Zasady odbywania i zaliczania stażu zawodowego.

Monitor Polski

M.P.1986.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1986 r.

UCHWAŁA Nr 112
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lipca 1986 r.
w sprawie zasad odbywania i zaliczania stażu zawodowego.

Na podstawie art. 138 ust. 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Celem stażu zawodowego, o którym mowa w art. 138 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201), zwanego dalej "stażem", jest nabycie przez nauczyciela akademickiego odpowiedniej praktyki przydatnej w działalności naukowej i dydaktycznej prowadzonej w szkole wyższej.
2.
Staż jest odbywany w państwowych jednostkach organizacyjnych, organizacjach spółdzielczych i społeczno-zawodowych lub w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej nie będących szkołami wyższymi. W uzasadnionych wypadkach rektor może wyrazić zgodę na odbycie stażu w jednostkach gospodarki nie uspołecznionej.
3.
Staż jest odbywany w okresie zatrudnienia na stanowisku asystenta i wynosi od 6 do 9 miesięcy.
1.
Staż jest odbywany na podstawie programu ustalonego w drodze porozumienia między bezpośrednim przełożonym asystenta a kierownikiem jednostki przyjmującej na staż.
2.
Kierownik jednostki przyjmującej na staż zapewnia warunki umożliwiające właściwą realizację programu, o którym mowa w ust. 1.
3.
W sprawach nie uregulowanych w uchwale stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące staży zawodowych, wydane na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1.
1.
Z odbycia stażu mogą być zwolnione osoby, które:
1)
po ukończeniu studiów wyższych były zatrudnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy w jednostce określonej w § 1 ust. 2 w zawodzie bezpośrednio związanym z dyscypliną naukową, w której zakresie będą prowadziły działalność naukową i dydaktyczną,
2)
posiadają specjalne uprawnienia do wykonywania określonego zawodu, jeżeli podstawę nadania tych uprawnień stanowi również praktyka zawodowa,
3)
równolegle z pracą w szkole wyższej były zatrudnione dodatkowo w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu przez okres co najmniej 12 miesięcy w jednostce określonej w § 1 ust. 2 w zawodzie bezpośrednio związanym z dyscypliną naukową, w której zakresie będą prowadziły działalność naukową i dydaktyczną.
2.
O zwolnieniu z obowiązku odbycia stażu rozstrzyga rektor na wniosek bezpośredniego przełożonego asystenta.
3.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego może określić kierunki studiów, na których - ze względu na brak możliwości odbycia odpowiedniego stażu - mogą być zatrudniane osoby bez odbycia stażu.
Okres zatrudnienia w jednostce określonej w § 1 ust. 2, wynoszący co najmniej 12 miesięcy, rektor może uznać za równorzędny z rocznym stażem asystenckim, a jeżeli trwał on co najmniej 3 lata - za równorzędny również ze stażem zawodowym, gdy w okresie tym pracownik osiągnął istotne wyniki w pracy zawodowej i wykazał się zainteresowaniami naukowymi.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.