Brazylia-Polska. Umowa kulturalna. Brasilia.1961.10.19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.44.298

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1964 r.

UMOWA KULTURALNA MIĘDZY POLSKĄ A BRAZYLIĄ
podpisana w Brasilii dnia 19 października 1961 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 19 października 1961 r. została sporządzona w Brasilii Umowa kulturalna między Polską a Brazylią o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA MIĘDZY POLSKĄ A BRAZYLIĄ

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Stanów Zjednoczonych Brazylii,

ożywione wzniosłymi ideałami Karty Narodów Zjednoczonych i więzami przyjaźni, które łączą ich narody,

przekonane o konieczności rozwijania i zacieśniania istniejących stosunków kulturalnych i zrozumienia między obu krajami,

pragnąc rozwijać współpracę między obu krajami w dziedzinie oświaty, nauki i kultury,

postanowiły zawrzeć Umowę Kulturalną i w tym celu wyznaczyły swych odpowiednich pełnomocników, mianowicie:

Prezes Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

Jego Ekscelencję Pana Adama Rapackiego, Ministra Spraw Zagranicznych,

Prezydent Republiki Stanów Zjednoczonych Brazylii:

Jego Ekscelencję Pana Francisco Clementino de San Tiago Dantas, Ministra Stanu dla Spraw Zagranicznych,

którzy po wymianie swoich pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, postanowili co następuje:

Każda z Umawiających się Stron będzie popierać i pobudzać rozwój stosunków kulturalnych, artystycznych i naukowych między obu krajami w celu zapewnienia lepszego zrozumienia i zbliżenia między Polską i Brazylią.

Każda z Umawiających się Stron zobowiązuje się pobudzać współpracę między instytucjami naukowymi i badawczymi, stowarzyszeniami i organizacjami kulturalnymi, artystycznymi, technicznymi i oświatowymi obu krajów.

2.
Wymianę studentów, naukowców, pisarzy, dziennikarzy i artystów będzie popierać się przez wizyty, seminaria i konferencje, jak również będzie ułatwiać się wymianę informacji i dokumentacji naukowej, kulturalnej i artystycznej.

Każda z Umawiających się Stron przyznawać będzie co roku stypendia studentom i absolwentom wyższych uczelni, naukowcom, technikom i artystom, wysyłanym w celu doskonalenia zawodowego czy kulturalnego z jednego kraju do drugiego.

Każda z Umawiających się Stron udzielać będzie swego poparcia dla okresowo organizowanych wystaw kulturalnych, technicznych i artystycznych, ułatwiając wzajemnie realizację przedstawień teatralnych i koncertów w swoich krajach.

2.
Popierać się będzie organizowanie festiwali filmów krótko- i długometrażowych drugiej Strony, jak również będzie się ułatwiać realizację filmów na zasadach kooprodukcji.

Każda z Umawiających się Stron popierać będzie organizowanie i rozwijanie w swoich wyższych uczelniach i innych instytucjach dydaktycznych i naukowo-badawczych kursów języka, kultury i literatury drugiej Strony.

Każda z Umawiających się Stron popierać będzie rozwój wymiany w dziedzinie sportu pomiędzy swoimi pokrewnymi instytucjami.

W celu wykonania niniejszej Umowy Umawiające się Strony ustalać będą dwuletnie programy współpracy w dziedzinie oświaty, nauki i kultury.

2.
Dwuletni program będzie ustalany przez wzajemne rozmowy między zainteresowanymi organami Umawiających się Stron.
3.
Jeśli Umawiające się Strony nie postanowią inaczej, program będzie z reguły opracowywany alternatywnie w Warszawie i w Brasilii, między Ministerstwami Spraw Zagranicznych i przedstawicielstwami dyplomatycznymi Umawiających się Stron.
4.
Program będzie przewidywać także sposób pokrywania wydatków niezbędnych dla jego realizacji.

Niniejsza Umowa wejdzie w życie po trzydziestu dniach od wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie i zachowa moc obowiązującą do upływu 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia przez jedną z Umawiających się Stron.

Na dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę w dwóch egzemplarzach oba w językach polskim i portugalskim i zaopatrzyli ją odpowiednimi pieczęciami.

Sporządzono w Brasilii, w dniu dziewiętnastego października tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego pierwszego roku.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona Umowa jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 27 kwietnia 1962 r.