Ochrona gatunkowa zwierząt.
Dz.U.2014.1348
Akt utracił mocROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 6 października 2014 r.
w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
- przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 1 marca 2015 r.
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ ŚCISŁĄ Z WYSZCZEGÓLNIENIEM GATUNKÓW WYMAGAJĄCYCH OCHRONY CZYNNEJ
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ ŚCISŁĄ Z WYSZCZEGÓLNIENIEM GATUNKÓW WYMAGAJĄCYCH OCHRONY CZYNNEJ
Lp. | Nazwa polska* | Nazwa naukowa* | Ochrona czynna | ||
SSAKI | MAMMALIA | ||||
PARZYSTOKOPYTNE | ARTIODACTYLA | ||||
1. | kozica | (1) | Rupicapra rupicapra | x | |
2. | żubr | (1) | Bison bonasus | x | |
DRAPIEŻNE | CARNIVORA | ||||
3. | wilk | (1) | Canis lupus | x | |
4. | żbik | (1) | Felis silvestris | x | |
5. | ryś | (1) | Lynx lynx | x | |
6. | tchórz stepowy | (1) | Mustela eversmanni | ||
7. | norka europejska | (1) | Mustela lutreola | ||
8. | niedźwiedź brunatny | (1) | Ursus arctos | x | |
9. | foka szara | (1) | Halichoerus grypus | ||
10. | foka obrączkowana | (1) | Phoca hispida | ||
11. | foka pospolita | (1) | Phoca vitulina | ||
WALENIE | CETACEA | ||||
12. | morświn | (1) | Phocoena phocoena | x | |
13. | WALENIE - pozostałe gatunki | (1) | CETACEA | ||
NIETOPERZE | CHIROPTERA | ||||
14. | podkowiec duży | (1)(3) | Rhinolophus ferrumequinum | x | |
15. | podkowiec mały | (1)(3) | Rhinolophus hipposideros | x | |
16. | mopek zachodni | (1)(3) | Barbastella barbastellus | x | |
17. | mroczek pozłocisty | (1)(3) | Eptesicus nilssonii | x | |
18. | mroczek późny | (1)(3) | Eptesicus serotinus | x | |
19. | nocek Alkatoe | (1)(3) | Myotis alcathoe | x | |
20. | nocek Bechsteina | (1)(3) | Myotis bechsteinii | x | |
21. | nocek Brandta | (1)(3) | Myotis brandtii | x | |
22. | nocek łydkowłosy | (1)(3) | Myotis dasycneme | x | |
23. | nocek rudy | (1)(3) | Myotis daubentonii | x | |
24. | nocek orzęsiony | (1)(3) | Myotis emarginatus | x | |
25. | nocek duży | (1)(3) | Myotis myotis | x | |
26. | nocek wąsatek | (1)(3) | Myotis mystacinus | x | |
27. | nocek Natterera | (1)(3) | Myotis nattereri | x | |
28. | nocek ostrouszny | (1)(3) | Myotis oxygnathus | x | |
29. | borowiec olbrzymi | (1)(3) | Nyctalus lasiopterus | ||
30. | borowiaczek | (1)(3) | Nyctalus leisleri | x | |
31. | borowiec wielki | (1)(3) | Nyctalus noctula | x | |
32. | karlik średni | (1)(3) | Pipistrellus kuhlii | x | |
33. | karlik większy | (1)(3) | Pipistrellus nathusii | x | |
34. | karlik malutki | (1)(3) | Pipistrellus pipistrellus | x | |
35. | karlik drobny | (1)(3) | Pipistrellus pygmaeus | x | |
36. | gacek brunatny | (1)(3) | Plecotus auritus | x | |
37. | gacek szary | (1)(3) | Plecotus austriacus | x | |
38. | mroczek posrebrzany | (1)(3) | Vespertilio murinus | x | |
ZAJĄCOKSZTAŁTNE | LAGOMORPHA | ||||
39. | bielak | (1) | Lepus timidus | ||
GRYZONIE | RODENTIA | ||||
40. | nornik śnieżny | (1) | Chionomys nivalis | ||
41. | darniówka tatrzańska | (1) | Microtus tatricus | ||
42. | chomik europejski | (1) | Cricetus cricetus | x | |
43. | smużka leśna | (1) | Sicista betulina | ||
44. | smużka stepowa | (1) | Sicista subtilis | ||
45. | koszatka | (1) | Dryomys nitedula | x | |
46. | żołędnica | (1) | Eliomys quercinus | x | |
47. | orzesznica | (1) | Muscardinus avellanarius | ||
48. | świstak tatrzański | (1) | Marmota marmota latirostris | ||
49. | suseł moręgowany | (1) | Spermophilus citellus | x | |
50. | suseł perełkowany | (1) | Spermophilus suslicus | x | |
PTAKI | AVES | ||||
BLASZKODZIOBE | ANSERIFORMES | ||||
51. | rożeniec | (2) | Anas acuta | x | |
52. | cyraneczka karolińska | (2) | Anas carolinensis | ||
53. | płaskonos | (2) | Anas clypeata | x | |
54. | cyranka modroskrzydła | (2) | Anas discors | ||
55. | świstun | (2) | Anas penelope | ||
56. | cyranka | (2) | Anas querquedula | x | |
57. | krakwa | (2) | Anas strepera | x | |
58. | gęś krótkodzioba | (2) | Anser brachyrhynchus | ||
59. | gęś mała | (2) | Anser erythropus | ||
60. | śnieżyca mała | (2) | Anser rossii | ||
61. | ogorzałka mała | (2) | Aythya affinis | ||
62. | czerniczka | (2) | Aythya collaris | ||
63. | ogorzałka | (2) | Aythya marila | ||
64. | podgorzałka | (2) | Aythya nyroca | x | |
65. | bernikla obrożna | (2) | Branta bernicla | ||
66. | bernikla białolica | (2) | Branta leucopsis | ||
67. | bernikla rdzawoszyja | (2) | Branta ruficollis | ||
68. | gągoł | (2) | Bucephala clangula | x | |
69. | lodówka | (2) | Clangula hyemalis | ||
70. | łabędź czarnodzioby | (2) | Cygnus columbianus | ||
71. | łabędź krzykliwy | (2) | Cygnus cygnus | ||
72. | łabędź niemy | (2) | Cygnus olor | ||
73. | kamieniuszka | (2) | Histrionicus histrionicus | ||
74. | markaczka amerykańska | (2) | Melanitta americana | ||
75. | uhla garbonosa | (2) | Melanitta deglandi | ||
76. | uhla | (2) | Melanitta fusca | ||
77. | markaczka | (2) | Melanitta nigra | ||
78. | bielaczek | (2) | Mergellus albellus | ||
79. | nurogęś | (2) | Mergus merganser | x | |
80. | szlachar | (2) | Mergus serrator | x | |
81. | hełmiatka | (2) | Netta rufina | ||
82. | sterniczka | (2) | Oxyura leucocephala | ||
83. | birginiak | (2) | Polysticta stelleri | ||
84. | edredon | (2)(3) | Somateria mollissima | ||
85. | turkan | (2) | Somateria spectabilis | ||
86. | kazarka rdzawa | (2) | Tadorna ferruginea | ||
87. | ohar | (2) | Tadorna tadorna | x | |
JERZYKOWE | APODIFORMES | ||||
88. | jerzyk | (2) | Apus apus | x | |
89. | jerzyk alpejski | (2) | Tachymarptis melba | ||
LELKOWE | CAPRIMULIGIFORMES | ||||
90. | lelek | (2) | Caprimulgus europaeus | ||
SIEWKOWE | CHARADRIIFORMES | ||||
91. | kulon | (1)(3) | Burhinus oedicnemus | x | |
92. | sieweczka morska | (2)(3) | Charadrius alexandrinus | ||
93. | sieweczka rzeczna | (2) | Charadrius dubius | ||
94. | sieweczka obrożna | (2)(3) | Charadrius hiaticula | x | |
95. | sieweczka pustynna | (2) | Charadrius leschenaultii | ||
96. | sieweczka mongolska | (2) | Charadrius mongolus | ||
97. | mornel | (2)(3) | Charadrius morinellus | ||
98. | siewka złota | (2) | Pluvialis apricaria | ||
99. | siewka szara | (2) | Pluvialis dominica | ||
100. | siewka złotawa | (2) | Pluvialis fulva | ||
101. | siewnica | (2) | Pluvialis squatarola | ||
102. | czajka towarzyska | (2) | Vanellus gregarius | ||
103. | czajka stepowa | (2) | Vanellus leucurus | ||
104. | czajka | (2) | Vanellus yanellus | x | |
105. | żwirowiec stepowy | (2) | Glareola nordmanni | ||
106. | żwirowiec łąkowy | (2) | Glareola pratincola | ||
107. | pustynnik | (2) | Syrrhaptes paradoxus | ||
108. | ostrygojad | (2)(3) | Haematopus ostralegus | ||
109. | mewa cienkodzioba | (2) | Chroicocephalus genei | ||
110. | śmieszka | (2) | Chroicocephalus ridibundus | ||
111. | mewa mała | (2)(3) | Hydrocoloeus minutus | x | |
112. | mewa karaibska | (2) | Larus atricilla | ||
113. | mewa siwa | (2) | Larus canus | x | |
114. | mewa delawarska | (2) | Larus delawarensis | ||
115. | mewa żółtonoga | (2) | Larus fuscus | ||
116. | mewa polarna | (2) | Larus glaucoides | ||
117. | mewa blada | (2) | Larus hyperboreus | ||
118. | orlica | (2) | Larus ichthyaetus | ||
119. | mewa siodłata | (2) | Larus marinus | ||
120. | mewa czarnogłowa | (2)(3) | Larus melanocephalus | x | |
121. | mewa romańska | (2) | Larus michahellis | ||
122. | mewa preriowa | (2) | Larus pipixcan | ||
123. | mewa modrodzioba | (2) | Pagophila eburnea | ||
124. | mewa różowa | (2) | Rhodostethia rosea | ||
125. | mewa trójpalczasta | (2) | Rissa tridactyla | ||
126. | mewa obrożna | (2) | Xema sabini | ||
127. | szczudłak | (2)(3) | Himantopus himantopus | ||
128. | szablodziób | (2)(3) | Recurvirostra avosetta | ||
129. | brodziec piskliwy | (2)(3) | Actitis hypoleucos | ||
130. | brodziec plamisty | (2) | Actitis macularius | ||
131. | kamusznik | (2) | Arenaria interpres | ||
132. | piaskowiec | (2) | Calidris alba | ||
133. | biegus zmienny | (2)(3) | Calidris alpina | x | |
134. | biegus długoskrzydły | (2) | Calidris bairdii | ||
135. | biegus rdzawy | (2) | Calidris canutus | ||
136. | biegus krzywodzioby | (2) | Calidris ferruginea | ||
137. | biegus białorzytny | (2) | Calidris fuscicollis | ||
138. | biegus morski | (2) | Calidris maritima | ||
139. | biegus arktyczny | (2) | Calidris melanotos | ||
140. | biegus malutki | (2) | Calidris minuta | ||
141. | biegus karłowaty | (2) | Calidris minutilla | ||
142. | biegus tundrowy | (2) | Calidris pusilla | ||
143. | biegus mały | (2) | Calidris temminckii | ||
144. | biegus wielki | (2) | Calidris tenuirostris | ||
145. | kszyk | (2)(3) | Gallinago gallinago | ||
146. | dubelt | (2)(3) | Gallinago media | ||
147. | biegus płaskodzioby | (2) | Limicola falcinellus | ||
148. | szlamiec długodzioby | (2) | Limnodromus scolopaceus | ||
149. | szlamnik | (2) | Limosa lapponica | ||
150. | rycyk | (2)(3) | Limosa limosa | x | |
151. | bekasik | (2)(3) | Lymnocryptes minimus | ||
152. | kulik wielki | (2)(3) | Numenius arquata | x | |
153. | kulik mniejszy | (2) | Numenius phaeopus | ||
154. | kulik cienkodzioby | (2) | Numenius tenuirostris | ||
155. | płatkonóg płaskodzioby | (2) | Phalaropus fulicarius | ||
156. | płatkonóg szydłodzioby | (2) | Phalaropus lobatus | ||
157. | batalion | (2)(3) | Philomachus pugnax | x | |
158. | brodziec śniady | (2) | Tringa erythropus | ||
159. | brodziec żółtonogi | (2) | Tringa flavipes | ||
160. | łęczak | (2),3 | Tringa glareola | x | |
161. | brodziec piegowaty | (2) | Tringa melanoleuca | ||
162. | kwokacz | (2) | Tringa nebularia | ||
163. | samotnik | (2)(3) | Tringa ochropus | x | |
164. | brodziec pławny | (2)(3) | Tringa stagnatilis | ||
165. | krwawodziób | (2)(3) | Tringa totanus | x | |
166. | biegus płowy | (2) | Tryngites subruficollis | ||
167. | terekia | (2) | Xenus cinereus | ||
168. | wydrzyk długosterny | (2) | Stercorarius longicaudus | ||
169. | wydrzyk ostrosterny | (2) | Stercorarius parasiticus | ||
170. | wydrzyk tęposterny | (2) | Stercorarius pomarinus | ||
171. | wydrzyk wielki | (2) | Stercorarius skua | ||
172. | rybitwa białowąsa | (2)(3) | Chlidonias hybrida | x | |
173. | rybitwa białoskrzydła | (2)(3) | Chlidonias leucopterus | x | |
174. | rybitwa czarna | (2)(3) | Chlidonias niger | x | |
175. | rybitwa krótkodzioba | (2) | Gelochelidon nilotica | ||
176. | rybitwa wielkodzioba | (2) | Hydroprogne caspia | ||
177. | rybitwa różowa | (2) | Sterna dougallii | ||
178. | rybitwa rzeczna | (2)(3) | Sterna hirundo | x | |
179. | rybitwa popielata | (2)(3) | Sterna paradisaea | x | |
180. | rybitwa czubata | (2)(3) | Sterna sandvicensis | x | |
181. | rybitwa białoczelna | (2)(3) | Sternula albifrons | x | |
182. | alka | (2) | Alca tor da | ||
183. | alczyk | (2) | Alle alle | ||
184. | nurnik | (2) | Cepphus grylle | ||
185. | maskonur | (2) | Fratercula arctica | ||
186. | nurzyk | (2) | Uria aalge | ||
187. | nurzyk polarny | (2) | Uria lomvia | ||
BRODZĄCE | CICONIIFORMES | ||||
188. | czapla purpurowa | (2)(3) | Ardea purpur ea | ||
189. | czapla modronosa | (2) | Ardeola ralloides | ||
190. | bąk | (2) | Botaurus stellaris | ||
191. | czapla złotawa | (2) | Bubulcus ibis | ||
192. | czapla biała | (2) | Egretta alba | ||
193. | czapla nadobna | (2)(3) | Egretta garzetta | ||
194. | bączek | (2) | Ixobrychus minutus | x | |
195. | ślepowron | (2)(3) | Nycticorax nycticorax | x | |
196. | bocian biały | (2) | Ciconia ciconia | x | |
197. | bocian czarny | (2)(3) | Ciconia nigra | x | |
198. | warzęcha | (2) | Platalea leucorodia | ||
199. | ibis kasztanowaty | (2) | Plegadis falcinellus | ||
GOŁĘBIOWE | COLUMBIFORMES | ||||
200. | siniak | (2) | Columba oenas | ||
201. | sierpówka | (2) | Streptopelia decaocto | ||
202. | turkawka wschodnia | (2) | Streptopelia orientalis | ||
203. | turkawka | (2) | Streptopelia turtur | ||
204. | KRASKOWE | CORACIIFORMES | |||
205. | zimorodek | (2) | Alcedo atthis | ||
206. | rybaczek srokaty | (2) | Ceryle rudis | ||
207. | kraska | (2)(3) | Coracias garrulus | x | |
208. | żołna | (2)(3) | Merops apiaster | x | |
209. | dudek | (2) | Upupa epops | x | |
KUKUŁKOWE | CUCULIFORMES | ||||
210. | kukułka czubata | (2) | Clamator glandarius | ||
211. | kukułka | (2) | Cuculus canorus | ||
SZPONIASTE | FALCONIFORMES | ||||
212. | krogulec krótkonogi | (2) | Accipiter brevipes | ||
213. | jastrząb | (2)(3) | Accipiter gentilis | ||
214. | krogulec | (2)(3) | Accipiter nisus | ||
215. | sęp kasztanowaty | (2) | Aegypius monachus | ||
216. | orzeł przedni | (1)(3) | Aquila chrysaetos | x | |
217. | orlik grubodzioby | (1)(3) | Aquila clanga | x | |
218. | orzeł cesarski | (2) | Aquila heliaca | ||
219. | orzeł stepowy | (2) | Aquila nipalensis | ||
220. | orzełek | (1)(3) | Aquila pennata | x | |
221. | orlik krzykliwy | (2)(3) | Aquila pomarina | x | |
222. | myszołów | (2)(3) | Buteo buteo | ||
223. | myszołów włochaty | (2) | Buteo lagopus | ||
224. | kurhannik | (2) | Buteo rufinus | ||
225. | gadożer | (1)(3) | Circaetus gallicus | x | |
226. | błotniak stawowy | (2)(3) | Circus aeruginosus | x | |
227. | błotniak zbożowy | (2)(3) | Circus cyaneus | x | |
228. | błotniak stepowy | (2) | Circus macrourus | ||
229. | błotniak łąkowy | (2)(3) | Circus pygargus | x | |
230. | kaniuk | (2) | Elanus caeruleus | ||
231. | orłosęp | (2) | Gypaetus barbatus | ||
232. | sęp płowy | (2) | Gyps fulvus | ||
233. | bielik | (2)(3) | Haliaeetus albicilla | ||
234. | bielik wschodni | (2) | Haliaeetus leucoryphus | ||
235. | kania czarna | (2)(3) | Milvus migrans | x | |
236. | kania ruda | (2)(3) | Milvus milvus | x | |
237. | ścierwnik | (2) | Neophron percnopterus | ||
238. | trzmielojad | (2)(3) | Pernis apivorus | ||
239. | raróg | (1)(3) | Falco cherrug | ||
240. | drzemlik | (2) | Falco columbarius | ||
241. | sokół skalny | (2) | Falco eleonorae | ||
242. | pustułeczka | (2) | Falco naumanni | ||
243. | sokół wędrowny | (2)(3) | Falco peregrinus | x | |
244. | białozór | (2) | Falco rusticolus | ||
245. | kobuz | (2)(3) | Falco subbuteo | x | |
246. | pustułka | (2) | Falco tinnunculus | x | |
247. | kobczyk | (2) | Falco vespertinus | ||
248. | rybołów | (1)(3) | Pandion haliaetus | x | |
GRZEBIĄCE | GALLIFORMES | ||||
249. | przepiórka | (2) | Coturnix coturnix | ||
250. | pardwa mszarna | (2) | Lagopus lagopus | ||
251. | cietrzew | (1)(3) | Tetrao tetrix | x | |
252. | głuszec | (1)(3) | Tetrao urogallus | x | |
NURY | GAVIIFORMES | ||||
253. | nur białodzioby | (2) | Gavia adamsii | ||
254. | nur czarnoszyi | (2) | Gavia arctica | ||
255. | lodowiec | (2) | Gavia immer | ||
256. | nur rdzawoszyi | (2) | Gavia stellata | ||
ŻURAWIOWE | GRUIFORMES | ||||
257. | żuraw | (2) | Grus grus | ||
258. | żuraw stepowy | (2) | Grus virgo | ||
259. | hubara arabska | (2) | Chlamydotis macqueenii | ||
260. | derkacz | (2) | Crex crex | x | |
261. | kokoszka | (2) | Gallinula chloropus | ||
262. | zielonka | (2) | Porzana parva | ||
263. | kropiatka | (2) | Porzana porzana | x | |
264. | karliczka | (2) | Porzana pusilla | ||
265. | wodnik | (2) | Rallus aquaticus | ||
DROPIE | OTIDIFORMES | ||||
266. | drop | (2)(3) | Otis tarda | x | |
267. | strepet | (2) | Tetrax tetrax | ||
WRÓBLOWE | PASSERIFORMES | ||||
268. | raniuszek | (2) | Aegithalos caudatus | ||
269. | skowronek | (2) | Alauda arvensis | ||
270. | skowrończyk krótkopalcowy | (2) | Calandrella brachydactyla | ||
271. | górniczek | (2) | Eremophila alpestris | ||
272. | dzierlatka | (2) | Galerida cristata | ||
273. | lerka | (2) | Lullula arborea | ||
274. | kalandra szara | (2) | Melanocorypha calandra | ||
275. | kalandra białoskrzydła | (2) | Melanocorypha leucoptera | ||
276. | kalandra czarna | (2) | Melanocorypha yeltoniensis | ||
277. | jemiołuszka | (2) | Bombycilla garrulus | ||
278. | pełzacz ogrodowy | (2) | Certhia brachydactyla | ||
279. | pełzacz leśny | (2) | Certhia familiaris | ||
280. | pluszcz | (2) | Cinclus cinclus | ||
281. | czarnowron | (2) | Corvus corone | ||
282. | gawron - osobniki poza obszarem administracyjnym miast | (2) | Corvus frugilegus | ||
283. | kawka | (2) | Corvus monedula | ||
284. | sójka | (2) | Garrulus glandarius | ||
285. | orzechówka | (2) | Nucifraga caryocatactes | ||
286. | sójka syberyjska | (2) | Perisoreus infaustus | ||
287. | wieszczek | (2) | Pyrrhocorax graculus | ||
288. | poświerka | (2) | Calcarius lapponicus | ||
289. | trznadel złotawy | (2) | Emberiza aureola | ||
290. | potrzeszcz | (2) | Emberiza calandra | ||
291. | głuszek | (2) | Emberiza cia | ||
292. | cierlik | (2) | Emberiza cirlus | ||
293. | trznadel | (2) | Emberiza citrinella | ||
294. | ortolan | (2) | Emberiza hortulana | ||
295. | trznadel białogłowy | (2) | Emberiza leucocephalos | ||
296. | trznadel czarnogłowy | (2) | Emberiza melanocephala | ||
297. | trznadelek | (2) | Emberiza pusilla | ||
298. | trznadel czubaty | (2) | Emberiza rustica | ||
299. | potrzos | (2) | Emberiza schoeniclus | ||
300. | makolągwa | (2) | Carduelis cannabina | ||
301. | szczygieł | (2) | Carduelis carduelis | ||
302. | osetnik | (2) | Carduelis citrinella | ||
303. | czeczotka | (2) | Carduelis flammea | ||
304. | rzepołuch | (2) | Carduelis flavirostris | ||
305. | czeczotka tundrowa | (2) | Carduelis hornemanni | ||
306. | czyż | (2) | Carduelis spinus | ||
307. | dziwonia | (2) | Carpodacus erythrinus | ||
308. | dzwoniec | (2) | Chloris chloris | ||
309. | grubodziób | (2) | Coccothraustes coccothraustes | ||
310. | zięba | (2) | Fringilla coelebs | ||
311. | jer | (2) | Fringilla montifringilla | ||
312. | junko | (2) | Junco hyemalis | ||
313. | krzyżodziób świerkowy | (2) | Loxia curvirostra | ||
314. | krzyżodziób modrzewiowy | (2) | Loxia leucoptera | ||
315. | krzyżodziób sosnowy | (2) | Loxia pytyopsittacus | ||
316. | łuskowiec | (2) | Pinicola enucleator | ||
317. | śnieguła | (2) | Plectrophenax nivalis | ||
318. | gil | (2) | Pyrrhula pyrrhula | ||
319. | kulczyk | (2) | Serinus serinus | ||
320. | jaskółka rudawa | (2) | Cecropis daurica | ||
321. | oknówka | (2) | Delichon urbicum | ||
322. | dymówka | (2) | Hirundo rustica | ||
323. | brzegówka | (2) | Riparia riparia | ||
324. | gąsiorek | (2) | Lanius collurio | ||
325. | srokosz | (2) | Lanius excubitor | ||
326. | dzierzba pustynna | (2) | Lanius isabellinus | ||
327. | dzierzba czarnoczelna | (2)(3) | Lanius minor | x | |
328. | dzierzba rudogłowa | (2)(3) | Lanius senator | x | |
329. | świergotek polny | (2) | Anthus campestris | ||
330. | świergotek rdzawogardły | (2) | Anthus cervinus | ||
331. | świergotek tundrowy | (2) | Anthus gustavi | ||
332. | świergotek tajgowy | (2) | Anthus hodgsoni | ||
333. | świergotek nadmorski | (2) | Anthus petrosus | ||
334. | świergotek łąkowy | (2) | Anthus pratensis | ||
335. | świergotek szponiasty | (2) | Anthus richardi | ||
336. | siwerniak | (2) | Anthus spinoletta | ||
337. | świergotek drzewny | (2) | Anthus trivialis | ||
338. | pliszka siwa | (2) | Motacilla alba | ||
339. | pliszka górska | (2) | Motacilla cinerea | ||
340. | pliszka cytrynowa | (2)(3) | Motacilla citreola | ||
341. | pliszka żółta | (2) | Motacilla flava | ||
342. | muchołówka białoszyja | (2) | Ficedula albicollis | ||
343. | muchołówka żałobna | (2) | Ficedula hypoleuca | ||
344. | muchołówka mała | (2) | Ficedula parva | ||
345. | muchołówka szara | (2) | Muscicapa striata | ||
346. | wilga | (2) | Oriolus oriolus | ||
347. | wąsatka | (2) | Panurus biarmicus | ||
348. | modraszka | (2) | Cyanistes caeruleus | ||
349. | sikora lazurowa | (2) | Cyanistes cyanus | ||
350. | czubatka | (2) | Lophophanes cristatus | ||
351. | bogatka | (2) | Parus major | ||
352. | sosnówka | (2) | Periparus ater | ||
353. | czarnogłówka | (2) | Poecile montanus | ||
354. | sikora uboga | (2) | Poecile palustris | ||
355. | śnieżka | (2) | Montifringilla nivalis | ||
356. | wróbel | (2) | Passer domesticus | x | |
357. | mazurek | (2) | Passer montanus | ||
358. | wróbel skalny | (2) | Petronia petronia | ||
359. | płochacz halny | (2) | Prunella collaris | ||
360. | pokrzywnica | (2) | Prunella modularis | ||
361. | płochacz syberyjski | (2) | Prunella montanella | ||
362. | remiz | (2) | Remiz pendulinus | ||
363. | kowalik | (2) | Sitta europaea | ||
364. | pasterz | (2) | Pastor roseus | ||
365. | szpak | (2) | Sturnus vulgaris | ||
366. | trzcinniczek kaspijski | (2) | Acrocephalus agricola | ||
367. | trzciniak | (2) | Acrocephalus arundinaceus | ||
368. | zaroślówka | (2)(3) | Acrocephalus dumetorum | ||
369. | tamaryszka | (2) | Acrocephalus melanopogon | ||
370. | wodniczka | (2)(3) | Acrocephalus paludicola | x | |
371. | łozówka | (2) | Acrocephalus palustris | ||
372. | rokitniczka | (2) | Acrocephalus schoenobaenus | ||
373. | trzcinniczek | (2) | Acrocephalus scirpaceus | ||
374. | zaganiacz | (2) | Hippolais icterina | ||
375. | zaganiacz szczebiotliwy | (2) | Hippolais polyglotta | ||
376. | świerszczak melodyjny | (2) | Locustella certhiola | ||
377. | strumieniówka | (2) | Locustella fluviatilis | ||
378. | brzęczka | (2) | Locustella luscinioides | ||
379. | świerszczak | (2) | Locustella naevia | ||
380. | świstunka górska | (2) | Phylloscopus bonelli | ||
381. | świstunka północna | (2) | Phylloscopus borealis | ||
382. | pierwiosnek | (2) | Phylloscopus collybita | ||
383. | świstunka brunatna | (2) | Phylloscopus fuscatus | ||
384. | świstunka ałtajska | (2) | Phylloscopus humei | ||
385. | świstunka iberyjska | (2) | Phylloscopus ibericus | ||
386. | świstunka żółtawa | (2) | Phylloscopus inornatus | ||
387. | świstunka złotawa | (2) | Phylloscopus proregulus | ||
388. | świstunka grubodzioba | (2) | Phylloscopus schwarzi | ||
389. | świstunka leśna | (2) | Phylloscopus sibilatrix | ||
390. | wójcik | (2)(3) | Phylloscopus trochiloides | ||
391. | piecuszek | (2) | Phylloscopus trochilus | ||
392. | zniczek | (2) | Regulus ignicapilla | ||
393. | mysikrólik | (2) | Regulus regulus | ||
394. | kapturka | (2) | Sylvia atricapilla | ||
395. | gajówka | (2) | Sylvia borin | ||
396. | pokrzewka wąsata | (2) | Sylvia cantillans | ||
397. | cierniówka | (2) | Sylvia communis | ||
398. | piegża | (2) | Sylvia curruca | ||
399. | pokrzewka aksamitna | (2) | Sylvia melanocephala | ||
400. | jarzębatka | (2) | Sylvia nisoria | ||
401. | pomurnik | (2)(3) | Tichodroma muraria | ||
402. | strzyżyk | (2) | Troglodytes troglodytes | ||
403. | rudzik | (2) | Erithacus rubecula | ||
404. | drozd ciemny | (2) | Geokichla sibirica | ||
405. | słowik syberyjski | (2) | Larvivora sibilans | ||
406. | słowik szary | (2) | Luscinia luscinia | ||
407. | słowik rdzawy | (2) | Luscinia megarhynchos | ||
408. | podróżniczek | (2) | Luscinia svecica | ||
409. | nagórnik | (2)(3) | Monticola saxatilis | ||
410. | białorzytka pustynna | (2) | Oenanthe deserti | ||
411. | białorzytka rdzawa | (2) | Oenanthe hispanica | ||
412. | białorzytka płowa | (2) | Oenanthe isabellina | ||
413. | białorzytka | (2) | Oenanthe oenanthe | ||
414. | białorzytka pstra | (2) | Oenanthe pleschanka | ||
415. | kopciuszek | (2) | Phoenicurus ochruros | ||
416. | pleszka | (2) | Phoenicurus phoenicurus | ||
417. | kląskawka syberyjska | (2) | Saxicola maurus | ||
418. | pokląskwa | (2) | Saxicola rubetra | ||
419. | kląskawka | (2) | Saxicola rubicola | ||
420. | modraczek | (2) | Tarsiger cyanurus | ||
421. | drozd czarnogardły | (2) | Turdus atrogularis | ||
422. | drozd rdzawoskrzydły | (2) | Turdus eunomus | ||
423. | droździk | (2) | Turdus iliacus | ||
424. | kos | (2) | Turdus merula | ||
425. | drozd rdzawy | (2) | Turdus naumanni | ||
426. | drozd oliwkowy | (2) | Turdus obscurus | ||
427. | śpiewak | (2) | Turdus philomelos | ||
428. | kwiczoł | (2) | Turdus pilaris | ||
429. | drozd rdzawogardły | (2) | Turdus ruficollis | ||
430. | drozd obrożny | (2) | Turdus torquatus | ||
431. | paszkot | (2) | Turdus viscivorus | ||
432. | drozdoń pstry | (2) | Zoothera dauma | ||
433. | wireonek czerwonooki | (2) | Vireo olivaceus | ||
PEŁNOPŁETWE | PELECANIFORMES | ||||
434. | pelikan kędzierzawy | (2) | Pelecanus crispus | ||
435. | pelikan różowy | (2) | Pelecanus onocrotalus | ||
436. | kormoran czubaty | (2) | Phalacrocorax aristotelis | ||
437. | kormoran mały | (2) | Phalacrocorax pygmeus | ||
438. | głuptak | (2) | Morus bassanus | ||
FLAMINGI | PHOENICOPTERIFORMES | ||||
439. | flaming różowy | (2) | Phoenicopterus roseus | ||
DZIĘCIOŁOWE | PICIFORMES | ||||
440. | dzięcioł białogrzbiety | (2)(3) | Dendrocopos leucotos | x | |
441. | dzięcioł duży | (2) | Dendrocopos major | ||
442. | dzięcioł średni | (2) | Dendrocopos medius | x | |
443. | dzięciołek | (2) | Dendrocopos minor | ||
444. | dzięcioł białoszyi | (2) | Dendrocopos syriacus | ||
445. | dzięcioł czarny | (2) | Dryocopus martius | x | |
446. | krętogłów | (2) | Jynx torquilla | ||
447. | dzięcioł trójpalczasty | (2)(3) | Picoides tridactylus | x | |
448. | dzięcioł zielonosiwy | (2) | Picus canus | x | |
449. | dzięcioł zielony | (2) | Picus viridis | x | |
PERKOZY | PODICIPEDIFORMES | ||||
450. | perkoz rogaty | (2) | Podiceps auritus | ||
451. | perkoz dwuczuby | (2) | Podiceps cristatus | ||
452. | perkoz rdzawoszyi | (2) | Podiceps grisegena | ||
453. | zausznik | (2) | Podiceps nigricollis | ||
454. | perkoz grubodzioby | (2) | Podilymbus podiceps | ||
455. | perkozek | (2) | Tachybaptus ruficollis | ||
RURKONOSE | PROCELLARIIFORMES | ||||
456. | nawałnik burzowy | (2) | Hydrobates pelagicus | ||
457. | oceannik żółtopłetwy | (2) | Oceanites oceanicus | ||
458. | nawałnik duży | (2) | Oceanodroma leucorhoa | ||
459. | burzyk żółtodzioby | (2) | Calonectris diomedea | ||
460. | fulmar | (2) | Fulmarus glacialis | ||
461. | burzyk szary | (2) | Puffinus griseus | ||
462. | burzyk balearski | (2) | Puffinus mauretanicus | ||
463. | burzyk północny | (2) | Puffinus puffinus | ||
SOWY | STRIGIFORMES | ||||
464. | włochatka | (2)(3) | Aegolius funereus | x | |
465. | uszatka błotna | (2)(3) | Asio flammeus | x | |
466. | uszatka | (2) | Asio otus | ||
467. | pójdźka | (2)(3) | Athene noctua | x | |
468. | puchacz | (2)(3) | Bubo bubo | x | |
469. | sowa śnieżna | (2) | Bubo scandiacus | ||
470. | sóweczka | (2)(3) | Glaucidium passerinum | x | |
471. | syczek | (1)(3) | Otus scops | ||
472. | puszczyk | (2) | Strix aluco | ||
473. | puszczyk mszarny | (2)(3) | Strix nebulosa | x | |
474. | puszczyk uralski | (2)(3) | Strix uralensis | ||
475. | sowa jarzębata | (2) | Surnia ulula | ||
476. | płomykówka | (2)(3) | Tyto alba | x | |
inne gatunki ptaków | |||||
477. | Pozostałe gatunki ptaków (inne niż: gatunki łowne, gatunki objęte ochroną częściową oraz wymienione w lp. 51-476 gatunki objęte ochroną ścisłą) występujące naturalnie na terytorium państw Unii Europejskiej, przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej | ||||
GADY | REPTILIA | ||||
ŁUSKONOŚNE | SQUAMATA | ||||
478. | gniewosz plamisty | (1) | Coronella austriaca | x | |
479. | zaskroniec rybołów | (1) | Natrix tesselata | ||
480. | wąż Eskulapa | (1) | Zamenis longissimus (Elaphe longissima) | x | |
481. | jaszczurka zielona | (1) | Lacerta viridis | ||
ŻÓŁWIE | TESTUDINATA | ||||
482. | żółw błotny | (1) | Emys orbicularis | x | |
PŁAZY | AMPHIBIA | ||||
PŁAZY BEZOGONOWE | ANURA | ||||
483. | kumak nizinny | (1) | Bombina bombina | x | |
484. | kumak górski | (1) | Bombina variegata | x | |
485. | ropucha paskówka | (1) | Epidalea calamita (Bufo calamita) | ||
486. | ropucha zielona | (1) | Pseudepidalea viridis (Bufo viridis) | ||
487. | rzekotka drzewna | (1) | Hyla arborea | x | |
488. | grzebiuszka ziemna | (1) | Pelobates fuscus | ||
489. | żaba moczarowa | (1) | Rana arvalis | ||
490. | żaba zwinka | (1) | Rana dalmatina | ||
PŁAZY OGONIASTE | CAUDATA | ||||
491. | traszka karpacka | (1) | Lissotriton montandoni (Triturus montandoni) | x | |
492. | traszka grzebieniasta | (1) | Triturus cristatus | x | |
RYBY PROMIENIOPŁETWE | ACTINOPTERYGII | ||||
JESIOTROKSZTAŁTNE | ACIPENSERIFORMES | ||||
493. | jesiotr zachodni | (1) | Acipenser sturio | x | |
KARPIOKSZTAŁTNE | CYPRINIFORMES | ||||
494. | koza złotawa | Sabanejewia aurata | |||
495. | strzebla błotna | Eupallasella percnurus (Rhynchocypris percnurus) | x | ||
ŁOSOSIOKSZTAŁTNE | SALMONIFORMES | ||||
496. | głowacica - osobniki występujące w dorzeczu Dunaju | Hucho hucho | |||
RYBY CEFALASPIDOKSZTAŁTNE | CEPHALASPIDOMORPHI | ||||
** | PETROMYZONTIFORMES | ||||
497. | minóg morski | Petromyzon marinus | x | ||
MAŁŻE | BIVALVIA | ||||
** | VENEROIDA | ||||
498. | gałeczka żeberkowana | Sphaerium solidum | |||
** | UNIONOIDEA | ||||
499. | perłoródka rzeczna | Margaritifera margaritifera | x | ||
500. | skójka gruboskorupowa | (1) | Unio crassus | x | |
ŚLIMAKI | GASTROPODA | ||||
** | NEOTAENIOGLOSSA | ||||
501. | niepozorka ojcowska | Falniowskia neglectissima | |||
PŁUCODYSZNE | PULMONATA | ||||
502. | poczwarówka pagórkowa | Granaria frumentum | |||
503. | świdrzyk łamliwy | Balea perversa | |||
504. | świdrzyk ozdobny | Charpentieria ornata | x | ||
505. | świdrzyk śląski | Cochlodina costata | |||
506. | świdrzyk kasztanowaty | Macrogastra badia | |||
507. | świdrzyk siedmiogrodzki | Vestia elata | |||
508. | ślimak tatrzański | Faustina cingullelum (Chilostoma cingullelum) | |||
509. | ślimak Rossmasslera | Faustina rossmaessleri (Chilostoma rossmaessleri) | |||
510. | ślimak obrzeżony | Helicodonta obvoluta | |||
511. | ** | (1) | Caseolus calculus | ||
512. | ślimak żeberkowany | Helicopsis striata | |||
513. | poczwarówka pagoda | Pagodulina pagodula | |||
514. | szklarka podziemna | Mediterranea inopinata (Oxychilus inopinatus) | |||
515. | zatoczek łamliwy | (1) | Anisus vorticulus | ||
516. | poczwarówka kolumienka | Columella columella | |||
517. | poczwarówka górska | Pupilla alpicola | |||
518. | poczwarówka zębata | Truncatellina claustralis | |||
519. | poczwarówka zwężona | Vertigo angustior | |||
520. | poczwarówka północna | Vertigo arctica | |||
521. | poczwarówka jajowata | Vertigo moulinsiana | |||
PAJĘCZAKI | ARACHNIDA | ||||
PAJĄKI | ARANEAE | ||||
522. | gryziel zachodni | Atypus affinis | |||
523. | gryziel stepowy | Atypus muralis | |||
524. | gryziel tapetnik | Atypus piceus | |||
525. | ** | Mughiphantes pulcher (Lepthyphantes pulcher) | |||
526. | ** | Agroeca dentigera | |||
527. | strojniś nadobny | Philaeus chrysops | |||
KOSARZE (ŁABUŃCE) | OPILIONES | ||||
528. | ** | Siro carpaticus | |||
ZALESZCZOTKI | PSEUDOSCORPIONIDA | ||||
529. | ** | Neobisium polonicum | |||
SKRZELONOGI | BRANCHIOPODA | ||||
** | ANOSTRACA | ||||
530. | skrzelopływka bagienna | Branchinecta paludosa | x | ||
531. | ** | Chirocephalus diaphanus | |||
532. | ** | Pristicephalus shadini (Chirocephalus shadini) | |||
533. | ** | Streptocephalus torvicornis | |||
OWADY | INSECTA | ||||
CHRZĄSZCZE | COLEOPTERA | ||||
534. | ponurek Schneidera | Boros schneideri | |||
535. | bogatek wspaniały | (1) | Buprestis splendens | ||
536. | tęcznik ziarenkowaty (liszkarz ziarenkowaty) | Calosoma investigator | |||
537. | tęcznik marszczony (liszkarz marszczony) | Calosoma reticulatum | |||
538. | biegacz Bessera | Carabus besseri | |||
539. | biegacz Fabrycjusza | Carabus fabricii | |||
540. | biegacz urozmaicony | (1) | Carabus variolosus | ||
541. | biegacz Zawadzkiego | (1) | Carabus zawadzka | ||
542. | kozioróg dębosz | (1) | Cerambyx cerdo | x | |
543. | średzinka | Mesosa myops | |||
544. | sichrawa karpacka | (1) | Pseudogaurotina excellens | x | |
545. | nadobnica alpejska | (1) | Rosalia alpina | x | |
546. | zgniotek cynobrowy | (1) | Cucujus cinnaberinnus | ||
547. | zgniotek szkarłatny | Cucujus haematodes | |||
548. | pływak szerokobrzeżek | (1) | Dytiscus latissimus | ||
549. | kreślinek nizinny | (1) | Graphoderus bilineatus | ||
550. | ** | Bolbelasmus unicornis | |||
551. | krawiec głowacz | Lethrus apterus | |||
552. | konarek tajgowy | (1) | Phryganophilus ruficollis | ||
553. | rozmiazg kolweński | (1) | Pytho kolwensis | ||
554. | zagłębek bruzdkowany | (1) | Rhysodes sulcatus | ||
555. | pachnica dębowa | (1) | Osmoderma eremita | x | |
556. | ** - pozostałe gatunki z rodzaju pachnica | (1) | Osmoderma spp. | x | |
557. | pogrzybnica Mannerheima | Oxyporus mannerheimii | |||
PLUSKWIAKI | HEMIPTERA | ||||
558. | piewik podolski | Cicadetta podolica | |||
BŁONKOSKRZYDŁE | HYMENOPTERA | ||||
559. | zadrzechnia czarnoroga | Xylocopa valga | |||
MOTYLE | LEPIDOPTERA | ||||
560. | krasopani hera | Callimorpha quadripunctaria | |||
561. | barczatka kataks | (1) | Eriogaster catax | ||
562. | czerwończyk nieparek | (1) | Lycaena dispar | ||
563. | czerwończyk fioletek | (1) | Lycaena helle | ||
564. | modraszek arion | (1) | Maculinea arion | x | |
565. | modraszek nausitous | (1) | Maculinea nausithous | x | |
566. | modraszek telejus | (1) | Maculinea teleius | x | |
567. | modraszek eroides | (1) | Polyommatus eroides | x | |
568. | modraszek gniady | Polyommatus ripartii | x | ||
569. | ksylomka strix | (1) | Xylomoia strix | ||
570. | strzępotek hero | (1) | Coenonympha hero | ||
571. | strzępotek edypus | (1) | Coenonympha oedippus | ||
572. | górówka sudecka | (1) | Erebia sudetica | ||
573. | przeplatka aurinia | Euphydryas aurinia | x | ||
574. | przeplatka maturna | (1) | Euphydryas maturna | ||
575. | osadnik wielkooki | (1) | Lopinga achine | ||
576. | niepylak apollo | (1) | Parnassius apollo | x | |
577. | niepylak mnemozyna | (1) | Parnassius mnemosyne | x | |
578. | postojak wiesiołkowiec | (1) | Proserpinus proserpina | ||
MODLISZKI | MANTODEA | ||||
579. | modliszka zwyczajna | Mantis religiosa | |||
WAŻKI | ODONATA | ||||
580. | żagnica północna | Aeshna caerulea | |||
581. | żagnica zielona | (1) | Aeshna viridis | ||
582. | trzepla zielona | (1) | Ophiogomphus cecilia | ||
583. | zalotka białoczelna | (1) | Leucorrhinia albifrons | ||
584. | zalotka spłaszczona | (1) | Leucorrhinia caudalis | ||
585. | zalotka większa | (1) | Leucorrhinia pectoralis | ||
586. | łątka ozdobna | Coenagrion ornatum | |||
587. | iglica mała | Nehalennia speciosa | x | ||
PROSTOSKRZYDŁE | ORTHOPTERA | ||||
588. | ** | (1) | Isophya stysi | ||
589. | stepówka | Gampsocleis glabra |
* Gatunki zwierząt zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne w ten sposób, że:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RZĘDÓW,
- nazwy naukowe gatunków wyróżniono czcionką pochyłą.
** - brak polskiej nazwy gatunkowej lub rzędu.
(1) - gatunek, którego dotyczy zakaz, o którym mowa w § 6 ust. 2.
(2) - gatunek, którego dotyczy zakaz, o którym mowa w § 6 ust. 3.
(3) - gatunek, którego dotyczy zakaz, o którym mowa w § 6 ust. 4.
ZAŁĄCZNIK Nr 2
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ
Lp. | Nazwa polska* | Nazwa naukowa* | |||
SSAKI | MAMMALIA | ||||
DRAPIEŻNE | CARNIVORA | ||||
1. | gronostaj | (1) | Mustela erminea | ||
2. | łasica | (1) | Mustela nivalis | ||
3. | wydra | (1) | Lutra lutra | ||
JEŻOKSZTAŁTNE | ERINACEOMORPHA | ||||
4. | jeżowate - wszystkie gatunki | (1) | Erinaceidae | ||
GRYZONIE | RODENTIA | ||||
5. | bóbr europejski | (1) | Castor fiber | ||
6. | karczownik mniejszy - osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych | Arvicola scherman | |||
7. | karczownik ziemnowodny - osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych | Arvicola amphibius | |||
8. | badylarka | Micromys minutus | |||
9. | mysz zaroślowa | Apodemus sylvaticus | |||
10. | mysz zielna (m. małooka) | Apodemus uralensis | |||
11. | wiewiórka pospolita | (1) | Sciurus vulgaris | ||
12. | popielica | (1) | Glis glis | ||
RYJÓWKOKSZTAŁTNE | SORICOMORPHA | ||||
13. | ryjówkowate - wszystkie gatunki | (1) | Soricidae | ||
14. | kret - osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych | (1) | Talpa europaea | ||
PTAKI | AVES | ||||
SIEWKOWE | CHARADRIIFORMES | ||||
15. | mewa srebrzysta | (2) | Larus argentatus | ||
16. | mewa białogłowa | (2) | Larus cachinnans | ||
BRODZĄCE | CICONIIFORMES | ||||
17. | czapla siwa | (2) | Ardea cinerea | ||
GOŁĘBIOWE | COLUMBIFORMES | ||||
18. | gołąb miejski | (2) | Columba livia forma urbana | ||
WRÓBLOWE | PASSERIFORMES | ||||
19. | kruk | (2) | Corvus corax | ||
20. | wrona siwa | (2) | Corvus cornix | ||
21. | sroka | (2) | Pica pica | ||
22. | gawron - osobniki w obszarze administracyjnym miast | (2) | Corvus frugilegus | ||
PEŁNOPŁETWE | PELECANIFORMES | ||||
23. | kormoran | (2) | Phalacrocorax carbo | ||
GADY | REPTILIA | ||||
ŁUSKONOŚNE | SQUAMATA | ||||
24. | padalec zwyczajny | (1) | Anguis fragilis | ||
25. | zaskroniec zwyczajny | (1) | Natrix natrix | ||
26. | jaszczurka zwinka | (1) | Lacerta agilis | ||
27. | jaszczurka żyworodna | (1) | Zootoca vivipara | ||
28. | żmija zygzakowata | (1) (4) | Vipera berus | ||
PŁAZY | AMPHIBIA | ||||
PŁAZY BEZOGONOWE | ANURA | ||||
29. | ropucha szara | (1) | Bufo bufo | ||
30. | żaba wodna | (1) (4) | Pelophylax esculentus (Rana esculenta) | ||
31. | żaba jeziorkowa | (1) (4) | Pelophylax lessonae (Rana lessonae) | ||
32. | żaba śmieszka | (1) (4) | Pelophylax ridibundus (Rana ridibunda) | ||
33. | żaba trawna | (1) | Rana temporaria | ||
PŁAZY OGONIASTE | CAUDATA | ||||
34. | traszka zwyczajna | (1) | Lissotriton vulgaris (Triturus vulgaris) | ||
35. | traszka górska | (1) | Ichthyosaura alpestris (Triturus alpestris) | ||
36. | salamandra plamista | (1) | Salamandra salamandra | ||
RYBY PROMIENIOPŁETWE | ACTINOPTERYGII | ||||
ŚLEDZIOKSZTAŁTNE | CLUPEIFORMES | ||||
37. | aloza | Alosa alosa | |||
38. | parposz | Alosa fallax | |||
KARPIOKSZTAŁTNE | CYPRINIFORMES | ||||
39. | śliz pospolity | Barbatula barbatula | |||
40. | koza dunajska | Cobitis elongatoides | |||
41. | koza pospolita | Cobitis taenia | |||
42. | piskorz | Misgurnus fossilis | |||
KARPIEŃCOKSZTAŁTNE | CYPRINODONTIFORMES | ||||
43. | piekielnica | Alburnoides bipunctatus | |||
44. | brzanka | Barbus peloponnesius (B. carpthicus, B. meridionalis) | |||
45. | ciosa - osobniki poza populacją Zalewu Wiślanego | Pelecus cultratus | |||
46. | różanka | Rhodeus sericeus | |||
47. | kiełb białopłetwy | Romanogobio albipinnatus (Gobio | |||
albipinnatus) | |||||
48. | kiełb Kesslera | Romanogobio kessleri (Gobio kessleri) | |||
CIERNIKOKSZTAŁTNE | GASTEROSTEIFORMES | ||||
49. | pocierniec | Spinachia spinachia | |||
OKONIOKSZTAŁTNE | PERCIFORMES | ||||
50. | babka czarnoplamka | Gobiusculus flavescens | |||
51. | babka piaskowa | Pomatoschistus microps | |||
52. | babka mała | Pomatoschistus minutus | |||
53. | taśmiak długi | Lumpenus lampretaeformis | |||
IGLICZNIOKSZTAŁTNE | SYNGNATHIFORMES | ||||
54. | wężynka | Nerophis ophidion | |||
55. | iglicznia | Syngnathus typhle | |||
SKORPENOKSZTAŁTNE | SCORPAENIFORMES | ||||
56. | głowacz białopłetwy | Cottus gobio | |||
57. | głowacz pręgopłetwy | Cottus poecilopus | |||
58. | kur rogacz | Myoxocephalus quadricornis | |||
59. | dennik | Liparis liparis | |||
RYBY CEFALASPIDOKSZTAŁTNE | CEPHALASPIDOMORPHI | ||||
MINOGOKSZTAŁTNE | PETROMYZONTIFORMES | ||||
60. | minóg ukraiński | Eudontomyzon mariae | |||
61. | minóg rzeczny | Lampetra fluviatilis | |||
62. | minóg strumieniowy | Lampetra planeri | |||
MAŁŻE | BIVALVIA | ||||
** | VENEROIDA | ||||
63. | gałeczka rzeczna | Sphaerium rivicola | |||
64. | groszkówka głębinowa | Pisidium conventus | |||
** | UNIONOIDEA | ||||
65. | szczeżuja wielka | Anodonta cygnea | |||
66. | szczeżuja spłaszczona | Pseudoanodonta complanata | |||
ŚLIMAKI | GASTROPODA | ||||
** | ARCHITAENIOGLOSSA | ||||
67. | igliczek karpacki | Acicula parcelineata | |||
** | ECTOBRANCHIA | ||||
68. | zawójka rzeczna | Borysthenia naticina | |||
** | NEOTAENIOGLOSSA | ||||
69. | źródlarka czerwonawa | Bythinella metarubra | |||
70. | źródlarka żywiecka | Bythinella zyvionteki | |||
71. | źródlarka Micherdzińskiego | Bythinella micherdzinskii | |||
PŁUCODYSZNE | PULMONATA | ||||
72. | pomrowik mołdawski | Deroceras moldavicum | |||
73. | ślimak ostrokrawędzisty | Helicigona lapicida | |||
74. | ślimak żółtawy | Helix lutescens | |||
75. | ślimak winniczek | (4) | Helix pomatia | ||
76. | ślimak Bąkowskiego | Petasina bakowskii (Trichia bakowskii) | |||
77. | ślimak Bielza | Petasina bielzi (Trichia bielzi) | |||
78. | ślimak wielkozębny | Perforatella dibothrion | |||
79. | błotniarka otułka | Myxas glutinosa | |||
80. | pomrowiec nakrapiany | Tandonia rustica | |||
81. | bursztynka piaskowa | Quickella arenaria (Catinella arenaria) | |||
82. | poczwarówka Geyera | Vertigo geyeri | |||
83. | poczwarówka zmienna | Vertigo genesii | |||
*** | SACOGLOSSA | ||||
84. | alderia niepozorna | Alderia modesta | |||
PAJĘCZAKI | ARACHNIDA | ||||
PAJĄKI | ARANEAE | ||||
85. | poskocz krasny | Eresus cinnaberinus (Eresus niger, Eresus kollari) | |||
86. | ** | Bathyphantes eumenis | |||
87. | ** | Yllenus arenarius | |||
SKRZELONOGI | BRANCHIOPODA | ||||
** | ANOSTRACA | ||||
88. | zadychra pospolita | Branchipus schaefferi | |||
** | SPINICAUDATA | ||||
89. | małżynka czteroroga | Cyzicus tetracerus | |||
90. | ** | Lynceus brachyurus | |||
PRZEKOPNICE | NOTOSTRACA | ||||
91. | przekopnica właściwa | Triops cancriformis | |||
PANCERZOWCE | MALACOSTRACA | ||||
OBUNOGI | AMPHIPODA | ||||
92. | zmieraczek plażowy | Talitrus saltator | |||
DZIESIĘCIONOGI | DECAPODA | ||||
93. | rak rzeczny (szlachetny) | (4) | Astacus astacus | ||
94. | rak stawowy (błotny) | (4) | Astacus leptodactylus | ||
OWADY | INSECTA | ||||
CHRZĄSZCZE | COLEOPTERA | ||||
95. | poraj | Dicerca moesta | |||
96. | pysznik jodłowy | Eurythyrea austriaca | |||
97. | pysznik dębowy | Eurythyrea quercus | |||
98. | tęcznik dołkowany (liszkarz dołkowany) | Calosoma auropunctatum | |||
99. | tęcznik mniejszy | Calosoma inquisitor | |||
100. | tęcznik liszkarz | Calosoma sycophanta | |||
101. | biegacz zielonozłoty | Carabus auronitens | |||
102. | biegacz bagienny | Carabus clathratus | |||
103. | biegacz wypukły | Carabus convexus | |||
104. | biegacz skórzasty | Carabus coriaceus | |||
105. | biegacz wspaniały | Carabus excellens | |||
106. | biegacz gładki | Carabus glabratus | |||
107. | biegacz pomarszczony | Carabus intricatus | |||
108. | biegacz dołkowany | Carabus irregularis | |||
109. | biegacz obrzeżony | Carabus marginalis | |||
110. | biegacz Menetriesa | Carabus menetriesi | |||
111. | biegacz szykowny | Carabus nitens | |||
112. | biegacz karpacki | Carabus obsoletus | |||
113. | biegacz problematyczny | Carabus problematicus | |||
114. | biegacz stepowy | Carabus scabriusculus | |||
115. | biegacz Scheidlera | Carabus scheidleri | |||
116. | biegacz leśny | Carabus sylvestris | |||
117. | biegacz transylwański | Carabus transylvanicus | |||
118. | biegacz Ulricha | Carabus ulrichii | |||
119. | dąbrowiec samotnik | Akimerus schaefferi | |||
120. | kozioróg bukowiec | Cerambyx scopolii | |||
121. | taraniec płowy | Dorcadion fulvum | |||
122. | taraniec jedwabisty | Dorcadion holosericeum | |||
123. | taraniec paskowany | Dorcadion scopoli | |||
124. | zmorsznik olbrzymi | Macroleptura thoracica | |||
125. | zmorsznik białowieski | Stictoleptura variicornis | |||
126. | gracz borowy | Tragosoma depsarium | |||
127. | jeziornica rdestnicowa | Macroplea appendiculata | |||
128. | jeziornica rupiowa | Macroplea mutica | |||
129. | pływak lapoński | Dytiscus lapponicus | |||
130. | tęgosz rdzawy | Elater ferrugineus | |||
131. | pilnicznik fiołkowy | Limoniscus violaceus | |||
132. | dębosz | Aesalus scarabaeoide | |||
133. | wynurt | Ceruchus chrysomelinus | |||
134. | jelonek rogacz | Lucanus cervus | |||
135. | wygonak | Ochodaeus chrysomeloides | |||
136. | kwietnica okazała | Protaetia aeruginosa | |||
137. | ** | Velleius dilatatus | |||
BŁONKOSKRZYDŁE | HYMENOPTERA | ||||
138. | porobnica mularka | Anthophora parietina | |||
139. | porobnica włochatka | Anthophora plumipes | |||
140. | porobnica opylona | Anthophora pubescens | |||
141. | trzmiel wielkooki | Bombus confusus | |||
142. | trzmiel ozdobny | Bombus distinguendus | |||
143. | trzmiel wyżynny | Bombus elegans | |||
144. | trzmiel olbrzymi | Bombus fragrans | |||
145. | trzmiel ogrodowy | Bombus hortorum | |||
146. | trzmiel zmienny | Bombus humilis | |||
147. | trzmiel parkowy | Bombus hypnorum | |||
148. | trzmiel tajgowy | Bombus jonellus | |||
149. | trzmiel stepowy | Bombus laesus | |||
150. | trzmiel kamiennik | Bombus lapidarius | |||
151. | trzmiel gajowy | Bombus lucorum | |||
152. | trzmiel grzbietoplamy | Bombus maculidorsis | |||
153. | trzmiel żółty | Bombus muscorum | |||
154. | trzmiel rudy | Bombus pascuorum | |||
155. | trzmiel rdzawoodwłokowy | Bombus pomorum | |||
156. | trzmiel leśny | Bombus pratorum | |||
157. | trzmiel pirenejski | Bombus pyrenaeus | |||
158. | trzmiel rudonogi | Bombus ruderarius | |||
159. | trzmiel ciemnopasy | Bombus ruderatus | |||
160. | trzmiel czarnopaskowany | Bombus schrencki | |||
161. | trzmiel wschodni | Bombus semenoviellus | |||
162. | trzmiel żółtopasy | Bombus sichelii | |||
163. | trzmiel różnobarwny | Bombus soroeensis | |||
164. | trzmiel paskowany | Bombus subterraneus | |||
165. | trzmiel rudoszary | Bombus sylvarum | |||
166. | trzmiel ziemny | Bombus terrestris | |||
167. | trzmiel szary | Bombus veteranus | |||
168. | trzmiel sześciozębny | Bombus wurfleini | |||
169. | rozrożka chabrowa | Tetralonia dentata | |||
170. | zadrzechnia fioletowa | Xylocopa violacea | |||
171. | mrówka północna | (4) | Formica aquilonia | ||
172. | mrówka smętnica | (4) | Formica lugubris | ||
173. | mrówka ćmawa | (4) | Formica polyctena | ||
174. | mrówka łąkowa | (4) | Formica pratensis | ||
175. | mrówka rudnica (m. ruda) | (4) | Formica rufa | ||
176. | mrówka pniakowa | (4) | Formica truncorum | ||
MOTYLE | LEPIDOPTERA | ||||
177. | modraszek alkon | Maculinea alcon | |||
178. | modraszek Rebela | Maculinea rebeli | |||
179. | modraszek bagniczek | Plebeius optilete | |||
180. | modraszek orion | Scolitantides orion | |||
181. | wstęgówka bagienka | Catocala pacta | |||
182. | dostojka akwilonaris | Boloria aquilonaris | |||
183. | dostojka eunomia | Boloria eunomia | |||
184. | skalnik bryzeida | Chazara briseis | |||
185. | strzępotek soplaczek | Coenonympha tullia | |||
186. | skalnik alcyona | Hipparchia alcyone | |||
187. | skalnik driada | Minois dryas | |||
188. | pasyn lucylla | Neptis rivularis | |||
189. | mszarnik jutta | Oeneis jutta | |||
190. | przestrojnik titonus | Pyronia tithonus | |||
191. | paź żeglarz | Iphiclides podalirius | |||
192. | szlaczkoń szafraniec | Colias myrmidone | |||
193. | szlaczkoń torfowiec | Colias palaeno | |||
WAŻKI | ODONATA | ||||
194. | żagnica torfowcowa | Aeshna subarctica | |||
195. | łątka zielona | Coenagrion armatum | |||
196. | szklarnik leśny | Cordulegaster boltonii | |||
197. | miedziopierś górska | Somatochlora alpestris | |||
198. | miedziopierś północna | Somatochlora arctica | |||
199. | gadziogłówka żółtonoga | (1) | Gomphus flavipes | ||
200. | straszka północna | (1) | Sympecma paedisca | ||
CHRUŚCIKI | TRICHOPTERA | ||||
201. | krynicznia wilgotka | Crunoecia irrorata | |||
SIODEŁKOWCE | CLITELLATA | ||||
** | ARHYNCHOBDELLIDA | ||||
202. | pijawka lekarska | (4) | Hirudo medicinalis | ||
inne gatunki | |||||
203. | gatunki wymienione w załączniku IV Dyrektywy Siedliskowej - inne niż gatunki objęte ochroną ścisłą na podstawie załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz inne niż gatunki objęte ochroną częściową wymienione w lp. 1 - 202 |
* Gatunki zwierząt zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne w ten sposób, że:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RZĘDÓW,
- nazwy naukowe gatunków wyróżniono czcionką pochyłą.
** - brak nazwy polskiej.
(1) - gatunek, którego dotyczy zakaz, o którym mowa w § 6 ust. 2.
(2) - gatunek, którego dotyczy zakaz, o którym mowa w § 6 ust. 3.
(4) - gatunek, którego dotyczy odstępstwo, o którym mowa w § 9 pkt 6.
ZAŁĄCZNIK Nr 3
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ, KTÓRE MOGĄ BYĆ POZYSKIWANE, ORAZ SPOSOBY ICH POZYSKIWANIA
GATUNKI ZWIERZĄT OBJĘTE OCHRONĄ CZĘŚCIOWĄ, KTÓRE MOGĄ BYĆ POZYSKIWANE, ORAZ SPOSOBY ICH POZYSKIWANIA
Lp. | Nazwa polska* | Nazwa naukowa* | Sposób pozyskiwania |
SSAKI | MAMMALIA | ||
GRYZONIE | RODENTIA | ||
1. | bóbr europejski | Castor fiber | przez odstrzał z broni myśliwskiej lub chwytanie w pułapki żywołowne - w okresie od dnia 1 października do dnia 15 marca |
ŚLIMAKI | GASTROPODA | ||
PŁUCODYSZNE | PULMONATA | ||
2. | ślimak winniczek | Helix pomatia | ręczny zbiór osobników - przez 30 dni łącznie w danym roku, w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja, przy czym: - w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim - osobniki o średnicy muszli nie mniejszej niż 31 mm, - na pozostałych obszarach - niemniej szej niż 30 mm |
* Gatunki zwierząt zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne w ten sposób, że:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RZĘDÓW,
- nazwy naukowe gatunków wyróżniono czcionką pochyłą.
ZAŁĄCZNIK Nr 4
GATUNKI ZWIERZĄT, WYMAGAJĄCE USTALENIA STREF OCHRONY, MIEJSC ROZRODU I REGULARNEGO PRZEBYWANIA ORAZ WIELKOŚCI STREF OCHRONY
GATUNKI ZWIERZĄT, WYMAGAJĄCE USTALENIA STREF OCHRONY, MIEJSC ROZRODU I REGULARNEGO PRZEBYWANIA ORAZ WIELKOŚCI STREF OCHRONY
Lp. | Nazwa polska* | Nazwa naukowa* | Strefy ochrony | Termin ochrony okresowej | ||
całorocznej | okresowej | |||||
SSAKI | MAMMALIA | |||||
DRAPIEŻNE | CARNIVORA | |||||
1. | wilk | Canis lupus | - | miejsce rozrodu i obszar w promieniu do 500 m od tego miejsca | 01.04 - 31.08 | |
2. | ryś | Lynx lynx | - | miejsce rozrodu i obszar w promieniu do 500 m od tego miejsca | 01.04 - 31.08 | |
3. | niedźwiedź brunatny | Ursus arctos | - | miejsce gawrowania i obszar w promieniu do 500 m od tego miejsca | 01.11 - 30.04 | |
NIETOPERZE | CHIROPTERA | |||||
4. | wszystkie gatunki -zimowiska, w których w ciągu 3 ostatnich lat choć raz stwierdzono ponad 200 osobników | - | pomieszczenia i kryjówki zajmowane przez nietoperze | 15.09 - 15.04 | ||
GRYZONIE | RODENTIA | |||||
5. | żołędnica | Eliomys quercinus | wydzielenie leśne, w którym stwierdzono stanowisko, wraz ze starodrzewami w sąsiadujących wydzieleniach, o łącznej powierzchni min. 25 ha; w przypadku braku starodrzewów w sąsiadujących wydzieleniach, strefa może być mniejsza | |||
PTAKI | AVES | |||||
BLASZKODZIOBE | ANSERIFORMES | |||||
6. | szlachar | Mergus serrator | zalesiona cześć wyspy, na której stwierdzono gniazdowanie | - | - | |
GRZEBIĄCE | GALLIFORMES | |||||
7. | cietrzew | Tetrao tetrix | - | zwarty obszar wykorzystywany przez ptaki jako miejsce tokowania lub rozrodu wraz z obszarem w promieniu do 500 m od tego miejsca | 01.02 - 31.08 | |
obszar, na którym ptaki przebywają w okresie zimowym wraz z obszarem w promieniu do 200 metrów od niego | 01.12 - 1.03 | |||||
8. | głuszec | Tetrao urogallus | zwarty obszar wykorzystywany przez ptaki jako miejsce tokowania lub rozrodu wraz z obszarem w promieniu do 200 m od tego miejsca | obszar w promieniu do 500 m od miejsca tokowania lub rozrodu | 01.02 - 31.08 | |
- | obszar, na którym ptaki przebywają w okresie zimowym wraz z obszarem w promieniu do 200 metrów od niego | 01.12 - 1.03 | ||||
BRODZĄCE | CICONIIFORMES | |||||
9. | ślepowron | Nycticorax nycticorax | kolonia lęgowa | - | - | |
10. | bocian czarny | Ciconia nigra | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 15.03 - 31.08 | |
SZPONIASTE | FALCONIFORMES | |||||
11. | bielik | Haliaeetus albicilla | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 31.07 | |
12. | kania czarna | Milvus migrans | obszar w promieniu do 100 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 31.08 | |
13. | kania ruda | Milvus milvus | obszar w promieniu do 100 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 31.08 | |
14. | gadożer | Circaetus gallicus | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 30.09 | |
15. | orlik krzykliwy | Aquila pomarina | obszar w promieniu do 100 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 31.08 | |
16. | orlik grubodzioby | Aquila clanga | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 31.08 | |
17. | orzeł przedni | Aquila chrysaetos | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 15.08 | |
18. | orzełek | Aquila pennata | obszar w promieniu do 100 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.02 - 31.08 | |
19. | rybołów | Pandion haliaetus | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.03 - 31.08 | |
20. | raróg | Falco cherrug | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 31.07 | |
21. | sokół wędrowny | Falco peregrinus | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 31.07 | |
SOWY | STRIGIFORMES | |||||
22. | puchacz | Bubo bubo | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 31.07 | |
23. | sóweczka | Glaucidium passerinum | obszar w promieniu do 50 m od gniazda | - | - | |
24. | puszczyk mszarny | Strix nebulosa | obszar w promieniu do 200 m od gniazda | obszar w promieniu do 500 m od gniazda | 01.01 - 31.07 | |
25. | włochatka | Aegolius funereus | obszar w promieniu do 50 m od gniazda | - | - | |
KRASKOWE | CORACIIFORMES | |||||
26. | kraska | Coracias garrulus | obszar w promieniu do 50 m od gniazda | - | - | |
GADY | REPTILIA | |||||
ŁUSKONOŚNE | SQUAMATA | |||||
27. | gniewosz plamisty | Coronella austriaca | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 100 m | - | ||
28. | wąż Eskulapa | Zamenis longissimus (Elaphe longissima) | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 200 m | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 300 m | 01.04 - 30.09 | |
ŻÓŁWIE | TESTUDINATA | |||||
29. | żółw błotny | Emys orbicularis | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 200 m | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 500 m | 01.03 - 30.09 | |
OWADY | INSECTA | |||||
WAŻKI | ODONATA | |||||
30. | iglica mała | Nehalennia speciosa | miejsca rozrodu i regularnego przebywania oraz obszar w promieniu do 100 m | - | - |
* Gatunki zwierząt zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne w ten sposób, że:
- wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,
- wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RZĘDÓW,
- nazwy naukowe gatunków wyróżniono czcionką pochyłą.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »