Zatwierdzanie rocznych bilansów i rachunków wyników.

Monitor Polski

M.P.1951.A-28.364

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 marca 1951 r.
w sprawie zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą państwowych przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego i samodzielnie bilansujących oraz zakładów produkcyjnych, handlowych lub usługowych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników przedsiębiorstw i zakładów wymienionych w § 1 dokonuje ta nadrzędna jednostka organizacyjna, której dane przedsiębiorstwo bądź zakład podlega w dniu 31 grudnia każdego roku.
1.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników następuje na podstawie protokolarnego stwierdzenia, że:
1)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie włączniki sprawozdania rocznego sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
poszczególne pozycje bilansu wynikają z księgi bądź zestawienia obrotów i sald,
3)
poszczególne pozycje bilansu są uzasadnione inwentarzem, sporządzonym w myśl obowiązujących przepisów,
4)
rachunek wyników powiązany jest prawidłowo z bilansem,
5)
podane w załącznikach liczby są zgodne z pozycjami bilansu i rachunku wyników,
6)
wyksięgowano z kont zapasowych różnice inwentaryzacyjne oraz odpisano należności nieściągalne i sporne na właściwe konta,
7)
rozliczenia wewnętrzno-branżowe zostały uzgodnione,
8)
bilans nie zawiera rezerw nie przewidzianych planem finansowym,
9)
bilans i rachunek wyników oraz wszystkie załączniki są podpisane przez dyrektora przedsiębiorstwa i głównego (starszego) księgowego.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpiszą: dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej, dyrektor i główny (starszy) księgowy przedsiębiorstwa lub zakładu oraz delegaci organu finansowego i oddziału banku finansującego właściwych terenowo dla danego przedsiębiorstwa.
3.
Na zatwierdzonym bilansie należy zamieścić klauzulę następującej treści:

"Na podstawie protokołu Nr .......... z dnia .................... bilans niniejszy zamykający się sumą złotych .................... i rachunek wyników wykazujący zysk (stratę) w kwocie złotych .................... zatwierdza się .................... dnia ...................."

Klauzulę te podpiszą dyrektor i główny księgowy nadrzędnej jednostki organizacyjnej.

Bilanse roczne i rachunki wyników przedsiębiorstw podległych bezpośrednio władzom naczelnym zatwierdza właściwa władza naczelna, przy czym przepisy § 3 mają odpowiednie zastosowanie.
Zatwierdzenie rocznego bilansu i rachunku wyników powinno nastąpić nie później niż w ciągu dni 60 od daty ich złożenia nadrzędnej jednostce organizacyjnej.
Nadrzędna jednostka organizacyjna przeprowadzi równocześnie z zatwierdzeniem bilansu i rachunku wyników podział wygospodarowanego przez przedsiębiorstwo zysku według zasad ustalonych w obowiązującym systemie finansowym.
Nadrzędna jednostka organizacyjna, uprawniona do zatwierdzania rocznych bilansów i rachunków wyników, obowiązana jest zawiadomić o terminie rozpatrywania bilansów i rachunków wyników podległych przedsiębiorstw i zakładów właściwe terenowo dla danego przedsiębiorstwa organ finansowy i oddział banku finansującego. Zawiadomienie powinno być wysłane listem poleconym lub za pokwitowaniem co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania.
Delegaci organu finansowego oraz oddziału banku finansującego biorą udział w zatwierdzeniu bilansów i rachunków wyników jednakże bez prawa głosu. Mogą oni:
1)
zgłaszać do protokołu swoje uwagi i wnioski,
2)
żądać przedłożenia uzupełniających danych celem wyjaśnienia budzących wątpliwości pozycji bilansowych i wynikowych,
3)
badać księgi rachunkowe i dokumenty pod względem formalnym i merytorycznym.
1.
O zatwierdzeniu rocznego bilansu i rachunku wyników należy zawiadomić w ciągu 3 dni właściwy organ finansowy.
2.
Jeżeli organ finansowy nie zgłosi sprzeciwu na piśmie w ciągu 10 dni od daty otrzymania zawiadomienia, zatwierdzenie bilansu staje się prawomocne.
3.
Jeżeli jednostka, która bilans zatwierdziła, nie zajmie stanowiska wobec sprzeciwu organu finansowego w terminie następnych dni 10, obowiązana jest zarządzić sprostowanie kwestionowanych pozycji bilansu lub rachunku wyników.
Jeżeli między jednostką zatwierdzającą a organem finansowym nastąpi różnica zdań co do uzasadnienia zgłoszonych wniosków, dotyczących sprostowania kwestionowanych pozycji bilansowych, decyzję ostateczną wyda właściwa władza naczelna w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Zarządzenie stosuje się odpowiednio do central spółdzielczo-państwowych i przedsiębiorstw zorganizowanych w formie spółek prawa handlowego z udziałem majątkowym Skarbu Państwa ponad 50%, z tym, że nie narusza ono przepisów szczególnych, dotyczących tych central i przedsiębiorstw w zakresie spraw objętych niniejszym zarządzeniem.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.