Rozdział 4 - Odpowiedzialność dyscyplinarna notariuszy - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.33.176

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1989 r.

Rozdział  4

Odpowiedzialność dyscyplinarna notariuszy

Za naruszenie swych obowiązków notariusz odpowiada dyscyplinarnie.

Za naruszenie obowiązków mniejszej wagi prezes sądu wojewódzkiego może nałożyć karę porządkową upomnienia bez wszczynania postępowania dyscyplinarnego. Kara ta może być nałożona po uprzednim wysłuchaniu notariusza. Jeżeli notariusz nie godzi się z zastosowaną karą, może domagać się w terminie 7 dni wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. W takim przypadku sąd dyscyplinarny utrzymuje w mocy nałożoną karę porządkową bądź ją uchyla.

§  1.
Po upływie roku od chwili czynu nie można wszcząć w stosunku do notariusza postępowania dyscyplinarnego.
§  2.
Jeżeli jednak czyn zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie może nastąpić wcześniej niż przedawnienie przewidziane w przepisach Kodeksu karnego.
§  1.
Karami dyscyplinarnymi są:
1)
nagana,
2)
usunięcie ze stanowiska kierowniczego w państwowym biurze notarialnym,
3)
przeniesienie do pracy w innej miejscowości na koszt ukaranego,
4)
wydalenie z pracy.
§  2.
Wymierzenie kary określonej w § 1 pkt 1-3 pociąga za sobą pozbawienie możliwości awansowania przez okres trzech lat, a także niemożność udziału w tym okresie w kolegium notariuszy i sądzie dyscyplinarnym oraz uzyskania utraconego stanowiska.

 

§  1.
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych notariuszy są powołane sądy dyscyplinarne:
1)
w pierwszej instancji - wojewódzkie sądy dyscyplinarne, które orzekają w składzie trzech notariuszy,
2)
w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny, który orzeka w składzie jednego sędziego sądu wojewódzkiego jako przewodniczącego oraz dwóch notariuszy.
§  2.
Wojewódzki sąd dyscyplinarny działa w sądzie wojewódzkim, a Wyższy Sąd Dyscyplinarny przy Radzie do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości.
§  3.
Członków sądów dyscyplinarnych wybierają na czteroletnią kadencję okręgowe zgromadzenia notariuszy - do wojewódzkiego sądu dyscyplinarnego spośród notariuszy działających na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego, a do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego - spośród sędziów sądów wojewódzkich i notariuszy zajmujących stanowiska na obszarze działania okręgowego zgromadzenia notariuszy.
§  4.
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości określa ogólną liczbę członków sądów dyscyplinarnych oraz wskazuje liczbę członków sądów dyscyplinarnych wybieranych przez poszczególne okręgowe zgromadzenia notariuszy.
§  5.
Przewodniczących sądów dyscyplinarnych i ich zastępców wybierają spośród siebie członkowie tych sądów.
§  6.
Obsługę organizacyjną i administracyjną sądów dyscyplinarnych zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości i prezesi sądów wojewódzkich.

 

§  1.
Rzecznikiem dyscyplinarnym w sądzie dyscyplinarnym jest notariusz wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości.
§  2.
Obwiniony może ustanowić obrońcę spośród notariuszy lub sędziów.
§  3.
Do zasad i trybu postępowania dyscyplinarnego oraz do zawieszenia w pełnieniu obowiązków stosuje się odpowiednio przepisy ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
§  4.
Przepisy rozdziału 5 działu II ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, dotyczące uprawnień kolegium sądu wojewódzkiego, stosuje się do kolegium notariuszy.
3 Art. 32 zmieniony przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.
4 Art. 321 dodany przez art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.