Rozdział 7 - Samorządowe organy notariuszy - Prawo o notariacie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.33.176

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1989 r.

Rozdział  7

Samorządowe organy notariuszy

Organami samorządowymi notariuszy są:

1)
okręgowe zgromadzenie notariuszy,
2)
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości,
3)
kolegium notariuszy.
§  1.
Okręgowe zgromadzenie notariuszy składa się z notariuszy działających w państwowych biurach notarialnych w jednym lub więcej okręgach sądów wojewódzkich.
§  2.
Okręgi sądów wojewódzkich, o których mowa w § 1, określa Minister Sprawiedliwości, uwzględniając liczbę państwowych biur notarialnych oraz działających w tych biurach notariuszy.
§  3.
Przewodniczącym okręgowego zgromadzenia notariuszy jest notariusz wybrany na tym zgromadzeniu spośród notariuszy działających w danym okręgu. Kadencja przewodniczącego zgromadzenia trwa dwa lata.
§  4.
Członkowie okręgowego zgromadzenia notariuszy są obowiązani brać udział w posiedzeniach zgromadzenia. Asesorzy notarialni mogą brać udział w posiedzeniach bez prawa głosu i wyboru.
§  5.
Do podejmowania uchwał okręgowego zgromadzenia notariuszy jest wymagana obecność przynajmniej dwu trzecich liczby jego członków. Uchwały zgromadzenia zapadają większością głosów; w razie równości głosów, decyduje głos przewodniczącego zgromadzenia. Głosowanie jest tajne na żądanie co najmniej jednej czwartej liczby członków obecnych na zgromadzeniu.
§  6.
Zgromadzenie notariuszy zbiera się co najmniej raz do roku. Posiedzenie zgromadzenia zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, z zalecenia prezesów sądów wojewódzkich poszczególnych okręgów sądowych lub na wniosek jednej piątej liczby notariuszy działających w okręgu, o którym mowa w § 1.

Do zadań okręgowego zgromadzenia notariuszy należy:

1)
podejmowanie działań zmierzających do wykonywania przez notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych ich zadań przez tworzenie jednolitej praktyki i odpowiednich form szkolenia oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych notariuszy w państwowych biurach notarialnych,
2) 7
wybór sędziów i notariuszy do składu sądów dyscyplinarnych,
3)
wybór kandydatów na członków Rady do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości,
4)
wybór członków kolegium notariuszy.
§  1.
Notariusze działający w państwowych biurach notarialnych na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego wybierają na okręgowym zgromadzeniu kolegium notariuszy w składzie przewodniczącego i dwóch członków.
§  2.
Kadencja kolegium notariuszy trwa dwa lata.
§  3.
Kolegium notariuszy zbiera się w zależności od potrzeb, a co najmniej raz na kwartał. Posiedzenie kolegium zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy, na wniosek prezesa sądu wojewódzkiego lub na wniosek członka kolegium.
§  4.
W posiedzeniu kolegium może uczestniczyć prezes sądu wojewódzkiego.

Do zadań kolegium notariuszy należy:

1)
wyrażanie opinii o pracy zawodowej notariuszy i asesorów oraz aplikantów notarialnych, w oparciu o wnioski wynikające z wizytacji i lustracji państwowych biur notarialnych,
2)
zajmowanie stanowiska w sprawach płacowych dotyczących notariuszy, asesorów i aplikantów notarialnych,
3)
ocena warunków pracy w państwowych biurach notarialnych,
4)
prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na aplikację notarialną,
5)
zajmowanie stanowiska w innych sprawach określonych w ustawie.
§  1.
Jeżeli liczba notariuszy pełniących obowiązki w państwowych biurach notarialnych działających na obszarze właściwości danego sądu wojewódzkiego nie przekracza 10, notariusze wybierają męża zaufania.
§  2.
Do zadań męża zaufania, o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kolegium notariuszy.
§  1.
Rada do Spraw Notariuszy przy Ministrze Sprawiedliwości, zwana dalej "Radą", jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach notariatu.
§  2.
Rada składa się z dziewięciu członków - notariuszy, powoływanych przez Ministra Sprawiedliwości z grona kandydatów przedstawionych przez okręgowe zgromadzenie notariuszy.
§  3.
Przewodniczącym Rady jest Minister Sprawiedliwości lub wyznaczony przez niego podsekretarz stanu.
§  4.
Kadencja Rady trwa dwa lata.
§  5.
Rada przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości swoje opinie i propozycje w sprawach:
1)
oceny pracy zawodowej notariuszy, asesorów, aplikantów i pracowników notarialnych oraz warunków jej wykonywania,
2)
zasad wynagradzania w państwowych biurach notarialnych,
3)
warunków socjalno-bytowych osób wymienionych w pkt 1 oraz notariuszy - emerytów i rencistów,
4)
szkolenia zawodowego notariuszy, asesorów, aplikantów oraz pracowników państwowych biur notarialnych,
5)
oceny i opinii o podjętych przez okręgowe zgromadzenia notariuszy oraz kolegia notariuszy uchwał i postanowień dotyczących praktyki notarialnej,
6)
współpracy międzynarodowej z notariatami innych państw,
7)
innych, przewidzianych w ustawie lub zleconych przez Ministra Sprawiedliwości.
7 Art. 43 pkt 2 zmieniony przez art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1989 o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym, o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, o Trybunale Konstytucyjnym, o ustroju sądów wojskowym i Prawo o notariacie (Dz.U.89.73.436) z dniem 29 grudnia 1989 r.