Sekcja 1 - Przedziały - Decyzja wykonawcza 2024/1974 ustanawiająca ramy alokacji kosztów związanych z operacjami zaciągania pożyczek i zarządzania długiem w ramach zróżnicowanej strategii finansowania

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1974

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 lipca 2024 r.

Sekcja  1

Przedziały

Tworzenie przedziałów programu i przedziałów czasowych

1. 
Przedział programu obejmuje jeden program CAM. Zostaje on ustanowiony po wejściu w życie każdego programu CAM.
2. 
Każdy przedział programu w przypadku programu dla wielu beneficjentów obejmuje również przedziały czasowe. Przedział czasowy obejmuje pół roku, począwszy od dnia 1 stycznia lub 1 lipca. Po wejściu w życie nowego programu CAM pierwszy przedział czasowy przypada na półrocze, w którym dokonywana jest pierwsza wypłata, i kończy się w dniu 30 czerwca lub 31 grudnia. Dla każdego przedziału programu w dowolnym momencie aktywny jest tylko jeden przedział czasowy, z wyjątkiem odstępstwa na mocy art. 5 ust. 6 niniejszej decyzji.
3. 
Każdy przedział czasowy pozostaje aktywny do momentu, gdy kwota wypłat pomocy finansowej osiągnie kwotę odpowiednich długoterminowych instrumentów finansowania przypisanych do tego przedziału.
4. 
Przedziały programu w przypadku programu dla jednego beneficjenta nie obejmują przedziałów czasowych.
5. 
Przedziały programu pozostają aktywne do momentu, gdy łączna kwota wypłat pomocy finansowej będzie równa łącznej kwocie odpowiednich ogólnych długoterminowych instrumentów finansowania przypisanych do tego przedziału.

Alokacja instrumentów finansowania i wypłaty przypisane do przedziałów programu i przedziałów czasowych

1. 
Wypłaty w ramach danego programu CAM oraz przydzielone mu powiązane instrumenty finansowania przypisuje się do przedziału programu ustanowionego dla tego programu CAM. Wypłaty w ramach danego programu dla wielu beneficjentów oraz związane z nimi instrumenty finansowania przypisuje się do przedziału czasowego, który jest aktywny w momencie dokonywania wypłaty.
2. 
Wypłata pozostaje przypisana do tego samego przedziału programu lub przedziału czasowego w odniesieniu do wszelkich pozostałych kwot należnych, które pozostają do spłaty.
3. 
Długoterminowe instrumenty finansowania inne niż te, o których mowa w ust. 7, przypisuje się do przedziałów programu i, w odpowiednich przypadkach, do przedziałów czasowych aktywnych w chwili zakończenia operacji zaciągania pożyczek, która generuje te instrumenty.
4. 
Instrumenty finansowania pozyskane w celu sfinansowania wypłaty w następnym przedziale czasowym można jednak przypisać do tego przedziału czasowego.
5. 
W przypadku gdy kwota wypłat na koniec półrocznego okresu przedziału czasowego przekracza kwotę długoterminowych instrumentów finansowania, długoterminowe instrumenty finansowania wygenerowane w wyniku operacji zaciągania pożyczek po zakończeniu półrocznego okresu przedziału czasowego przypisuje się do tego przedziału czasowego do czasu, aż kwota długoterminowych instrumentów finansowania osiągnie kwotę wypłat tego przedziału czasowego.
6. 
Przypisanie długoterminowych instrumentów finansowania do przedziału programu lub przedziału czasowego odbywa się w momencie realizacji transakcji, przy jednoczesnym zapewnieniu - w najbardziej optymalnym stopniu - sprawiedliwego osiągnięcia różnych średnich docelowych terminów zapadalności dla każdego programu CAM w bieżącym okresie finansowania i z uwzględnieniem następujących czynników:
a)
zagregowanych kwot i średniego docelowego terminu zapadalności planowanych w ramach zróżnicowanej strategii finansowania, jak określono w decyzjach przyjętych na podstawie art. 4 decyzji wykonawczej (UE, Euratom) 2023/2825;
b)
wszelkich wymogów wynikających z odnośnych aktów podstawowych, a w szczególności średnich pułapów zapadalności każdego programu CAM oraz maksymalnej kwoty zobowiązań, które budżet ogólny Unii jest w stanie zaciągnąć w danym roku w ramach tego programu CAM;
c)
terminów zapadalności pożyczki określonych w umowach pożyczki zawartych między Unią reprezentowaną przez Komisję a beneficjentem;
d)
wszelkich istotnych aktualizacji planów finansowania lub wypłat, zawartych w decyzji wydanej na podstawie art. 4 decyzji wykonawczej (UE, Euratom) 2023/2825.
7. 
Każdy długoterminowy instrument finansowania pozostaje przypisany, częściowo lub w całości, do tego samego przedziału programu lub przedziału czasowego w odniesieniu do wszelkich pozostałych kwot należnych, które pozostają do spłaty.
8. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1, w przypadku gdy kwota nominalna długoterminowych instrumentów finansowania przypisanych do poprzedniego przedziału czasowego tego samego przedziału programu przekracza kwotę wypłat przypisanych do tego przedziału zgodnie z tym ustępem, wypłaty są nadal przydzielane do tego przedziału czasowego, który w związku z tym pozostanie aktywny do czasu, gdy kwota dokonanych wypłat osiągnie kwoty długoterminowych instrumentów finansowania.
9. 
Długoterminowe instrumenty finansowania zastępujące długoterminowe instrumenty finansowania o zbliżającym się terminie zapadalności, przypisuje się do tego samego przedziału programu lub przedziału czasowego. Art. 7 stosuje się w przypadku rozbieżności między terminem zapadalności instrumentu długoterminowego o zbliżającym się terminie zapadalności a datą zaciągnięcia pożyczki w ramach instrumentu długoterminowego zastępującego ten instrument.

Przedział zarządzania płynnością

1. 
Przedział zarządzania płynnością pozostaje aktywny do chwili całkowitej spłaty pożyczek zaciągniętych w wyniku operacji zaciągania pożyczek zatwierdzonych w ramach programów CAM.
2. 
Krótkoterminowe instrumenty finansowania, operacje zarządzania płynnością i operacje zarządzania długiem i wynikające z nich koszty przypisuje się do przedziału zarządzania płynnością.

Wyrównanie sald płynności

1. 
Poziom zasobów płynności w każdym przedziale programu i przedziale czasowym oblicza się w ujęciu dziennym jako różnicę między wpływami a wypływami, jak określono w kroku 3 pkt 1 załącznika.
2. 
Każdą kwotę dodatnią, o której mowa w ust. 1 ("nadwyżka płynności"), przypisuje się codziennie z odpowiedniego przedziału programu lub przedziału czasowego do przedziału zarządzania płynnością, jak określono w kroku 4 pkt 1 załącznika, po koszcie finansowania odpowiedniego przedziału programu lub przedziału czasowego w danym dniu.
3. 
Każdą kwotę odpowiadającą kwocie ujemnej, o której mowa w ust. 1 ("deficyt płynności"), przypisuje się codziennie z przedziału zarządzania płynnością do odpowiedniego przedziału programu lub przedziału czasowego, jak określono w kroku 6 pkt 1 załącznika, po koszcie finansowania przedziału zarządzania płynnością w danym dniu, w tym wszystkie przeniesienia określone w ust. 2.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.