
Minister Sprawiedliwości może rozwiązać stosunek pracy z notariuszem, jeżeli z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie pełnił obowiązków nieprzerwanie przez okres dłuższy niż rok. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu obowiązków wskutek choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli okres pełnienia obowiązków nie przekroczył trzydziestu dni.
§  3.
Rozwiązanie stosunku pracy z notariuszem z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 następuje po jego wysłuchaniu, chyba że jest to niemożliwe, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyny wymienionej w § 1 pkt 2 - także po zasięgnięciu opinii kolegium notariuszy.
§  4.
Rozwiązanie stosunku pracy z notariuszem z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 2-4 oraz § 2 następuje po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia zawiadomienia o zwolnieniu. Rozwiązanie stosunku pracy w przypadku określonym w § 1 pkt 1 następuje w dniu oznaczonym w decyzji Ministra Sprawiedliwości o rozwiązaniu stosunku pracy.
§  1.
Notariusz może być przeniesiony z państwowego biura notarialnego do jednego z jego oddziałów, do innego biura, do oddziału innego biura lub z oddziału do biura - za jego zgodą, a bez jego zgody:
1)
jeżeli wymaga tego zakres czynności wykonywanych przez te jednostki lub zmiany w zakresie ich działania, na czas niezbędny, nie dłuższy jednak niż rok,
2)
w razie zniesienia biura lub jego oddziału,
3)
dla utrzymania powagi stanowiska notariusza na podstawie postanowienia kolegium notariuszy; przed wydaniem postanowienia kolegium wysłuchuje wyjaśnień notariusza, chyba że nie jest to możliwe,
4)
jeżeli przeniesienie zostało orzeczone jako kara dyscyplinarna.
§  2.
Przeniesienie zarządza Minister Sprawiedliwości.
§  3.
Przeniesienie bez zgody notariusza może nastąpić po uprzedzeniu na trzy miesiące przed terminem przeniesienia, a do oddziału danego biura - po uprzedzeniu w terminie jednego miesiąca. Uprzedzenie nie jest wymagane, jeżeli przeniesienie zostało orzeczone jako kara dyscyplinarna.
§  1.
Minister Sprawiedliwości może delegować notariusza, za jego zgodą, do pełnienia obowiązków notariusza w jednostkach, do których może być przeniesiony na podstawie art. 17 § 1, lub w Ministerstwie Sprawiedliwości.
§  2.
Minister Sprawiedliwości może delegować notariusza bez jego zgody, jednak na czas nie dłuższy niż trzy miesiące w ciągu roku.
§  3.
Prezes sądu wojewódzkiego może delegować notariusza bez jego zgody do pełnienia obowiązków notariusza w innym państwowym biurze notarialnym na obszarze właściwości tego samego sądu wojewódzkiego, na czas nie dłuższy niż miesiąc w ciągu roku.
§  4.
Łączny czas delegacji, na podstawie przepisów § 2 i 3, nie może przekraczać trzech miesięcy w ciągu roku.
§  5.
Minister Sprawiedliwości określa szczegółowe zasady delegowania notariuszy do pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Obowiązki i prawa notariuszy

Notariusz jest obowiązany wiernie służyć Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, sumiennie wypełniać obowiązki wynikające ze ślubowania oraz stale podnosić poziom swoich kwalifikacji.

§  1.
Przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron.
§  2.
Notariusz jest obowiązany udzielać stronom potrzebnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności notarialnej.
§  1.
Notariusz nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez uzyskania uprzedniej zgody prezesa właściwego sądu wojewódzkiego, z wyjątkiem zatrudnienia w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego, jeżeli wykonywanie tego zatrudnienia nie przeszkadza w pełnieniu obowiązków notariusza.
§  2.
Notariuszowi nie wolno także podejmować innego zajęcia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków notariusza albo mogło uchybiać jego godności.
§  3.
O zamiarze podjęcia dodatkowego zatrudnienia, a także o podjęciu innego zajęcia, notariusz jest obowiązany zawiadomić prezesa właściwego sądu wojewódzkiego. Prezes sądu wojewódzkiego decyduje o tym, czy podjęcie dodatkowego zatrudnienia, o którym mowa w § 1, nie przeszkadza w pełnieniu obowiązków notariusza.
§  4.
Jeżeli prezes sądu wojewódzkiego nie wyrazi zgody na zatrudnienie lub na zajęcie, o których mowa w § 1 i 2, sprawę, na wniosek notariusza, rozstrzyga Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii kolegium notariuszy.

Czas pracy notariusza jest określony wymiarem jego zadań.

§  1.
Zasady wynagradzania notariuszy określa Rada Ministrów, z tym że zasady corocznego podwyższania przeciętnego wynagrodzenia notariuszy określają przepisy o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w sferze budżetowej. Rada Ministrów zapewnia corocznie środki finansowe na wzrost wynagrodzeń notariuszy.
§  2.
Notariuszom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne, określone, w drodze rozporządzenia, przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Do notariuszy stosuje się odpowiednio przepisy art. 58 § 3, art. 60, 65, 72, 73, 75-80, 82 oraz 113-116 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Notariusz, który przeszedł na emeryturę lub rentę, może używać tytułu "emerytowany notariusz".

Dyrektor państwowego biura notarialnego może upoważnić do sporządzania poświadczeń emerytowanego notariusza lub sędziego; o upoważnieniu tym dyrektor zawiadamia prezesa sądu wojewódzkiego.

§  1.
W wypadku niemożliwości pełnienia czynności przez notariuszy w danym państwowym biurze notarialnym, prezes sądu wojewódzkiego może powierzyć pełnienie obowiązków notariusza emerytowanemu notariuszowi albo innej osobie spełniającej wymagania określone w art. 11 lub 12 - na czas niezbędny, nie dłuższy jednak niż rok.
§  2.
Dyrektor państwowego biura notarialnego w wypadkach nagłych może również powierzyć osobom wymienionym w § 1 pełnienie obowiązków notariusza, nie dłużej jednak niż na siedem dni. Dyrektor biura niezwłocznie zawiadamia o tym prezesa sądu wojewódzkiego.

Odpowiedzialność dyscyplinarna notariuszy

Za naruszenie swych obowiązków notariusz odpowiada dyscyplinarnie.

Za naruszenie obowiązków mniejszej wagi prezes sądu wojewódzkiego może nałożyć karę porządkową upomnienia bez wszczynania postępowania dyscyplinarnego. Kara ta może być nałożona po uprzednim wysłuchaniu notariusza. Jeżeli notariusz nie godzi się z zastosowaną karą, może domagać się w terminie 7 dni wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. W takim przypadku sąd dyscyplinarny utrzymuje w mocy nałożoną karę porządkową bądź ją uchyla.

§  1.
Po upływie roku od chwili czynu nie można wszcząć w stosunku do notariusza postępowania dyscyplinarnego.
§  2.
Jeżeli jednak czyn zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie może nastąpić wcześniej niż przedawnienie przewidziane w przepisach Kodeksu karnego.
§  1.
Karami dyscyplinarnymi są:
1)
nagana,
2)
usunięcie ze stanowiska kierowniczego w państwowym biurze notarialnym,
3)
przeniesienie do pracy w innej miejscowości na koszt ukaranego,
4)
wydalenie z pracy.
§  2.
Wymierzenie kary określonej w § 1 pkt 1-3 pociąga za sobą pozbawienie możliwości awansowania przez okres trzech lat, a także niemożność udziału w tym okresie w kolegium notariuszy i sądzie dyscyplinarnym oraz uzyskania utraconego stanowiska.

 

§  1.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych notariuszy są powołane sądy dyscyplinarne:
1)
w pierwszej instancji - wojewódzkie sądy dyscyplinarne, które orzekają w składzie trzech notariuszy,
2)
w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny, który orzeka w składzie jednego sędziego sądu wojewódzkiego jako przewodniczącego oraz dwóch notariuszy.
§  2.
Wojewódzki sąd dyscyplinarny działa w sądzie wojewódzkim, a Wyższy Sąd Dyscyplinarny przy Radzie do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości.
§  3.
Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na czteroletnią kadencję okręgowe zgromadzenia notariuszy - do wojewódzkiego sądu dyscyplinarnego spośród notariuszy działających na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego, a do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego - spośród sędziów sądów wojewódzkich i notariuszy zajmujących stanowiska na obszarze działania okręgowego zgromadzenia notariuszy.
§  4.
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości określa ogólną liczbę członków sądów dyscyplinarnych oraz wskazuje liczbę członków sądów dyscyplinarnych wybieranych przez poszczególne okręgowe zgromadzenia notariuszy.
§  5.
Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.
§  6.
Obsługę organizacyjną i administracyjną sądów dyscyplinarnych zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości i prezesi sądów wojewódzkich.

 

§  1.
Rzecznikiem dyscyplinarnym w sądzie dyscyplinarnym jest notariusz wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości.
§  2.
Obwiniony może ustanowić obrońcę spośród notariuszy lub sędziów.
§  3.
Do zasad i trybu postępowania dyscyplinarnego oraz do zawieszenia w pełnieniu obowiązków stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
§  4.
Przepisy rozdziału 5 działu II ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, dotyczące uprawnień kolegium sądu wojewódzkiego, stosuje się do kolegium notariuszy.

Aplikanci i asesorzy notarialni

§  1.
Stosunek pracy z aplikantem notarialnym nawiązuje się na podstawie mianowania, z dniem określonym w akcie mianowania. Aplikantem notarialnym może być mianowany ten, kto odpowiada warunkom określonym w art. 11 pkt 1-3 i 6.
§  2.
Przystępując do pracy aplikant składa wobec prezesa sądu wojewódzkiego ślubowanie według roty przepisanej dla pracowników urzędów państwowych.

Aplikanta mianuje, przydziela do określonego państwowego biura notarialnego i zwalnia prezes sądu wojewódzkiego.

§  1.
Aplikacja notarialna trwa dwa lata. Po upływie okresu aplikacji aplikant składa egzamin notarialny.
§  2.
Minister Sprawiedliwości może w szczególnych przypadkach skrócić aplikację do roku.
§  1.
Minister Sprawiedliwości może mianować asesorem notarialnym aplikanta, który ukończył aplikację i zdał egzamin notarialny.
§  2.
Minister Sprawiedliwości może powierzyć asesorowi notarialnemu pełnienie czynności notarialnych na czas określony, nie przekraczający łącznie dwóch lat.
§  3.
Asesor notarialny pełni swoje obowiązki w okręgu sądu wojewódzkiego wymienionym w akcie mianowania. Prezes sądu wojewódzkiego przydziela asesora notarialnego do określonego państwowego biura notarialnego.
§  4.
Do asesorów notarialnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące notariuszy. Minister Sprawiedliwości może jednak zwolnić asesora po uprzednim wypowiedzeniu; przepis art. 16 § 4 stosuje się odpowiednio.

Do aplikantów notarialnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 22 i 23 niniejszej ustawy oraz art. 72 § 1 i art. 82 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Aplikant za naruszenie swoich obowiązków ponosi odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną na zasadach obowiązujących mianowanych urzędników państwowych.

§  1. 6
(skreślony).
§  2.
Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określa tryb postępowania w zakresie mianowania, zmiany warunków pracy i rozwiązania stosunku pracy z aplikantem notarialnym oraz organizację aplikacji notarialnej, zakres egzaminu notarialnego, skład komisji egzaminacyjnej, sposób powoływania jej członków, wysokość ich wynagrodzenia i postępowanie komisji egzaminacyjnej.

Pracownicy notarialni

§  1.
W państwowych biurach notarialnych są zatrudnieni radcowie i sekretarze notarialni, inni pracownicy administracyjni oraz pracownicy obsługi.
§  2.
Na stanowisku radcy i sekretarza notarialnego może być zatrudniony pracownik, który odbył praktykę i złożył egzamin.
§  3.
Minister Sprawiedliwości określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki przyjęcia na stanowisko radcy i sekretarza notarialnego, organizację praktyki, zakres egzaminu, skład, powoływanie i postępowanie komisji egzaminacyjnej oraz zasady zwalniania od odbycia określonej praktyki.

Samorządowe organy notariuszy

Organami samorządowymi notariuszy są:

1)
okręgowe zgromadzenie notariuszy,
2)
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości,
3)
kolegium notariuszy.
§  1.
Okręgowe zgromadzenie notariuszy składa się z notariuszy działających w państwowych biurach notarialnych w jednym lub więcej okręgach sądów wojewódzkich.
§  2.
Okręgi sądów wojewódzkich, o których mowa w § 1, określa Minister Sprawiedliwości, uwzględniając liczbę państwowych biur notarialnych oraz działających w tych biurach notariuszy.
§  3.
Przewodniczącym okręgowego zgromadzenia notariuszy jest notariusz wybrany na tym zgromadzeniu spośród notariuszy działających w danym okręgu. Kadencja przewodniczącego zgromadzenia trwa dwa lata.
§  4.
Członkowie okręgowego zgromadzenia notariuszy są obowiązani brać udział w posiedzeniach zgromadzenia. Asesorzy notarialni mogą brać udział w posiedzeniach bez prawa głosu i wyboru.
§  5.
Do podejmowania uchwał okręgowego zgromadzenia notariuszy jest wymagana obecność przynajmniej dwu trzecich liczby jego członków. Uchwały zgromadzenia zapadają większością głosów; w razie równości głosów, decyduje głos przewodniczącego zgromadzenia. Głosowanie jest tajne na żądanie co najmniej jednej czwartej liczby członków obecnych na zgromadzeniu.
§  6.
Zgromadzenie notariuszy zbiera się co najmniej raz do roku. Posiedzenie zgromadzenia zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, z zalecenia prezesów sądów wojewódzkich poszczególnych okręgów sądowych lub na wniosek jednej piątej liczby notariuszy działających w okręgu, o którym mowa w § 1.

Do zadań okręgowego zgromadzenia notariuszy należy:

1)
podejmowanie działań zmierzających do wykonywania przez notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych ich zadań przez tworzenie jednolitej praktyki i odpowiednich form szkolenia oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych notariuszy w państwowych biurach notarialnych,
2) 7
wybór sędziów i notariuszy do składu sądów dyscyplinarnych,
3)
wybór kandydatów na członków Rady do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości,
4)
wybór członków kolegium notariuszy.
§  1.
Notariusze działający w państwowych biurach notarialnych na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego wybierają na okręgowym zgromadzeniu kolegium notariuszy w składzie przewodniczącego i dwóch członków.
§  2.
Kadencja kolegium notariuszy trwa dwa lata.
§  3.
Kolegium notariuszy zbiera się w zależności od potrzeb, a co najmniej raz na kwartał. Posiedzenie kolegium zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego lub na wniosek członka kolegium.
§  4.
W posiedzeniu kolegium może uczestniczyć prezes sądu wojewódzkiego.

Do zadań kolegium notariuszy należy:

1)
wyrażanie opinii o pracy zawodowej notariuszy i asesorów oraz aplikantów notarialnych, w oparciu o wnioski wynikające z wizytacji i lustracji państwowych biur notarialnych,
2)
zajmowanie stanowiska w sprawach płacowych dotyczących notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych,
3)
ocena warunków pracy w państwowych biurach notarialnych,
4)
prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na aplikację notarialną,
5)
zajmowanie stanowiska w innych sprawach określonych w ustawie.
§  1.
Jeżeli liczba notariuszy pełniących obowiązki w państwowych biurach notarialnych działających na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego nie przekracza 10, notariusze wybierają męża zaufania.
§  2.
Do zadań męża zaufania, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kolegium notariuszy.
§  1.
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości, zwana dalej "Radą", jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach notariatu.
§  2.
Rada składa się z dziewięciu członków - notariuszy, powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości z grona kandydatów przedstawionych przez okręgowe zgromadzenie notariuszy.
§  3.
Przewodniczącym Rady jest Minister Sprawiedliwości lub wyznaczony przez niego podsekretarz stanu.
§  4.
Kadencja Rady trwa dwa lata.
§  5.
Rada przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości swoje opinie i propozycje w sprawach:
1)
oceny pracy zawodowej notariuszy, asesorów, aplikantów i pracowników notarialnych oraz warunków jej wykonywania,
2)
zasad wynagradzania w państwowych biurach notarialnych,
3)
warunków socjalno-bytowych osób wymienionych w pkt 1 oraz notariuszy - emerytów i rencistów,
4)
szkolenia zawodowego notariuszy, asesorów, aplikantów oraz pracowników państwowych biur notarialnych,
5)
oceny i opinii o podjętych przez okręgowe zgromadzenia notariuszy oraz kolegia notariuszy uchwał i postanowień dotyczących praktyki notarialnej,
6)
współpracy międzynarodowej z notariatami innych państw,
7)
innych, przewidzianych w ustawie lub zleconych przez Ministra Sprawiedliwości.

Rada Pracownicza

§  1.
Notariusze, asesorzy i aplikanci notarialni oraz pracownicy notarialni mogą, stosownie do art. 134 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, uczestniczyć w radach pracowniczych działających przy sądach rejonowych, łącznie z sędziami i pracownikami tych sądów.
§  2.
W państwowych biurach notarialnych, w których jest zatrudnionych co najmniej 25 pracowników, może być utworzona odrębna rada pracownicza; przepisy art. 135-138 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych stosuje się odpowiednio.
1 Art. 11 pkt 6 skreślony przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
2 Art. 16 § 1 pkt 2 skreślony przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
3 Art. 32 zmieniony przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
4 Art. 321 dodany przez art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
5 Art. 38 zmieniony przez art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
6 Art. 39 § 1 skreślony przez art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
7 Art. 43 pkt 2 zmieniony przez art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.