Zasady i tryb wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1958.16.99

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1958 r.

UCHWAŁA NR 45
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lutego 1958 r.
w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie.

Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych określi w drodze zarządzeń, wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Prezesa Rady Ministrów, zasady działalności i zakres uprawnień podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Zarządzenia te powinny być oparte na ogólnych zasadach uchwały nr 704 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień państwowych przedsiębiorstw przemysłowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 94, poz. 1047 i z 1957 r. Nr 6, poz. 36), z dostosowaniem do szczególnych warunków działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz prezydia rad narodowych do tworzenia jednostek nadrzędnych nad podległymi im przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, mających za zadanie koordynowanie i kontrolowanie działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz reprezentowanie wspólnych interesów tych przedsiębiorstw wobec organów władz i administracji państwowej. Jednostki nadrzędne powinny być tworzone w trybie obowiązującym dla tworzenia przedsiębiorstw państwowych i działać według zasad rozrachunku gospodarczego.
2.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi zasady dotyczące powoływania jednostek nadrzędnych nad podległymi mu lub przez niego nadzorowanymi przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, zakresu działania i uprawnień tych jednostek oraz sposobu pokrywania kosztów ich utrzymania i działalności przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz z Ministrem Finansów, może ustalić dla podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz dla ich jednostek nadrzędnych rok gospodarczy, obejmujący okres od 1 kwietnia do 31 marca roku następnego.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali zasady i tryb opracowywania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz zbiorczych planów jednostek nadrzędnych Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, jak również sposób ujmowania działalności przedsiębiorstw budowlano-montażowych w narodowych planach gospodarczych.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Ministrem Finansów, może - w razie potrzeby - wprowadzać odchylenia od przepisów dotyczących gospodarowania środkami trwałymi podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz przekazywania zakładów lub ich części między tymi przedsiębiorstwami.
2.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, działając w porozumieniu z Ministrem Finansów i w uzgodnieniu z Głównym Urzędem Statystycznym, może określić dla podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych:
1)
zasady i tryb przeprowadzania szczegółowej inwentaryzacji i przeszacowania środków trwałych;
2)
stawki amortyzacyjne oraz zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może ustalić, w porozumieniu z Ministrem Finansów, zasady tworzenia w podległych mu lub przez niego nadzorowanych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych funduszu statutowego oraz - w razie potrzeby - wyjątkowe zasady:
1)
podziału zysku tych przedsiębiorstw;
2)
rozliczeń przedsiębiorstw z tytułu zysku i środków obrotowych;
3)
tworzenia i gospodarowania funduszami przedsiębiorstw.

Ponadto Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów może ustalać wyjątkowe źródła i zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów.

1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1958 r., na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i w porozumieniu z właściwymi ministrami, ogólne zasady i zakres bilansowania centralnego i terenowego materiałów stosowanych w budownictwie, przy uwzględnieniu odpowiednich zapasów i rezerwy dla nieprzewidzianych potrzeb, jak również listę tych materiałów, podlegających rozdzielnictwu.
2.
Państwowa Komisja Cen ustali w terminie do dnia 30 czerwca 1958 r., na wniosek Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zgłoszony w terminie do dnia 30 kwietnia 1958 r., w porozumieniu z właściwymi ministrami, nowe ceny według zasad loco wagon stacja załadowcza, na materiały masowo zużywane w budownictwie i obciążające w dużym stopniu transport kolejowy. Ceny te powinny obowiązywać od dnia 1 stycznia 1959 r.
3.
Właściwi ministrowie wprowadzą z dniem 1 stycznia 1959 r. zmiany w obowiązujących branżowych przepisach o trybie zaopatrzenia i w branżowych warunkach dostaw materiałów stosowanych w budownictwie, przez skrócenie terminów i uproszczenie składania zamówień.
4.
Minister Handlu Wewnętrznego, w porozumieniu z właściwymi ministrami oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", opracuje zasady zorganizowania punktów sprzedaży rynkowej materiałów stosowanych w budownictwie.
Komitet do Spraw Urbanistyki i Architektury, w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej oraz z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, wprowadzi zmiany w obowiązujących normatywach projektowania budynków mieszkalnych i mieszkań w miastach i osiedlach typu miejskiego, zapewniające racjonalne oszczędności w budownictwie mieszkaniowym, w szczególności w zakresie wyposażenia mieszkań i instalacji.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali:
1)
w porozumieniu z Ministrem Finansów przepisy normujące:
a)
zasady zawierania umów o roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe,
b)
zasady i tryb dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, oprócz robót komunikacyjnych i robót górniczych dołowych;
2)
przepisy normujące zasady i tryb odbioru robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe, oprócz robót komunikacyjnych i robót górniczych dołowych, w zakresie budownictwa ogólnego - w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej, a w zakresie budownictwa przemysłowego i specjalistycznego - w porozumieniu z właściwymi ministrami.
2.
Minister Komunikacji oraz Minister Górnictwa i Energetyki, każdy w swoim zakresie działania, ustalą:
1)
w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zasady dokonywania rozliczeń za roboty komunikacyjne oraz za roboty górnicze dołowe;
2)
w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zasady i tryb przeprowadzania odbioru robót określonych w pkt 1.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali:
1)
szczegółowe przepisy dotyczące organizacji i zasad projektowania w budownictwie;
2)
przepisy w zakresie organizacji i uprawnień służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.
2.
Projekty przepisów określonych:
1)
w ust. 1 pkt 1 przedstawi Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
w ust. 1 pkt 2 przedstawi Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innymi właściwymi ministrami

w terminie do dnia 30 kwietnia 1958 r.

W razie powołania jednostek nadrzędnych, określonych w § 2, Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz prezydia rad narodowych zniosą odpowiednie podległe im centralne zarządy i zarządy, sprawujące dotychczas nadzór nad działalnością przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może rozciągnąć w drodze zarządzenia przepisy wydane na podstawie niniejszej uchwały na podległe mu lub przez niego nadzorowane przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, którym podlegają lub przez których są nadzorowane przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, mogą korzystać z uprawnień wymienionych w przepisach §§ 1-3, 5, 6, 11 i 12 w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ministrami i kierownikami urzędów centralnych wymienionymi w tych przepisach.
Z dniem wejścia w życie przepisów wydanych na podstawie upoważnień zawartych w niniejszej uchwale tracą moc przepisy dotychczasowe sprzeczne z tymi przepisami. Nowe przepisy powinny szczegółowo wymieniać przepisy dotychczasowe, które utraciły moc.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom oraz prezydiom właściwych rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.