Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.33.176

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1989 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Dokonywanie czynności notarialnych należy do notariusza działającego w państwowym biurze notarialnym oraz do notariusza prowadzącego indywidualną kancelarię notarialną.
§  2.
Notariusz dokonując czynności notarialnych działa jako osoba zaufania publicznego.
§  3.
Czynności notarialne dokonane przez notariusza w formie dokumentu zgodnie z prawem mają charakter dokumentu urzędowego.

Państwowe biura notarialne oraz ich oddziały tworzy i znosi oraz ustala ich siedziby Minister Sprawiedliwości. Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski".

Państwowym biurem notarialnym kieruje notariusz powoływany na stanowisko dyrektora i odwoływany z tego stanowiska przez Ministra Sprawiedliwości - na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego.

Oddziałem państwowego biura notarialnego kieruje notariusz powoływany na stanowisko kierownika i odwoływany z tego stanowiska przez prezesa sądu wojewódzkiego - na wniosek dyrektora państwowego biura notarialnego.

§  1.
Minister Sprawiedliwości może tworzyć i znosić indywidualne kancelarie notarialne, prowadzone przez notariusza. Decyzje o zniesieniu kancelarii Minister Sprawiedliwości podejmuje po zasięgnięciu opinii kolegium notariuszy.
§  2.
Notariusz prowadzący kancelarię, o której mowa w § 1, zatrudnia personel kancelarii, zapewnia jego utrzymanie, a także właściwe warunki lokalowe kancelarii.
§  3.
Wydatki kancelarii, o której mowa w § 1, notariusz pokrywa z opłat notarialnych w sposób określony w odrębnych przepisach.
§  4.
Funkcję kierownika zakładu pracy dla notariusza prowadzącego indywidualną kancelarię notarialną sprawuje prezes sądu wojewódzkiego, w którego okręgu kancelaria ma swoją siedzibę.
§  1.
Minister Sprawiedliwości sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych przez powołane w tym celu organy nadzoru lub przez wyznaczone osoby.
§  2.
Bezpośredni nadzór nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych sprawuje prezes sądu wojewódzkiego na obszarze właściwości sądu wojewódzkiego.
§  3.
Osoby powołane do nadzoru mają prawo wglądu w czynności notarialne i badania ich zgodności z prawem, a także mogą żądać wyjaśnień oraz zarządzać usunięcie uchybień i usterek, a w razie dostrzeżenia naruszenia przez notariusza jego obowiązków - żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
§  4.
Minister Sprawiedliwości kieruje działalnością organów i osób powołanych do nadzoru oraz kontroluje wykonywanie wydanych w trybie nadzoru zarządzeń.
§  5.
Minister Sprawiedliwości, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe zasady wykonywania nadzoru nad działalnością notariuszy i państwowych biur notarialnych.

Minister Sprawiedliwości ustala regulamin określający tryb wewnętrznego urzędowania państwowych biur notarialnych.

§  1.
Państwowe biura notarialne prowadzą gospodarkę finansową w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa budżetowego.
§  2.
Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z Ministrem Finansów, określa szczegółowe zasady i sposób finansowania państwowych biur notarialnych.

Do indywidualnych kancelarii notarialnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące państwowych biur notarialnych, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej.