Rozdział 2 - Sposób prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji - Ewidencja i inne dokumentacje dotyczące wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1150

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2022 r.

Rozdział  2

Sposób prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji

§  2.  [Sposób prowadzenia ewidencji i dokumentacji; wpisy do dokumentacji]
1. 
Ewidencje, o których mowa w art. 138a ust. 1, art. 138b, art. 138c i art. 138e-1381 ustawy, i dokumentacje, o których mowa w art. 138d ust. 1 i art. 138o ustawy, zwane w niniejszym rozdziale łącznie "dokumentacją", są prowadzone w sposób ciągły, odpowiednio dla prowadzonej działalności, a także poszczególnych rodzajów wyrobów akcyzowych oraz podlegających wpisaniu czynności lub stanów faktycznych związanych z wyrobami akcyzowymi, znakami akcyzy lub dokumentami handlowymi towarzyszącymi przemieszczaniu wyrobów akcyzowych.
2. 
Dokumentacja powinna umożliwiać identyfikację podmiotu zobowiązanego do jej prowadzenia i miejsca prowadzenia działalności, której ta dokumentacja dotyczy.
3. 
Wpisów do dokumentacji dokonuje się w porządku chronologicznym, niezwłocznie po zakończeniu czynności lub zaistnieniu stanu faktycznego podlegających wpisaniu, nie później jednak niż następnego dnia roboczego.
4. 
W przypadku:
1)
zużycia energii elektrycznej, użycia wyrobów gazowych albo wyrobów węglowych - wpisów do dokumentacji prowadzonej odpowiednio przez podatnika zużywającego energię elektryczną, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy, pośredniczący podmiot gazowy albo pośredniczący podmiot węglowy dokonuje się nie rzadziej niż raz w miesiącu;
2)
informacji dotyczących zużywanych wyrobów zwolnionych od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, których ilość jest ustalana na podstawie współczynnikowo określonego poziomu ich zużycia przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podmiot zużywający - wpisów do ewidencji, o której mowa w art. 138f ustawy, prowadzonej przez podmiot zużywający, dokonuje się raz w miesiącu, po zweryfikowaniu ilości podczas dokładnej i rzeczywistej kontroli zużycia.
5.  3
 W ewidencji, o której mowa w art. 138a ust. 1 ustawy, dotyczącej wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, innych niż wyroby energetyczne magazynowane w jednym zbiorniku z wyrobami o innych statusach, podstawę wpisów dotyczących ilości przeładowywanych w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwych dla ustalenia podstawy opodatkowania może stanowić ilość wyrobów akcyzowych wskazana w e-AD, dokumencie zastępującym e-AD albo dokumencie handlowym. W przypadku gdy były nałożone zamknięcia urzędowe, ilość wskazana w e-AD, dokumencie zastępującym e-AD albo w dokumencie handlowym może stanowić podstawę wpisów, jeżeli przed przeładunkiem nie doszło do uszkodzenia, usunięcia lub zniszczenia tych zamknięć, z wyłączeniem przypadków ich usunięcia lub zniszczenia przez naczelnika urzędu celno-skarbowego lub za jego zgodą.
§  3.  [Sposób wykazania w ewidencji ilości energii elektrycznej sprzedanej nabywcom końcowym lub podmiotom posiadającym koncesję]
W ewidencji, o której mowa w art. 138h ust. 1 pkt 1 ustawy, ilość energii elektrycznej, o której mowa w art. 138h ust. 5 pkt 2 i 3 ustawy, wynikająca z faktur, jest ujmowana zgodnie z datą dokonania lub zakończenia dostawy wykazaną na fakturze.
§  4.  [Ewidencja banderol podatkowych]
1. 
Ewidencja, o której mowa w art. 1381 ustawy, zwana dalej "ewidencją banderol podatkowych", jest prowadzona odrębnie dla każdej serii podatkowych znaków akcyzy, zwanych dalej "banderolami podatkowymi".
2. 
W ewidencji banderol podatkowych jako wydanie wpisuje się także otrzymanie nowych banderol podatkowych w zamian za banderole podatkowe utracone, uszkodzone albo zniszczone w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych w ramach dopuszczalnej normy strat.
3. 
Podstawę dokonania odpowiednich wpisów do ewidencji banderol podatkowych stanowi rozliczenie z przekazanych banderol podatkowych, o którym mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 132 ust. 5 ustawy.
§  5.  [Wpis do dokumentacji ustalonego rzeczywistego stanu zapasów wyrobów akcyzowych]
Ustalony rzeczywisty stan zapasów wyrobów akcyzowych, po porównaniu ze stanem ewidencyjnym, podlega wpisaniu do dokumentacji i jest przyjmowany jako stan początkowy na następny okres.
§  6.  [Przekazanie naczelnikowi urzędu celno-skarbowego lub urzędu skarbowego raportu z dokumentacji]
Podmiot prowadzący dokumentację przekazuje na żądanie właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego raport z dokumentacji we wskazanym zakresie i za wskazane miesiące, w terminie 14 dni od dnia doręczenia żądania.
§  7.  [Sposób prowadzenia dokumentacji z wykorzystaniem programu komputerowego]
1. 
Do prowadzenia dokumentacji może być wykorzystywany więcej niż jeden program komputerowy.
2. 
Dokumentacja jest prowadzona zgodnie z pisemną instrukcją obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia tej dokumentacji i w taki sposób, aby:
1)
umożliwiała wgląd w treść dokonywanych wpisów oraz zapewniała ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą;
2)
umożliwiała dokonywanie korekty danych, identyfikację osoby dokonującej tej korekty oraz daty jej dokonania;
3)
umożliwiała wygenerowanie i wydruk, w porządku chronologicznym:
a)
wpisów do dokumentacji,
b)
zestawień danych określonych w § 8-20, § 22-25, § 27-33, § 36, § 39 i § 40 oraz podsumowanie ilości odpowiednio wyrobów akcyzowych, w tym suszu tytoniowego, oraz banderol podatkowych,
c)
raportów, o których mowa w § 6;
4)
uniemożliwiała usuwanie wpisów.
3. 
Podmiot prowadzący dokumentację przechowuje kopię dokumentacji zapisaną na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę przechowywanych danych przed zniekształceniem lub utratą, lub w formie wydruku sporządzonego za okresy jednodniowe.
3 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2022 r. (Dz.U.2022.2836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2022 r.