Część 5 - PRZEPISY KOŃCOWE. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.

CZĘŚĆ  PIĄTA

PRZEPISY KOŃCOWE.

Spłaty, uskutecznione do dnia wprowadzenia separacji walutowej na Węgrzech (18 marca 1920 r.) na zlecenie płatnicze Pocztowej Kasy Oszczędności, oraz spłaty, uskutecznione bezpośrednio do wysokości 50 koron w dziale oszczędności przed dniem wprowadzenia separacji walutowej na Węgrzech (18 marca 1920 r.) będą uznane, bez względu na termin płatności, podany w zleceniu płatniczem, i będą uregulowane z taką administracją pocztową, która będzie kompetentna w tej sprawie, i według dni pocztowych, ustalonych w umowie, dotyczącej rozrachunku administracyjnego działalności Węgierskiej Administracji Pocztowej. Należy dostarczyć w jak najkrótszym czasie Pocztowej Kasie Oszczędności, wszystkie dokumenty, rozporządzalne, a mianowicie wszystkie zlecenia płatnicze, uskutecznione lub nieuskutecznione oraz wszelkie informacje, mające związek ze spłatami, o których mowa.

Zlecenia płatnicze nieuskutecznione, dotyczące należytości, należących do ryczałtów narodowych, zostaną zapisane na dobro odnośnego rachunku w dniu ich wydania.

Wszystkie wpłaty, które już zostały zaksięgowane przez Pocztową Kasę Oszczędności, będą uregulowane według ustalonych dni pocztowych z taką administracją pocztową, która będzie kompetentną w tej sprawie.

Wypłaty, uskutecznione przed upływem dni ustalonych w niniejszej konwencji, a które jeszcze nie zostały zaksięgowane, lecz dowody rozrachunków, które już nadeszły do Pocztowej Kasy Oszczędności, zostaną zapisane na dobro adresata i uregulowane według ustalonych dni pocztowych z taką administracją pocztową, która będzie w tej sprawie kompetentna. Jednakże, w razie, gdyby dowody rozrachunków nie nadeszły jeszcze do Pocztowej Kasy Oszczędności, wpłaty, uskutecznione przed upływem ustalonych dni pocztowych, a które to wpłaty nie zostały jeszcze wciągnięte do rachunków, będą zapisane na dobro adresata tylko pod warunkiem, że rzeczone dowody rozrachunków zostaną dostarczone Pocztowej Kasie Oszczędności w jak najkrótszym czasie, a w każdym razie, przed upływem miesiąca, który nastąpi po dniu ratyfikacji niniejszej konwencji. W braku jakichkolwiek bądź oryginalnych dowodów rozrachunków, uznanie domniemanych wpłat będzie badane osobno w każdym poszczególnym wypadku.

Wszelkie inne wpłaty - zostaną spłacone osobom, które ich dokonały według ustalonych dni pocztowych przez tę administrację pocztową, która będzie kompetentna w tej sprawie.

Węgry, Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja zobowiązują się przechowywać wszystkie akta i dokumenty, dotyczące zarządu należytościami przenieś i onemi, i to w ciągu jednego roku po całkowitem dokonaniu przekazów.

Państwa wyżej wspomniane zobowiązują się do wzajemnej pomocy w przeprowadzeniu wszelkich poszukiwań oraz przedsiębraniu wszelkich miar, potrzebnych dla ustalenia i zabezpieczenia ryczałtów należytości. Pocztowa Kasa Oszczędności podejmie się podziału wartości, przewidzianych w artykułach 10 i 11, i będzie działać w tej sprawie wspólnie i zgodnie z Państwami zainteresowanemi. P. K. O. również dostarczy wszelkich potrzebnych wiadomości oraz porozumie się najkrótszą drogą z urzędnikami, wydelegowanymi przez Państwa wyżej wspomniane.

Za przeniesienie należytości, Pocztowa Kasa Oszczędności obliczy tylko podatki, ustalone w jej przepisach, które były obowiązujące w dniu 28 lutego 1919 r. i potrąci je z należytości przy ich likwidacji.

Wypłata kosztów, spowodowanych przez dostawę depozytów papierów wartościowych, które nie będą pokryte przez należytości gotówkowe, będzie dokonana przez zainteresowane Państwa narodowe.

Przez zrealizowanie niniejszej konwencji, wykonanie której przez Pocztową Kasę Oszczędności w Budapeszcie jest gwarantowane przez Królestwo Węgierskie - znosi się gwarancję państwową, przewidzianą w artykule IX z 1885 r.

Niniejszą konwencję należy uważać tylko za uzupełnienie finansowe, ułożone na warunkach artykułu 198 Traktatu z Trianon, zwłaszcza gdy tyczy byłej administracji Pocztowej Kasy Oszczędności. To uzupełnienie nie przyniesie żadnej ujmy pozostałym uzupełnieniom, finansowym i nie naruszy pozostałych przepisów Traktatu wyżej wymienionego. Temsamem wszystkie Układające się Państwa zrzekają się w tej sprawie prawa, przewidzianego w artykule 198, odwoływania się do Komisji Odszkodowań.

W razie, gdyby przy wykonywaniu niniejszej konwencji powstała rozbieżność opinji między Układającemi się Państwami - zostanie utworzony specjalny Trybunał arbitrażowy w takim wypadku, gdyby jeszcze nie było ustanowione stałe generalne jury arbitrażowe dla rozstrzygania sporów między zainteresowanemi Państwami.

Taki Trybunał będzie się składał z jednego arbitra, wspólnie i zgodnie mianowanego przez pozostałe Układające się Państwa. Ci dwaj arbitrowie wybiorą prezesa (superarbitra).

W razie, gdyby dwaj arbitrowie nie doszli do porozumienia co do wyboru prezesa, ten ostatni zostanie wybrany przez wszystkie Układające się Państwa, większością głosów. W razie równego podziału głosów - glos Węgier będzie decydującym. Prezes lego Trybunału będzie musiał należeć do jednego 2 Państw, me biorących udziału w niniejszej konwencji, i powinien być wybrany możliwie z pośród rzeczoznawców spraw, rozstrzyganych przez niniejszą konwencję.

Siedzibą Trybunału arbitrażowego będzie Budapeszt.

Układając, się Państwa zobowiązują się okazywać Trybunałowi arbitrażowemu poparcie potrzebne do wykopania jego czynności.

Koszta Trybunału arbitrażowego będą proporcjonalnie ponosić Państwa zainteresowane w sporach danych mu do rozstrzygnięcia. Części tych kosztów, przypadające na każde zainteresowane Państwo, będą ustalone za każdym poszczególnym razem przez Trybunał arbitrażowy.

Trybunał arbitrażowy zostanie zwołany na żądanie któregokolwiek bądź z Układających się Państw i rozstrzygać będzie większością głosów. Prezydent (superarbiter) będzie głosować ostatni.

Decyzja Trybunału arbitrażowego będzie obowiązująca dla Państw zainteresowanych i żadne więcej odwołanie będzie mogło mieć miejsca przeciw jego decyzji.

Niniejsza konwencja zostanie ratyfikowana.

Ratyfikacje zostaną zakomunikowane przez zainteresowane Państwa Królewskiemu Rządowi Węgierskiem jak najkrótszym czasie. Królewski Rząd Węgierski wiadomi o tem wszystkie pozostałe Państwa podpisujące.

Ratyfikacje zostaną złożone w archiwach Królewskiego Rządu Węgierskiego.

Niniejsza konwencja wejdzie w życie dopiero po ratyfikowaniu jej przez wszystkie Układające się Państwa.

Z chwilą otrzymania wszystkich ratyfikacyj przez Królewski Rząd Węgierski, ten ostatni każe sporządzić protokół, którego data będzie również datą wejścia w życie niniejszej konwencji.

Układające się Państwa przedsięwezmą wszelkie potrzebne miary, ażeby ich obywatele obznajmili się z przepisami niniejszej konwencji po jej wejściu w życie.

NA DOWÓD CZEGO wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejszą konwencję, sporządzoną w języku francuskim w sześciu oryginalnych egzemplarzach, które zostały doręczone każdemu z Państw zainteresowanych.

Sporządzona w Budapeszcie, dnia 7 listopada 1922 r.

Aneks A.

RUMUNJA.

Zgodnie z art. 3-cim niniejszej konwencji,

30 kwietnia 1919 r.

uważany będzie jako dzień ustalony Pocztowej Kasy Oszczędności:

a)
dla części terytorjum byłego komitatu węgierskiego Ugocea (Ugocsa) oraz dla części terytorjum byłej obwodowej Dyrekcji węgierskiej poczty Oradea-Mare (Nagyvárad) przynależnych obecnie do Rumunji, za wyjątkiem pocztowych biur Baia-Mare (Nagybánya) i Zaăj (Zilah) względem których stosowany będzie ogólny dzień ustalony,
b)
dla części terytorjum b. obwodowej Dyrekcji węgierskiej poczty Timisoara (Temesvár), przynależnej obecnie do Rumunji.

Aneks B.

KRÓLESTWO SERBÓW, CHORWATÓW I SŁOWEŃCÓW.

Zgodnie z art. 3-cim niniejszej konwencji następujące daty będą uważane jako dnie ustalone dla niżej wymienionych obwodów pocztowych:

1) 30-go kwietnia 1919 r.

dla obwodów biur pocztowych położonych na terytorjum byłej obwodowej Dyrekcji poczty węgierskiej Timisoara (Temesvar) podlegających obecnie administracji pocztowej Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

2) 30-go września 1919 r.

dla obwodów pocztowych biur terytorjum Prekomurje (na północ od rzeki Mura).

3) 18 marca 1920 r.

dla obwodów pocztowych biur trójkąta Baranya, położonych obecnie na terytorjum Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Aneks C.

CZECHOSŁOWACJA.

Zgodnie z art. 3-cim niniejszej konwencji następujące daty będą uważane jako dnie ustalone dla niżej wymienionych gmin:

31 lipca 1919.

Słowaczyzna.

a) na terytorium obwodu Kosice (scalone części byłych komitatów węgierskich: Abauj-Torna, Zemplén i Ung);

1. Bačkovik-Bátyok

2. Klečenov-Kelecsényborda

3. Saláncka Huta-Szalánczhuta

4. Čakanovce-Osvacsákány

5. Žirovce-Zsir

6. Oborin-Abara

7. Velké-Raškovce-Nagyráska

8. Male Raškovce-Kisráska

9. Kucany-Mészpest

10. Malčice-Málcza

11. Kopčany-Hegyi

12. Slavkovce-Szalók

13. Drahňov-Deregnyö

14. Petrikovce-Petrik

15. Hardište-Hardicsa

16. Kožuchov-Kazsó

17. Nižné Michalany-Alsómihályi

18. Baranč-Baransc

19. Bodrogszerdahely-Bodrogszerdahely

20. Bodrogsek-Bodrogszög

21. Bodzášujlak-Bodzásujlak

22. Borša-Borsi

23. Černahov-Csarnahó

24. Čergov-Csörgö

25. Cékov-Czéke

26. Geraňa-Garany

27. Gerčel-Gercsely

28. Imreg-Imreg

29. Kašov-Kásó

30. Bara Malá-Kisbári

31. Malý Kazmir-Kiskázmér

32. Mala Toroňa-Kistoronya

33. Kista-Kiszle

34. Kolbáš-Kolbása

35. Ladmovce-Ladamócz

36. Lastovce-Lasztócz

37. Legiňa-Legenve

38. Bará Velká-Nagybári

39. Velký Kazmir-Nagykázmér

40. Velká Toroňa-Nagytoronya

41. Seleška-Szöllöske

42. Sirnek-Szürnyeg

43. Velaly-Velejte

44. Jastrab-Magyarsas

45. Zemplin-Zemplén

46. Kralovský Chlumec-Királyhelmecz

47. Bély-Bély

48. Bačka-Bacska

49. Botany-Battyán

50. Kisdobra-Kisdobra

51. Bodrogszentes-Bodrogszentes

52. Kisgéres-Kisgéres

53. Perbenik-Perbenyik

54. Szomotor-Szomotor

55. Bodrogvécs-Bodrogvécs

56. Kisujlak-Kisujlak

57. Lelesz-Lelesz

58. Polany-Bodrogmezö

59. Kapoňa-Kaponya

60. Szolnočka-Szolnocska

61. Rad-Rad

62. Bodrogszentmária-Bodrogszentmária

63. Boly-Boly

64. Véke-Véke

65. Zeteň-Zétény

66. Pálfölde-Pálfölde

67. Szinyér-Szinyér

68. Nagygéres-Nagygéres

69. Nagytárkány-Nagytárkány

70. Kistárkány-Kistárkány

71. Agcsernyö-Agcsernyö

72. Nagykövesd-Nagykövesd

73. Oerös-Oerös

74. Kiskövesd-Kiskövesd

75. Čop-Csap

76. Surty-Szürte

77. Pallov-Palló

78. Bajanház-Bajánháza

79. Bátfa-Bátfa

80. Galoč-Gálócs

81. Rát Velký-Nagyrát

82. Biš-Bés

83. Čepel-Ungcsepely

84. Malé Kapušany-Kiskapos

85. Rát Malý-Kisrát

86. Iška-Iske

87. Malé Selmence-Kisselmencz

88. Velké Selmence-Nagyszelmencz

89. Visoká-Magasrév

90. Velké Kapušany-Nagykapos

91. Močiar-Magyarmocsár

92. Budkovce-Budaháza

93. Klačány-Magyarkelecsény

94. Ňarád-Ungnyarád

95. Cičarovce-Csicser

96. Vieskovce-Veskócz

97. Vajkovce-Vajkócz

98. Matovce-Mátyócz

99. Ruska-Dobóruszka

100. Paladšké Komorovce-Palágykomorócz

101. Palad-Palágy

102. Pole Čierno-Feketemezö

103. Modoroš-Ungmogyorós

104. Vajány-Vaján

105. Mokča-Krysov-Mokcsa-Kerész

106. Prukša-Szirénialu

107. Krašok-Kráska

108. Rebrin-Rebrény

109. Šalamuňova-Tiszasalamon

110. Tiszaašvaň-Tiszaásvány

111. Pavlovce-Pálócz

112. Tégláš Malý-Kistéglás

113. Palin-Pályin

114. Stretava-Nagyszeretva

115. Senné-Ungszenna

116. Tegeňa-Tegenye

b) na terytorjum Komitatu Novohrad (Nográd).

117. Filakovo-Fülek

118. Radovce-Ragyolcz

119. Pišpeky-Fülekpüspöki

120. Čakanova-Csákányháza

121. Šávol-Füleksávoly

122. Perša-Perse

123. Bolgáry-Bolgarom

124. Korlát-Korlát

125. Klačany-Tótkelecsény

126. Kováčovce-Fülekkovácsi

127. Galša-Ipolygalsa

128. Nitra pri Lučenci-Ipolynyitra

129. Velké Dravce-Nagydarócz

130. Panidarovce-Panyidarócz

131. Ranovce-Rapp

132. Kalonda-Kalonda

133. Mučin-Mucsény

134. Piliš-Fülekpilis

135. Terbelovce-Terbeléd

136. Studená-Medveshidegkut

137. Večeklov-Vecseklö

c) na terytorjum Komitatu Hont (Hont).

138. Homok-Homok

139. Pereslany-Pereszlény

d) na terytorjum Komitatu Gemer (Gömör),

140. Králik-Sajókirály

141. Mehy-Méhi

142. Stranské-Oldalfala

143. Figa-Gömörfüge

144. Borica-Baracza

145. Rumince-Runya

146. Hanava-Hanva

147. Štrkovec-Kövecses

148. Rečka-Sajórecske

149. Svatý Král-Sajószentkirály

150. Abovce-Abafalva

151. Linkartovce-Sajólénártfala

152. Naprad-Naprágy

153. Kesovce-Sajókeszi

154. Hubovo-Hubó

155. Lenka-Sajólenka

156. Batka-Bátka

157. Dulovec-Dulháza

158. Žipovec-Zsip

159. Radnovce-Nemesradnót

160. Cakovó-Czakó

161. Ivanovce-Balogiványi

162. Zadorčie-Zádorháza

163. Vieska-Balogujfalu

164. Siač-Rimaszécs

165. Martinovce-Nemesmártonfalva

166. Čiz-Csiz

167. Velkyňa-Velkenye

168. Jená-Jéne

169. Šušava-Susa

170. Hrmavec-Harmacz

171. Janošovce-Jánosi

172. Belian-Bellény

173. Pavlová Ves-Rimapálfalva

174. Sútor-Szutor

175. Žirkovce-Serke

176. Veledin-Feled

177. Šimonovce-Rimasimonyi

178. Darňa-Darnya

179. Hostice-Gesztete

180. Jestice-Jeszte

181. Detiar-Détér

182. Jablonica-Almágy

183. Hajnáčka-Ajnácskö

184. Bašta-Egyházasbást

185. Petrovce u Veledina-Gömörpéterfala

186. Tajty-Tajti

187. Dubenec-Dobfenék

188. Hodejka-Kerekgede

189. Gortvianská Vieska-Gortvakisfalud

190. Behovce-Balogfalu

191. Dúžava-Dusa

192. Husiná-Guszona

193. Mojim-Mezötelkes

194. Gemerčok-Kisgömöri

195. Šid-Gömörsid

196. Šireg-Söreg

197. Čoma-Csomatelke

198. Beňa-Béna

Podkarpacka Ruś (Podkarpatská Ruś).

a) na terytorjum komitatu Uzhorod (Ung).

199. Šišlovce-Sislócz

200. Botfalva-Bolfalva

201. Lekard-Lakárd

202. Tarnovce-Ungtarnócz

203. Konchaza-Konczháza

204. Minaj-Minaj

205. Homok-Homok

206. Ketergeň-Ketergény

207. Jovra-Oerdarma

208. Eseň-Eszeny

209. Saloka-Szalóka

210. Turja-Pašika-Turjavágás

211. Simera Stará-Ószemere

212. Turja Bystrá-Turjasebes

213. Mokrá-Mokra

214. Simera Nová-Ujszemere

215. Turjanská Poljana-Turjamezö

216. Huta Poljana-Mezöhuta

217. Poroskov-Poroskö

218. Vulšinky-Egreshát

219. Novoselice-Ujkemencze

220. Pastelka Malá-Kispásztély

221. Turja Rakov-Rákó

222. Turice Velká-Nagyturjaszög

223. Turice Malá-Kisturjaszög

224. Lipovec-Hárs

225. Voročov-Kapuszög

226. Dubrinič-Bercsényifalva

227. Zaričovó-Drugetháza

228. Močar Ruská-Oroszrnocsár

229. Roztoka Pastel-Felsöpásztély

230. Zabrod-Révhely

231. Ljuta-Havasköz

232. Tichá-Tiha

233. Viška-Viharos

234. Luh-Ligetes

235. Suchá-Szuhapatak

236. Husná-Erdöludas

237. Pastel Begendat-Alsópásztély

238. Čiernoholova-Sóhát

239. Smreková-Szemerekö

240. Bukoč-Ungbükkös

241. Kostrina-Csontos

b) dla wszystkich gmin Komitatów Bereg, Ugocsa, Harmaros.

2) 14 sierpnia 1919 r. dla gminy Petržalka (Pozsonyligetfalu) w komitacie Bratislava (Pozsony).

3) Dla wszystkich gmin i obwodów Słowaczyzny i Rusi Podkarpackiej, które zostały przyłączone później (w 1919, 1920, 1921, 1922) do Czechosłowacji mają być uważane jako dnie ustalone o ile chodzi o przypisanie do ryczałtu narodowego, daty faktycznego włączenia, tych gmin i obwodów, zaś o ile chodzi o wysokość należności - data rozdziału monetarnego na Węgrzech i to w obydwóch wypadkach na warunkach ustalonych w niniejszej konwencji.

Lista główna

obligacyj węgierskiego długu przedwojennego należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności.

Kategorja obligacyjIlość obligacyjSuma w koronach
Renty węgierskie do 4% w koronach

(4% ungarische Kronenrente)

5.337126,602.400
Renty węgierskie 4%

(4% ungarische Staatsrente)

4.2158,397.600
Razem9.552135,000.000

Lista

rent węgierskich 4% w koronach (4% ungarische Kronenrente) należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności z kuponami od dnia 1 grudnia 1922 r.

Ilość obligacyj według listyWartość nominalnaSuma
1.095C.100C.109.500
2.037"200"407.400
417"500"208.500
778"1.000"778.000
487"2.000"974.000
155"5.000"775.000
315"10.000"3,150.000
53*) obligacje spisane"120,200.000
Razem: 5.337126,602.400

______

*) Z listą odsetków zamiast listy kuponów.

Lista główna

obligucyj węgierskiego długu przedwojennego należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności i zarezerwowanych na pokrycie należności do wypłacenia obywatelom Fiume.

Kategorja obligacyjIlość obligacyjSuma w koronach
Renty węgierskie 4% w koronach

(4% ungarische Kronenrente)

78764.000
Renty węgierskie 4½%

(4½% ungarische Staatsrente)

2 960
Renty węgierskie 4%

(4% ungarische Staatsrente)

4 1.920
Razem84766.880

Lista

rent węgierskich 4½% w koronach (4½% ungarische Kronenrente) należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności z kuponami od dnia 1 grudnia 1922.

Ilość obligacyjWartość nominalnaSuma
22.000 4.000
7610.000760.000
78764.000

Lista

rent węgierskich 4½% (4½% ungarische Staatsrente) należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności z kuponami od I-go października 1922.

Ilość obligacyjWartość nominalnaSuma
Razem 2C. 480C. 960

Lista

rent węgierskich 4% (4% ungarische Staatsrente) należących do Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasy Oszczędności z kuponami od 1-go marca 1923.

Ilość obligacyjWartość nominalnaSuma
Razem 4C. 480C. 1.920

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 2 sierpnia 1931 r.