Art. 37. - [Skutki naruszenia niektórych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia. Informowanie innych organów o stwierdzonych naruszeniach przepisów] - Państwowa Inspekcja Pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.97 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 stycznia 2024 r.
Art.  37.  [Skutki naruszenia niektórych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia. Informowanie innych organów o stwierdzonych naruszeniach przepisów]
1. 
W razie stwierdzenia w toku kontroli wykroczenia polegającego na naruszeniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie określonym w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4, inspektor pracy prowadzi postępowanie mandatowe lub występuje z wnioskiem do sądu o ukaranie osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości.
2. 
Inspektor pracy niezwłocznie powiadamia o naruszeniu przepisów prawa właściwe organy, a w szczególności:
1)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - o naruszeniu przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych;
2)
naczelnika urzędu celno-skarbowego - o naruszeniu przepisów prawa podatkowego;
3)
Policję lub Straż Graniczną - o naruszeniu przepisów o cudzoziemcach;
4)
starostę - o stwierdzonych przypadkach naruszenia przez bezrobotnego lub przez podmiot kontrolowany przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Na wniosek starosty inspektor pracy powiadamia go o wynikach kontroli podmiotu kontrolowanego.

3. 
Okręgowy inspektor pracy niezwłocznie powiadamia:
1)
marszałka województwa o:
a)
stwierdzonych przypadkach naruszenia warunków prowadzenia agencji zatrudnienia określonych w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
b)
wynikach kontroli podmiotu kontrolowanego - na wniosek marszałka województwa;
2)
wojewodę - o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy związanych z zatrudnianiem cudzoziemców lub powierzaniem im innej pracy zarobkowej.