Zm.: zarządzenie z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie ustanowienia kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-80.1298

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 września 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 września 1952 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie ustanowienia kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z postanowieniami §§ 18 i 19 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) zarządza się, co następuje:
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1951 r. w sprawie ustanowienia kas specjalnych i specjalnych poborców w niektórych prezydiach rad narodowych oraz kas specjalnych w urzędach celnych (Monitor Polski Nr A-6, poz. 79) postanowienia części II otrzymują brzmienie:

Kasy specjalne w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych.

§  2.
1.
Ustanawia się kasy specjalne poborowe w wydziałach finansowych (oddziałach terenowych) prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz w oddziałach finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych miast dzielących się na dzielnice.
2.
Wyjątek od zasady ustalonej w ust. 1 wymaga zgody Ministra Finansów.
3.
Kasy specjalne przyjmują w gotówce i w papierach wartościowych wpłaty z tytułu danin publicznych i innych należności, pobieranych przez wydziały finansowe (oddziały terenowe) i oddziały finansowe prezydiów rad narodowych, w których zostały ustanowione.
4.
Sposób dokonywania obrotów kasowych normują przepisy zawarte w Tymczasowej instrukcji organizacyjnej dla urzędów skarbowych z dnia 15 listopada 1948 r., stanowiącej dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Skarbu Nr 98, ze zmianami wprowadzonymi późniejszymi zarządzeniami. Całkowite sumy wpływów w gotówce i w papierach wartościowych powinny być codziennie wpłacane na właściwe rachunki w Narodowym Banku Polskim.".
§  2.
1.
Przewidziane w § 7 instrukcji Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 1950 r. w sprawie przejęcia przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetu państwowego (Monitor Polski Nr A-73, poz. 839) rozliczenia za przejęte pomieszczenia, urządzenia i pomoce techniczne (§ 5) oraz z tytułu świadczeń, wymienionych w § 6 ust. 1 i 2 tejże instrukcji - dokonywane nie będą.
2.
Narodowy Bank Polski pokryje ze swego budżetu nieuregulowane dotychczas przez w wydziały finansowe należności za godziny nadliczbowe, przypadające woźnym wydziałów finansowych za dyżury, jakie pełnili w II półroczu 1950 r. przy kasach "A" N.B.P. w związku z ochroną zapewniającą bezpieczeństwo kas i skarbców.
3.
Przejęte przez Narodowy Bank Polski od wydziałów finansowych przy uruchomieniu kas N.B.P. pomieszczenia, urządzenia oraz pomoce techniczne ulegają zwrotowi właściwym wydziałom (oddziałom) finansowym, chyba że prezydium właściwej rady narodowej postanowi inaczej.
§  3.
Traci moc instrukcja Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 1950 r. w sprawie przejęcia przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetu państwowego (Monitor Polski Nr A-73, poz. 839) oraz instrukcja Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1950 r. w sprawie przejęcia przez Narodowy Bank Polski obsługi kasowej budżetów m. st. Warszawy, m. Łodzi oraz miast stanowiących powiaty.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.