Zasady podziału zysku, pokrywanie strat oraz finansowanie środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Monitor Polski

M.P.1959.83.443

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1959 r.
w sprawie zasad podziału zysku, pokrywania strat oraz finansowania środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie § 6 pkt 1 i 2 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz § 12 ust. 2 i § 32 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne przedsiębiorstwa ściśle z nimi współpracujące, nadzorowane przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
W przedsiębiorstwach objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia.
1.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych normatyw środków obrotowych pokrywa się do wysokości 75% środkami własnymi i pasywami stałymi, pozostałe 25% podlega sfinansowaniu kredytem normatywnym.
2.
Termin, na który zostanie dokonane początkowe rozliczenie według zasad przewidzianych w ust. 1, ustala się na dzień 30 czerwca 1959 r.
3.
Nadwyżki własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, podlegają odprowadzeniu na zablokowane, oprocentowane rachunki przedsiębiorstw w banku finansującym.
4.
Niedobory środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, pokryje bank finansujący dodatkowym kredytem normatywnym (niezależnie od kredytu normatywnego, o którym mowa w ust. 1), spłacalnym ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw.
Zasadę normatywów średniorocznych, obowiązującą w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lutego 1959 r. w sprawie zasad normowania środków obrotowych i ustalania pasywów stałych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i geologicznych (Monitor Polski Nr 22, poz. 99), rozciąga się na wszystkie przedsiębiorstwa objęte niniejszym zarządzeniem.
Jeżeli przedsiębiorstwu nie są potrzebne środki na fundusz rozwoju wobec trwałego zmniejszenia jego zadań produkcyjnych, zarząd budownictwa może przejąć nadwyżkę środków obrotowych stwierdzoną na początku roku przeznaczając ją na fundusz rezerwowy zarządu.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz w podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządach budownictwa.
2.
Fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych tworzy się w ramach kwoty określonej w planie finansowym resortu z części zysku przedsiębiorstw.
3.
Fundusze rezerwowe zarządów budownictwa są tworzone z następujących źródeł:
1)
z 40% części zysku nieprawidłowego oraz niezależnego od działalności przedsiębiorstw, ustalonego w wyniku weryfikacji, o której mowa w § 7 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. powołanego w § 2,
2)
z niewykorzystanych dotacji podmiotowych,
3)
ze środków pozostających na rachunku rozliczeń zarządów po dokonaniu rozliczeń z budżetem,
4)
z pozostałości środków przeznaczonych na utrzymanie zarządów po zakończeniu roku gospodarczego,
5)
z pozostałości środków przeznaczonych na nagrody dla pracowników umysłowych, zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, po rozliczeniu nagród za rok gospodarczy,
6)
z przejętych przez zarządy nadwyżek środków obrotowych stosownie do przepisów § 5.
4.
Ministerstwo może przyznawać zarządom budownictwa środki na fundusz rezerwowy z części zysku przedsiębiorstw, przypadającej zgodnie z przepisem ust. 2 na fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1959 r.