Rozdział 2 - Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - Niektóre zawody medyczne

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1972

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 września 2023 r.

Rozdział  2

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego

1. 
Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, zwany dalej "rejestrem", jest rejestrem publicznym w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123, 1234 i 1703) prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
2. 
Administratorem danych zawartych w rejestrze jest minister właściwy do spraw zdrowia.
3. 
Rejestr jest prowadzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
4. 
Wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny, a w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwego wojewody - Wojewoda Mazowiecki, zwany dalej "organem właściwym", udostępnia dane osób wykonujących zawody medyczne ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
5. 
Dane osób wykonujących zawód medyczny zawarte w rejestrze są udostępniane systemowi informacji w ochronie zdrowia, o którym mowa w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1555, 2280 i 2705 oraz z 2023 r. poz. 650, 1234 i 1692).
6. 
Przy prowadzeniu rejestru korzysta się z informacji zawartych w rejestrach publicznych dostępnych w postaci elektronicznej w zakresie danych objętych wnioskiem o wpis do rejestru w celu weryfikacji danych wpisanych do rejestru.
7. 
Organ właściwy prostuje z urzędu wpis w rejestrze, jeżeli:
1)
zawiera oczywiste błędy lub
2)
jest niezgodny z treścią wniosku, lub
3)
jest niezgodny ze stanem faktycznym wynikającym z innych rejestrów publicznych.
8. 
Zmianie z urzędu podlegają również:
1)
dane, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a i b, jeżeli zostały zmienione w rejestrze PESEL,
2)
dane, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. d oraz pkt 8 w zakresie adresu miejsca wykonywania zawodu medycznego, jeżeli zostały zmienione w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju,
3)
dana, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. e w zakresie adresu poczty elektronicznej, jeżeli została zmieniona w ramach krajowego schematu identyfikacji elektronicznej, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1797 oraz z 2023 r. poz. 1234)

- jeżeli w danym przypadku jest to możliwe.

1. 
Rejestr obejmuje:
1)
numer wpisu;
2)
indywidualny identyfikator wpisu;
3)
datę wpisu;
4)
nazwę wykonywanego zawodu medycznego;
5)
dane osobowe dotyczące osoby wykonującej zawód medyczny:
a)
imię (imiona) i nazwisko,
b)
numer PESEL,
c)
obywatelstwo (obywatelstwa),
d)
adres miejsca zamieszkania,
e)
numer telefonu do kontaktu oraz adres poczty elektronicznej;
6)
dane dotyczące wykształcenia lub kwalifikacji:
a)
nazwę i adres ukończonej szkoły lub uczelni,
b)
numer i datę wydania świadectwa lub dyplomu,
c)
poziom wykształcenia,
d)
tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów,
e)
informację dotyczącą odbycia praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 91 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 1859 i 1938), jeżeli dotyczy;
7)
informację o realizacji ustawicznego rozwoju zawodowego w danym okresie rozliczeniowym;
8)
nazwę i adres miejsca wykonywania zawodu medycznego oraz:
a)
NIP lub
b)
REGON, lub
c)
numer księgi rejestrowej z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 i 1675), lub
d)
unikalny identyfikator apteki lub punktu aptecznego, o którym mowa w art. 107 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne

- jeżeli dotyczy;

9)
informację o zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 pkt 4;
10)
informację o zaprzestaniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
11)
informację o wznowieniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
12)
datę utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego wraz z podaniem przyczyny;
13)
informację o tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu, o których mowa w art. 60 ust. 1;
14)
datę zgonu lub datę znalezienia zwłok.
2. 
W rejestrze przechowuje się odwzorowania cyfrowe dokumentów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 10-13.
3. 
Rejestr jest jawny w zakresie danych i informacji dotyczących osoby wykonującej zawód medyczny, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4, pkt 5 lit. a oraz pkt 8-13.
4. 
Rejestr zawiera zbiór danych i dokumentów osób:
1)
wykonujących zawód medyczny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
niewykonujących zawodu medycznego i zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
które zostały wykreślone z rejestru;
4)
którym odmówiono wpisu do rejestru.
5. 
Dane i dokumenty osób:
1)
wykreślonych z rejestru oraz
2)
którym odmówiono wpisu do rejestru

- przechowuje się w rejestrze jako dane archiwalne.

1. 
Osoba ubiegająca się o wpis do rejestru, która spełnia warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt 1-5, składa wniosek o wpis do rejestru do organu właściwego za pośrednictwem rejestru odrębnie dla każdego wykonywanego zawodu medycznego.
2. 
Wniosek o wpis do rejestru zawiera:
1)
nazwę zawodu medycznego, którego wniosek dotyczy;
2)
imię (imiona) i nazwisko;
3)
numer PESEL;
4)
obywatelstwo (obywatelstwa);
5)
adres miejsca zamieszkania;
6)
numer telefonu do kontaktu i adres poczty elektronicznej;
7)
nazwę i adres miejsca wykonywania zawodu medycznego oraz:
a)
NIP lub
b)
REGON, lub
c)
numer księgi rejestrowej z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, lub
d)
unikalny identyfikator apteki lub punktu aptecznego, o którym mowa w art. 107 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne

- jeżeli dotyczy;

8)
nazwę i adres ukończonej szkoły lub uczelni;
9)
datę rozpoczęcia kształcenia zakończonego wydaniem dokumentu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 lit. a;
10)
odwzorowanie cyfrowe dokumentów potwierdzających wykształcenie lub kwalifikacje, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 lit. a lub c, lub dokumentu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 lit. e;
11)
odwzorowanie cyfrowe zaświadczenia o odbyciu przez technika farmaceutycznego praktyki w aptece, jeżeli dotyczy;
12)
odwzorowanie cyfrowe decyzji w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego wydanej na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej - w przypadku osoby posiadającej kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego nabyte w państwach, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 5 lit. b oraz d, której uznano te kwalifikacje;
13)
odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego uznanie praktyki zawodowej - w przypadku technika farmaceutycznego, któremu uznano tę praktykę odbytą w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska;
14)
poziom wykształcenia;
15)
tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów;
16)
oświadczenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4, jeżeli dotyczy.
3. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana do zawarcia we wniosku o wpis do rejestru klauzuli o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
4. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, opatruje wniosek o wpis do rejestru kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
5. 
Minister właściwy do spraw zdrowia udostępnia organowi właściwemu dane, o których mowa w ust. 2, w celu weryfikacji wniosku o wpis do rejestru.
1. 
Złożenie wniosku o wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości 100 zł.
2. 
Zmiana danych objętych rejestrem oraz wykreślenie z rejestru nie podlegają opłacie.
3. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.
4. 
Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek bankowy wskazany przez organ właściwy.
1. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku o wpis do rejestru organ właściwy wzywa osobę, o której mowa w art. 5 ust. 1, do ich usunięcia w terminie 21 dni od dnia przekazania w rejestrze informacji o konieczności uzupełnienia braków, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
2. 
W przypadku niewniesienia opłaty, o której mowa w art. 6 ust. 1, organ właściwy wzywa osobę, o której mowa w art. 5 ust. 1, do wniesienia opłaty w terminie 21 dni od dnia przekazania w rejestrze informacji o konieczności jej wniesienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Organ właściwy dokonuje wpisu do rejestru przez potwierdzenie danych zawartych we wniosku o wpis do rejestru i nadanie indywidualnego identyfikatora wpisu.

1. 
Zmian danych w rejestrze dokonuje się z urzędu na podstawie udostępnionych przez podmioty publiczne danych gromadzonych w rejestrze publicznym lub w systemie teleinformatycznym z innych rejestrów publicznych w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru.
2. 
Osoba wpisana do rejestru składa wniosek o zmianę danych w rejestrze, nie później niż w terminie 30 dni od dnia powstania zmiany danych w nim zawartych.
3. 
Wniosek o zmianę danych w rejestrze opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym składa się za pośrednictwem rejestru.
4. 
Osoba składająca wniosek o zmianę danych w rejestrze jest obowiązana do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
1. 
Osoba wykonująca zawód medyczny traci uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego w przypadku:
1)
utraty albo ograniczenia zdolności do czynności prawnych;
2)
pozbawienia praw publicznych;
3)
prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4)
pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 68 pkt 5.
2. 
W przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w ust. 1, śmierci osoby wpisanej do rejestru albo dokonania niezgodnego ze stanem faktycznym wpisu do rejestru organ właściwy dokonuje wykreślenia tej osoby z rejestru.

Odmowa wpisu do rejestru, zmiany danych w rejestrze oraz wykreślenie z rejestru w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 1, następuje w drodze decyzji.

1. 
Zaświadczenie o wpisie do rejestru zawiera dane, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1-4 i pkt 5 lit. a. Zaświadczenie ma postać wydruku z systemu teleinformatycznego i może je uzyskać jedynie osoba wpisana do rejestru w zakresie danych dotyczących wyłącznie tej osoby.
2. 
Wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru nie podlega opłacie skarbowej.
3. 
Do zaświadczeń o wpisie do rejestru nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 i 803).