Zasady tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego dla państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958.

Monitor Polski

M.P.1958.6.25

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 1958 r.

UCHWAŁA NR 514
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1957 r.
w sprawie zasad tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego dla państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958.

W celu zainteresowania załóg państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Rolnictwa, w zwiększeniu rentowności produkcji Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
W jednostkach prowadzących działalność w zakresie produkcji rolniczej, hodowlanej, rybackiej, ogrodniczej oraz przemysłu rolnego, stanowiącego integralną część gospodarstwa rolnego, które działają według zasad rozrachunku gospodarczego i podlegają Ministrowi Rolnictwa, zwanych w dalszym ciągu uchwały "gospodarstwami", tworzy się fundusz zakładowy na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
2.
W centralnych zarządach i wojewódzkich zarządach państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa, zwanych w dalszym ciągu uchwały "jednostkami nadrzędnymi", tworzy się fundusz premiowy z przeznaczeniem dla gospodarstw określonych w ust. 1.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w następującej wysokości:
1)
w gospodarstwach planowo-rentownych, które osiągnęły zysk ponadplanowy:

40% sumy zysku planowanego,

50% sumy zysku ponadplanowego,

1% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto;

2)
w gospodarstwach planowo-rentownych, których zysk rzeczywisty jest niższy od zysku planowanego:

40% sumy zysku rzeczywistego;

3)
w gospodarstwach planowo-deficytowych, które zamiast planowanej straty osiągnęły zysk rzeczywisty:

30% sumy zmniejszenia planowanej straty,

50% sumy rzeczywistego zysku,

1% wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto;

4)
w gospodarstwach planowo-deficytowych, w których strata rzeczywista jest niższa od planowanej:

30% sumy zmniejszenia planowanej straty,

1% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto.

2.
Za sumę wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto uważa się sumę dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych, pochodzenia zwierzęcego, inwentarza żywego, ryb i wyrobów przetwórczości rolniczej, po potrąceniu wartości zakupionych nasion, sadzeniaków, surowców przetwórczości rolniczej, pasz, inwentarza żywego i materiału zarybieniowego. Tak wyliczoną wartość sprzedaży powiększa się o wzrost wartości stanu inwentarza żywego, produktów roślinnych i pasz na początek i na koniec roku gospodarczego, a pomniejsza się o wartość zmniejszenia stanu tych składników majątkowych.
3.
Od sumy stanowiącej podstawę do utworzenia funduszu zakładowego, obliczonej według zasad ust. 1 i 2, potrąca się kwoty uzyskane z niewykonania zaplanowanych remontów bieżących, nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz kwoty nieuzasadnionych oszczędności, poczynionych w nakładach na uprawy, nawożenie, zasiewy, pielęgnację itp. pod produkcję następnego roku gospodarczego, a także wszelkie inne kwoty zysku lub zmniejszenia straty uzyskane w sposób nieprawidłowy lub niezależnie od wysiłków własnych kierownictwa i załogi gospodarstwa.
4.
W razie stwierdzenia przez jednostkę nadrzędną, że poprawa wyniku planowanego nastąpiła wskutek tendencyjnego niewykonania zadań produkcyjnych określonych planem gospodarczo-finansowym - gospodarstwo traci prawo do tworzenia funduszu zakładowego.
5.
Fundusz zakładowy tworzony według zasad ustalonych w ust. 1, 2 i 3 nie może być wyższy niż 8,5% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r.
1.
Fundusz zakładowy utworzony według przepisów § 2 przeznacza się na nagrody pieniężne dla pracowników i na cele socjalno-bytowe.
2.
Suma przeznaczona z funduszu zakładowego na nagrody pieniężne nie może przekraczać 7% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r.
Pokrycie finansowe utworzonego funduszu zakładowego stanowią środki z zysku rzeczywistego lub z nadwyżki finansowej powstałej ze zmniejszenia planowanej straty. W razie braku pokrycia finansowego z powyższych źródeł uzupełnienie pokrycia następuje z budżetu w ramach rocznego rozliczenia wynikowego.
1.
Fundusz zakładowy podlega zatwierdzeniu przez właściwą jednostkę nadrzędną najdalej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Przed zatwierdzeniem wysokości funduszu zakładowego jednostka nadrzędna obowiązana jest skontrolować prawidłowość bilansu i obliczenia wysokości tego funduszu. W razie stwierdzenia okoliczności wymienionych w § 2 ust. 3 i 4 jednostka nadrzędna obowiązana jest skorygować podstawę obliczenia funduszu zakładowego lub wydać decyzję pozbawiającą gospodarstwo prawa do utworzenia funduszu zakładowego.
2.
O podziale części środków przeznaczonych z funduszu zakładowego na nagrody i na cele socjalno-bytowe decyduje ogólne zebranie załogi na wspólny wniosek kierownika gospodarstwa, rady robotniczej i rady zakładowej, bądź na wniosek kierownika gospodarstwa i rady zakładowej, jeżeli nie ma rady robotniczej.
3.
Prawo uczestniczenia w wypłatach nagród ze środków funduszu zakładowego posiadają wszyscy pracownicy fizyczni i umysłowi, stali i sezonowi, zatrudnieni w danym gospodarstwie co najmniej w okresie 6 miesięcy roku gospodarczego 1957/1958.
4.
Prawa do nagrody z funduszu zakładowego powinni być pozbawieni ci pracownicy, którzy przez nieprzestrzeganie regulaminów pracy i zaniedbanie swych obowiązków nie przyczynili się do osiągnięcia poprawy wyników rocznej działalności. Decyzję w tej sprawie podejmuje ogólne zebranie załogi.
5.
Podziału funduszu zakładowego w części przeznaczonej na nagrody dokonuje się zasadniczo proporcjonalnie do uzyskanego wynagrodzenia poszczególnych pracowników lub według innego sposobu ustalonego przez ogólne zebranie załogi.
Fundusz premiowy, o którym mowa w § 1 ust. 2, tworzy się niezależnie od funduszu zakładowego w gospodarstwach i niezależnie od wykazanego w bilansie zbiorczym za rok 1957/1958 wyniku rocznej działalności gospodarstw.
1.
Fundusz premiowy tworzy się w wysokości:

0,3% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto dokonanej przez gospodarstwa, które nabyły uprawnienia do funduszu zakładowego,

1,3% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto dokonanej przez gospodarstwa, którym nie przysługuje prawo do funduszu zakładowego.

2.
Wartość faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto oblicza się według zasad ustalonych w § 2 ust. 2.
1.
Fundusz premiowy utworzony według zasad ustalonych w § 7 stanowi dodatkową rezerwę środków w dyspozycji jednostki nadrzędnej przeznaczoną dla tych gospodarstw, które:
1)
nie nabyły uprawnień do utworzenia funduszu zakładowego z powodu szczególnie trudnych warunków pracy,
2)
utworzyły fundusz zakładowy w niedostatecznej wysokości w stosunku do warunków i wkładu pracy załogi.
2.
Kwota przyznana gospodarstwu z funduszu premiowego łącznie z kwotą utworzonego funduszu zakładowego nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r., przy czym suma nagród wypłaconych z tych funduszów nie może przekroczyć 7% planowanego funduszu płac.
Pokrycie finansowe utworzonego funduszu premiowego stanowią środki z budżetu Państwa.
1.
Dla gospodarstw określonych w § 8 ust. 1 pkt 1 jednostki nadrzędne mogą wydzielić 10% ogólnej sumy funduszu premiowego. Podział tej części funduszu między gospodarstwa następuje przez jednostkę nadrzędną w porozumieniu z inspektoratami państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Z pozostałej części funduszu premiowego jednostka nadrzędna może powiększać fundusz zakładowy w gospodarstwach określonych w § 8 ust. 1 pkt 2. Podział tej części funduszu powinien być dokonywany według zasad ustalonych na naradach w poszczególnych jednostkach nadrzędnych z udziałem przedstawicieli gospodarstw i okręgowych zarządów Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa. Ustalone na naradach zasady podziału funduszu premiowego powinny uwzględniać specyficzne warunki pracy, strefy trudności działania gospodarczego i inne warunki szczególne, uzasadniające przyznanie gospodarstwom dodatkowych środków z funduszu premiowego. Zasady podziału funduszu premiowego wymagają zatwierdzenia przez Ministerstwo Rolnictwa w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa.
3.
Jeżeli z części funduszu przypadającego na uzupełnienie funduszu zakładowego pozostaną niewykorzystane środki, to jednostka nadrzędna może je przeznaczyć na powiększenie części funduszu określonej w ust. 1.
Ministerstwo Rolnictwa wyda przepisy szczegółowe regulujące tryb wykonania przepisów niniejszej uchwały, a w szczególności sposób obliczania stosunku wyników osiągniętych do planowanych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z ważnością na rok gospodarczy 1957/1958.