Wynagradzanie niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1955.88.1071

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1955 r.

UCHWAŁA NR 781
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 października 1955 r.
w sprawie wynagradzania niektórych pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

1.
Uchwała dotyczy pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w komórkach finansowych i księgowości państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, budowlano-montażowych, handlowych, usługowych oraz biur projektów i studiów, zwanych dalej w skrócie "zakładami pracy".
2.
Uchwała nie dotyczy pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w:
1)
bankach i zakładach ubezpieczeń,
2)
przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe",
3)
państwowych gospodarstwach rolnych,
4)
państwowych ośrodkach maszynowych,
5)
oddziałach zaopatrzenia robotniczego,
6)
jednostkach budżetu Państwa.
1.
Ustala się dla pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w zakładach pracy na niżej wymienionych stanowiskach miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w następującej wysokości:
Lp.StanowiskoMiesięczne wynagrodzenie zasadnicze w złotych
kategoria zakładu pracy
IIIIIIIVV
1Główny księgowy1400-18001200-16001080-1400960-1200-
2Starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego---960-1200800-1060
3Zastępca głównego księgowego, kierownik działu finansowego1100-14501050-14001000-1350--
4Kierownik sekcji950-1200900-1150860-1120--
2.
Zakłady pracy dzielą się na kategorie według ilości zatrudnionych:

do 50 pracowników - V kategoria,

od 51 " 200 " - IV "

"201 " 800 " - III

"801 " 3000 " - II

ponad 3000 pracowników - I "

3.
Kopalnie węgla mogą być zaliczone do I kategorii zakładów pracy bez względu na ilość zatrudnionych.
4.
Właściwy minister w przypadkach, kiedy uzna, że kryterium ilości zatrudnionych w zakładzie pracy nie jest właściwe dla określenia wysokości wynagrodzenia pracowników wymienionych w ust. 1, może - biorąc pod uwagę wielkość produkcji lub obrotu przedsiębiorstwa, rodzaj produkcji, ilość podległych przedsiębiorstwu placówek itp. - zaliczyć zakład pracy (grupę zakładów pracy) do kategorii bezpośrednio wyższej lub niższej od ustalanej zgodnie z ust. 2.
5.
Przy ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego pracowników wymienionych w ust. 1 i zatrudnionych w zakładach pracy, w których występuje stanowisko naczelnego inżyniera, należy kierować się zasadą, że wynagrodzenie zasadnicze głównego księgowego powinno być niższe co najmniej o 10% od wynagrodzenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym naczelnego inżyniera, a w pozostałych zakładach pracy, w których nie występuje stanowisko naczelnego inżyniera - niższe co najmniej o 10% od wynagrodzenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym dyrektora (kierownika) zakładu pracy.
1.
Przy przyjęciu do pracy pracownika finansowo-księgowego przyznaje się mu w zasadzie najniższe wynagrodzenie zasadnicze, przewidziane dla danego stanowiska.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników przeniesionych z innego zakładu pracy.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni w zakładach pracy przemysłu specjalnego mogą otrzymać poza wynagrodzeniem wynikającym z niniejszej uchwały dodatek specjalny przewidziany dla zakładów przemysłu specjalnego.
1.
Pracownikom finansowo-księgowym, o których mowa w § 2, przysługują dodatki lokalne w wysokości zależnej od wynagrodzenia zasadniczego:
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego w złotychWysokość dodatków
stołecznegomorskiego
750 - 8305346
821 - 9006150
901 - 9706553
971 -18007261
2.
Dodatki stołeczne stosuje się w zakładach pracy na obszarze m. st. Warszawy, a dodatki morskie - w zakładach położonych na obszarze miast: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i Szczecina oraz powiatów: elbląskiego, gdańskiego, puckiego, szczecińskiego, wolińskiego i wejherowskiego.
1.
Pracownicy finansowo-księgowi zatrudnieni na stanowiskach: głównego księgowego, starszego księgowego pełniącego obowiązki głównego księgowego, zastępcy głównego księgowego, kierownika działu finansowego oraz kierownika sekcji są pracownikami o nie normowanym czasie pracy, i nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
2.
W razie pisemnego zlecenia przez przełożonego pracy w dni ustawowo wolne od pracy pracownikowi o nie normowanym czasie pracy przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych według ogólnych zasad.
1.
Ustala się dla wszystkich pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych, o których mowa w § 1 ust. 1, jednolite zasady premiowania określone w załączniku do uchwały.
2.
Do premii wypłacanej pracownikom finansowo-księgowym według zasad określonych w załączniku nie mają zastosowania przepisy uchwały nr 356 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. o warunkach wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-62, poz. 817).
1.
Właściwy minister może w przypadkach gospodarczo uzasadnionych zastosować w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 2 zamiast premii przewidzianej w załączniku do uchwały zasady premiowania obowiązujące pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych w danym zakładzie pracy.
2.
Dodatkowym warunkiem otrzymania premii wynikającej z ust. 1 jest terminowe złożenie prawidłowo sporządzonych obowiązujących sprawozdań finansowych. W razie opóźnienia w złożeniu sprawozdania finansowego premię ustaloną zgodnie z ust. 1 zmniejsza się według zasad ustalonych dla pozostałych pracowników finansowo-księgowych.
3.
Zastosowanie zasad premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych do pracowników finansowo-księgowych na stanowiskach wymienionych w § 2 może nastąpić tylko w ramach zatwierdzonego funduszu płac.
4.
W razie zastosowania zasad premiowania obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych główny księgowy może otrzymać premię w wysokości procentowej przysługującej naczelnemu inżynierowi, a starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego - premię w wysokości procentowej przysługującej zastępcy dyrektora. Premia dla zastępcy głównego księgowego i kierownika działu finansowego powinna być równa wysokości procentowej premii przysługującej kierownikowi działu planowania, a dla kierownika sekcji - premii przysługującej kierownikowi sekcji planowania (stanowiska równorzędnego).
5.
Pracownicy finansowo-księgowi, premiowani według zasad obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych, nie mają prawa do premii ustalonych w załączniku do uchwały.
6.
Do premii wypłacanej pracownikom finansowo-księgowym na podstawie ust. 1 mają zastosowanie przepisy uchwały nr 356 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. o warunkach wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-62, poz. 817).
7.
Zastosowanie do pracowników finansowo-księgowych określonych w § 2 zasad premiowania obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i ekonomicznych wyłącza możliwość przejścia na premiowanie według zasad określonych w załączniku do uchwały.
Pracownikom finansowo-księgowym, którzy pobierali zgodnie z dotychczasowymi przepisami wynagrodzenie zasadnicze łącznie z premią, z dodatkami funkcyjnymi oraz dodatkami wyrównawczymi wyższe od określonego niniejszą uchwałą, przysługuje na okres pozostawania na dotychczasowym stanowisku przejściowy dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między wynagrodzeniem dotychczasowym i wynikającym z niniejszej uchwały.
Pracownicy finansowo-księgowi, którzy według obowiązujących w zakładzie pracy przepisów premiowani są za obniżkę kosztów własnych, zachowują nadal te uprawnienia.
Pracownicy finansowo-księgowi zachowują uprawnienia do otrzymania deputatów branżowych bądź ekwiwalentów za deputaty zgodnie z obowiązującymi przepisami w danym zakładzie pracy.
Wprowadzenie zasad wynagradzania pracowników finansowo-księgowych określonych niniejszą uchwałą następuje z mocą od dnia 1 października 1955 r. w drodze zarządzeń wydanych przez właściwych ministrów w ramach przyznanych na ten cel kredytów.
Zobowiązuje się Ministra Kolei do odrębnego uregulowania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wynagrodzeń pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".
Zaleca się Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy oraz Związkowi Spółdzielni Spożywców wprowadzenie w spółdzielniach zasad wynagradzania wynikających z niniejszej uchwały.
1.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą tracą moc dotychczasowe przepisy. W szczególności w tym zakresie tracą moc:
1)
uchwała nr 476 Prezydium Rządu z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie wynagradzania pracowników finansowo-księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach i zakładach uspołecznionych,
2)
uchwała nr 170 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie zasad przyznawania premii bilansowej pracownikom finansowo-księgowym za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (Monitor Polski Nr A-25, poz. 300),
3)
§ 2 uchwały nr 620 Prezydium Rządu z dnia 14 września 1954 r. w sprawie uzupełnienia zmian w systemie wynagradzania pracowników zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego wprowadzonych uchwałami nr 553 i nr 592 z dnia 11 i 26 sierpnia 1954 r. w części dotyczącej podwyżki płac dla głównych księgowych zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego,
4)
§§ 5 i 6 uchwały nr 495 Prezydium Rządu z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie poprawy warunków wynagradzania pracowników zatrudnionych w przemyśle węgla brunatnego w części dotyczącej wynagrodzenia głównych księgowych zatrudnionych w kopalniach węgla brunatnego.
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 zachowują nadal moc w zakresie dotychczas obowiązującym w stosunku do pracowników finansowo-księgowych, których uchwała niniejsza nie dotyczy.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWE ZASADY PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW FINANSOWO-KSIĘGOWYCH

§ 1.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premię miesięczną i premię roczną.
§  2.
Premię miesięczną przyznaje się za prawidłowe prowadzenie księgowości i terminowe złożenie prawidłowo sporządzonych okresowych sprawozdań finansowych.
§  3.
1.
Za wykonanie zadań określonych w § 2 pracownicy finansowo-księgowi otrzymują premię miesięczną w następującej wysokości procentowej w stosunku do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego:
1)
główny księgowy i starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego - do 50%,
2)
zastępca głównego księgowego, kierownik działu finansowego, kierownik sekcji, instruktor, kontroler zarobków i desygnator w górnictwie węglowym, starszy księgowy, starszy planista finansowy - do 45%,
3)
księgowy, planista finansowy, kasjer, starszy rachmistrz, starszy kontysta, rachmistrz, kontysta - do 30%.
2.
Wysokość premii w granicach określonych w ust. 1 ustali właściwy minister w ramach przyznanego funduszu płac.
§  4.
1.
Ustaloną zgodnie z § 3 wysokość premii zmniejsza się o jedną dwudziestą piątą część za każdy dzień opóźnienia w złożeniu prawidłowo sporządzonego sprawozdania finansowego.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w księgowości dyrektor zakładu pracy jest obowiązany częściowo lub całkowicie pozbawić premii pracowników, zaniedbujących się w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
§  5.
1.
Premię przyznaje dyrektor zakładu pracy na wniosek głównego księgowego lub kierownika działu finansowego w odniesieniu do podległych im pracowników.
2.
Wysokość premii zatwierdza dyrektor jednostki nadrzędnej.
§  6.
Wypłata premii nastąpić może w miesiącu następnym po okresie sprawozdawczym pod warunkiem:
1)
złożenia sprawozdań finansowych w jednostce nadrzędnej,
2)
uznania przez jednostkę nadrzędną złożonych sprawozdań za prawidłowe.
§  7.
1.
W razie gdy zakład pracy zobowiązany jest do składania sprawozdań kwartalnych, zmniejszenia premii, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, dokonuje się z premii przysługującej w miesiącu następnym po obowiązującym terminie złożenia sprawozdania kwartalnego.
2.
Przy sprawozdawczości kwartalnej premia miesięczna może być wypłacana pracownikom finansowo-księgowym pod warunkiem bieżącego i należytego wykonywania obowiązków.
§  8.
Premię roczną otrzymują pracownicy finansowo-księgowi za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (bilansu).
§  9.
1.
Na wypłatę premii, o której mowa w § 8, przeznacza się fundusz stanowiący jedną dwunastą część zaplanowanego rocznego funduszu płac zasadniczych pracowników finansowo-księgowych.
2.
Fundusz określony w ust. 1 zmniejsza się o jedną dwudziestą piątą część za każdy dzień opóźnienia w terminowym złożeniu prawidłowo sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego (bilansu).
§  10.
1.
Roczna premia finansowa może być przyznawana w granicach od 25% do 150% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnego pracownika, pod warunkiem że brał on udział w pracach przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego (bilansu) i pracował w danym zakładzie pracy co najmniej przez trzy miesiące bezpośrednio przed datą złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Dyrektor jednostki nadrzędnej może zezwolić na wypłatę premii głównemu księgowemu mimo nieprzepracowania w danym zakładzie pracy okresu 3 miesięcy.
§  11.
1.
Roczną premię finansową przyznaje dyrektor zakładu pracy w ramach zatwierdzonego funduszu płac na wniosek głównego księgowego.
2.
Fundusz na roczną premię finansową, obliczony zgodnie z zasadami określonymi w § 10, podlega zatwierdzeniu przez właściwą jednostkę nadrzędną.
3.
Wypłata rocznej premii finansowej przed zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego w przepisanym trybie jest niedopuszczalna.
§  12.
1.
Zasady wypłacania rocznej premii finansowej określone w §§ 9-11 stosuje się odpowiednio w razie likwidacji zakładu pracy - za terminowe złożenie prawidłowo sporządzonego sprawozdania likwidacyjnego (bilansu likwidacyjnego).
2.
Premia nie przysługuje, jeśli finansowe sprawozdanie likwidacyjne zostało dokonane w ramach umowy o dzieło.
3.
Fundusz na premię za sporządzenie sprawozdania likwidacyjnego zatwierdza jednostka nadrzędna w zależności od czasu, jaki upłynął między ostatnim rocznym sprawozdaniem finansowym a datą rozpoczęcia likwidacji przedsiębiorstwa. Jeżeli okres ten nie przekracza 6 miesięcy, fundusz premiowy nie powinien przekroczyć 50%, a jeśli okres ten wynosi ponad 6 miesięcy - 100% jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników finansowo-księgowych, zatrudnionych przy likwidacji przedsiębiorstwa.