Zasady przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-25.300

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1955 r.

UCHWAŁA NR 170
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 25 lutego 1953 r.
w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego. *

W celu ściślejszego uzależnienia rocznej premii bilansowej od terminowego i prawidłowego sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, jak też od wkładu pracy przy ich sporządzaniu, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Uchwała niniejsza dotyczy pracowników finansowo-księgowych wynagradzanych według:
1)
tabeli płac i zaszeregowania, ustalonej uchwałą Głównej Komisji Płac z dnia 5 grudnia 1948 r.;
2)
zasad ustalonych uchwałą nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagradzania pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych.
Wysokość rocznej premii bilansowej uzależnia się od osobistego wkładu pracy, z tym że:
1)
łączna suma przyznanych rocznych premii bilansowych za terminowe i prawidłowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie może przekroczyć sumy wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników finansowo-księgowych, uprawnionych do premiowania w miesiącu wypłaty premii, a tym samym zasady premiowania określone przepisami niniejszej uchwały nie mogą w żadnym przypadku spowodować przekroczenia sumy, przypadającej z tytułu łącznej rocznej premii bilansowej w danym zakładzie pracy, ustalonej przepisami uchwały Głównej Komisji Płac z dnia 5 grudnia 1948 r.;
2)
premia ta może być przyznawana w granicach od 25% do 150% uposażenia zasadniczego poszczególnemu pracownikowi w zależności od jego wkładu pracy i stopnia odpowiedzialności przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego.
1.
Roczną premię bilansową mogą otrzymywać pracownicy finansowo-księgowi, biorący udział w sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, za terminowe oraz prawidłowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Przez terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego rozumie się złożenie tegoż sprawozdania w terminie ustalonym przez Ministra Finansów.
3.
Prawidłowość sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego stwierdza się przez jego zatwierdzenie w przepisanym trybie. Wypłata premii przed zatwierdzeniem sprawozdania jest niedopuszczalna.
1.
W przypadku niedotrzymania terminu złożenia rocznego sprawozdania finansowego łączną sumę premii, określoną w § 2 pkt 2, zmniejsza się następująco:
przy opóźnieniu do:sumę premii zmniejsza się o:
10 dni20%
15 dni40%
20 dni60%
25 dni80%
30 dni90%
2.
Przy opóźnieniu ponad 30 dni premia w ogóle nie przysługuje.
1.
Łączna suma przypadająca na dane przedsiębiorstwo z tytułu premii bilansowej, obliczona zgodnie z zasadami § 4, podlega zatwierdzeniu przez właściwą jednostkę nadrzędną.
2.
Wysokość rocznej premii bilansowej dla każdego pracownika ustala dyrektor przedsiębiorstwa na wniosek głównego (starszego) księgowego z uwzględnieniem przepisów § 2.
Zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczemu wprowadzenie powyższych zasad premiowania pracowników finansowo-księgowych w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 1955 r. nin. uchwała traci moc w części uregulowanej uchwałą nr 781 z dnia 1 października 1955 r. w sprawie wynagradzania niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (M.P.55.88.1071), zgodnie z § 15 ust. 1 pkt 2 powołanej uchwały zmieniającej.