Art. 2. - [Obowiązki organów administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego] - Planowanie rodziny, ochrona płodu ludzkiego i warunki dopuszczalności przerywania ciąży.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1575 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 27 lipca 2022 r.
Art. 2. [Obowiązki organów administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego]
1.
Organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są obowiązane do zapewnienia kobietom w ciąży opieki medycznej, socjalnej i prawnej w szczególności poprzez:1)
opiekę prenatalną nad płodem oraz opiekę medyczną nad kobietą w ciąży,2)
pomoc materialną i opiekę nad kobietami w ciąży, znajdującymi się w trudnych warunkach materialnych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 i 2270 oraz z 2022 r. poz. 1, 66 i 1079),3)
dostęp do szczegółowych informacji na temat uprawnień, zasiłków i świadczeń przysługujących kobietom w ciąży, matkom, ojcom oraz ich dzieciom oraz do informacji dotyczących instytucji i organizacji pomagających w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i społecznych, a także zajmujących się sprawami przysposobienia.2.
Organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są zobowiązane zapewnić obywatelom swobodny dostęp do metod i środków służących dla świadomej prokreacji.2a.
Organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są zobowiązane zapewnić swobodny dostęp do informacji i badań prenatalnych, szczególnie wtedy, gdy istnieje podwyższone ryzyko bądź podejrzenie wystąpienia wady genetycznej lub rozwojowej płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu.3.
Szkoła ma obowiązek udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów. Jeżeli ciąża, poród lub połóg powoduje niemożliwość zaliczenia w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła zobowiązana jest do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu dogodnego dla kobiety, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.4.
Zakres i formy oraz tryb udzielania pomocy, o której mowa w ust. 1 i 2, określa, w drodze rozporządzenia, Rada Ministrów.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (17)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (17)
- Jakie działania powinien podjąć dyrektor szkoły w sytuacji kiedy dowie się, że uczennica jest w ciąży?
- Czy w związku z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia dziecka całkowicie ubezwłasnowolnionej, która nie ma wyznaczonego opiekuna prawnego, OPS powinien poinformować Sąd Rodzinny?
- Kiedy należy skierować uczennicę na badanie lekarskie w celu uzyskania zaświadczenia zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (4)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (4)
- Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej.
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (5)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (4)
- 27617/04, Zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Pozbawienie kobiety ciężarnej do genetycznych badań prenatalnych., R.R. v. POLSKA - Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
- II SA/Wr 251/02 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu
- SA/Sz 1394/03 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie