Pobór na rzecz Skarbu Państwa dodatku do podatku budynkowego na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.59.531

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lipca 1922 r.
w przedmiocie poboru na rzecz Skarbu Państwa dodatku do podatku budynkowego na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Na zasadzie art. 5 i 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 59, poz. 372) o poborze na rzecz Skarbu Państwa dodatków do podatków: gruntowego, podymnego, domowo-klasowego i budynkowego, oraz unormowaniu poboru podatku gruntowego na obszarze województw: nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego jakoteż powiatów białostockiego, bielskiego, sokolskiego, wołkowyskiego, białowieskiego i grodzieńskiego województwa białostockiego oraz art. 2 ustawy w przedmiocie zniesienia Ministerstwa b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. r. 1922, № 30, poz. 247).
Podatkiem budynkowym, obowiązującym w myśl ustawy z dnia 17 czerwca 1921 r. na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego jest podatek budynkowy, służący za podstawę do opodatkowania komunalnego na mocy ustaw: 1) z dnia 21 maja 1861 r. (Zb. Ustaw prusk. str. 317) dotyczącej podatków gruntowego i budynkowego wraz z odnoszącemi się do niej zmianami i uzupełnieniami; 2) z dnia 14 lipca 1893 r. o przekazaniu samorządom bezpośrednich podatków państwowych (Zb. Ustaw pruskich str. 119) ; 3) z dnia 14 lipca 1893 r. o daninach komunalnych (Zb. Ustaw pruskich str. 152) i 4) z dnia 23 kwietnia 1906 r. o daninach powiatowych i prowincjonalnych (Zb. Ustaw pruskich str. 159).

Dodatek państwowy do podatku budynkowego pobiera się od znajdujących się w obrębie gmin wiejskich budynków, podlegających opłacie komunalnego podatku budynkowego, z wyjątkiem budynków mieszkalnych przeznaczonych na stałe wynajmowanie w nich mieszkań i innych lokali.

Dodatek państwowy do podatku budynkowego oblicza się jednocześnie z dodatkiem komunalnym.
Obliczenia dodatku państwowego dokonają dla gmin wiejskich-gminy, dla obszarów dworskich-powiaty.

Wysokość dodatku ustala się przez pomnożenie kwoty podatku budynkowego wyrażonej w księgach katastralnych przez 175, t. j. licząc za każdą markę podatku obowiązującego 175 marek polskich.

Pobór dodatku państwowego do podatku budynkowego następuje równocześnie z poborem dodatku komunalnego z zachowaniem przyjętego dla zawiadomienia płatników tegoż podatku sposobu poboru a w szczególności sposobu zawiadamiania płatników w terminach, ustanowionych w poszczególnych gminach dla poboru bezpośrednich podatków gminnych na mocy ustawy o daninach komunalnych, a z obszarów dworskich dla bezpośrednich podatków powiatowych na mocy ustawy o daninach powiatowych i prowincjonalnych.
Tytułem odszkodowania za pobór dodatku państwowego do podatku budynkowego przyznaje się gminom i powiatom udział w dodatku państwowym w wysokości 5%.

Udział ten otrzymuje każda gmina od pobranego przez nią dodatku państwowego, a każdy powiat od dodatku państwowego, pobranego z obszarów dworskich w powiecie.

Gminy winny zestawić dla wszystkich budynków podlegających opłacie dodatku państwowego do podatku budynkowego listy podatkowe, które mogą służyć równocześnie jako listy poborowe, o ile nie zostaną sporządzone osobne listy poborowe.

Dla obszarów dworskich zestawiają takież listy powiaty.

Do list podatkowych, wymienionych w częściach poprzednich niniejszego paragrafu, należy dołączyć oddzielne zestawienie budynków zwolnionych od dodatku państwowego do podatku budynkowego.

Urzędy państwowe, powołane do wymiaru podatku gruntowego i budynkowego (urzędy katastralne) są obowiązane przesłać właściwej izbie skarbowej z końcem pierwszego kwartału każdego roku podatkowego, według stanu na dzień 1 kwietnia, wykazy sum podatku budynkowego, przypadających na poszczególne gminy i obszary dworskie z osobna oraz na poszczególne powiaty w ogólności; wykazy służyć będą za podstawę do obliczenia dodatku państwowego do podatku budynkowego. Również urzędy te obowiązane są zawiadamiać właściwą izbę skarbową o zachodzących w ciągu roku podatkowego zmianach o stanie wymiaru podatku budynkowego.
Dodatek państwowy do podatku budynkowego pobrany przez gminy winien być wpłacony do właściwych kas skarbowych w ratach kwartalnych najpóźniej do końca każdego kwartału. W tychże terminach mają wpłacać dodatek ten i obszary dworskie.

Kwoty należne za rok 1921 i pierwsze półrocze roku 1922 mają być wpłacone do 1 października 1922 roku.