Nadzór nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.55.300

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ZIEM ODZYSKANYCH, APROWIZACJI I SKARBU
z dnia 15 lipca 1947 r.
w sprawie nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) i na podstawie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 296), zarządza się, co następuje:
1.
Główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego powołuje biuro i ustali jego organizację.
2.
Pracowników biura powołuje i odwołuje główny pełnomocnik rządowy.
Dla wykonywania obowiązków wojewódzkich i powiatowych pełnomocników rządowych dla spraw podatku gruntowego w dziedzinie nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego powołani będą odpowiedni pracownicy przez:
a)
głównego pełnomocnika rządowego dla wojewódzkich pełnomocników rządowych i na ich wniosek,
b)
wojewódzkiego pełnomocnika rządowego dla powiatowych pełnomocników rządowych i na ich wniosek.
Wojewoda, starosta lub prezydent miasta przydziela pełnomocnikowi odpowiedni lokal oraz pomoce biurowe.
Wymiary podatku gruntowego dokonywane będą na podstawie dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198) i przepisów na jego podstawie wydanych z uwzględnieniem zmian, wynikających z ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 296), i rozporządzenia niniejszego.
1.
Główny pełnomocnik rządowy powoła poborców społecznych w ilości zależnej od warunków lokalnych spośród osób wymienionych w art. 8 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.
2.
Poborcy społeczni otrzymają premie w zależności od wykonania planu pracy oraz diety i zwrot kosztów podróży w wysokości ustalonej przez głównego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego.
3.
Poborcy społeczni stanowią aparat pomocniczy powiatowych pełnomocników rządowych przy poborze podatku gruntowego.
4.
Wykonując przepisy ust. 1 i 2, główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego działa w porozumieniu z Ministerstwami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
1.
Zarządy gmin wiejskich i miejskich przekazują do kasy urzędu skarbowego 3% ogólnych wpływów podatku gruntowego w trybie i terminie wskazanym w art. 5 ust. 2 i 3 oraz art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199). Wspomniane 3% będą obliczane od wpływów podatku gruntowego w gotówce jak również w ziemiopłodach według równowartości zboża (§ 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1947 r. o obowiązku uiszczenia przez niektóre gospodarstwa rolne podatku gruntowego w ziemiopłodach).
2.
Sumami tymi dysponują pełnomocnicy rządowi dla spraw podatku gruntowego w porozumieniu z naczelnikami urzędów skarbowych na wydatki wymienione w art. 9 ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.
1.
Gminy miejskie i wiejskie obowiązane są przydzielić do dyspozycji powiatowego pełnomocnika rządowego dla spraw podatku gruntowego swoich pracowników, zatrudnionych przy wymiarze i poborze podatku gruntowego. Gminy, nie mające takich pracowników, obowiązane są zaangażować konieczną ich ilość. Pracownicy ci płatni są z budżetów gmin według przepisów uposażeniowych, obowiązujących w samorządzie terytorialnym, a ponadto otrzymują premie specjalne, przewidziane w art. 9 ustawy.
2.
W przypadku, gdy gminy miejskie lub wiejskie nie przydzielą w ustalonym terminie koniecznej ilości pracowników, o których mowa w ust. 1, pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego - w porozumieniu z przewodniczącym wydziału powiatowego w odniesieniu do gmin wiejskich i miast niewydzielonych z powiatowego związku samorządowego, a z przewodniczącym wydziału wojewódzkiego w odniesieniu do miast wydzielonych, zaś w porozumieniu z Ministerstwem Administracji Publicznej w odniesieniu do m. st. Warszawy i m. Łodzi - może przyjąć i zatrudnić pracowników na rachunek odnośnych gmin.
Główny pełnomocnik rządowy dla spraw podatku gruntowego w porozumieniu z Ministerstwami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych określi:
a)
sposób i zakres przeprowadzania kontroli gmin i powiatowych związków samorządowych przez wojewódzkich i powiatowych pełnomocników,
b)
zakres, terminy i tryb składania sprawozdań przez gminy wiejskie i powiaty oraz pełnomocników wojewódzkich i powiatowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.