Zasady obliczania stażu pracy niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Monitor Polski

M.P.1956.64.753

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 9 lipca 1956 r.
w sprawie zasad obliczania stażu pracy niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie § 5 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie uposażenia niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy obliczania okresów pracy, stanowiących podstawę przyznania stawki uposażenia pracownikom objętym przepisami powołanego na wstępie rozporządzenia, zwanym dalej "pracownikami".
2.
Użyte w zarządzeniu określenie "staż pracy" oznacza okres pracy stanowiący podstawę przyznania pracownikowi stawki uposażenia.
1.
Do stażu pracy zalicza się następujące okresy:
1)
okresy zatrudnienia na danym stanowisku w tym samym zakładzie społecznym służby zdrowia;
2)
okresy zatrudnienia na takim samym stanowisku w innym zakładzie pracy;
3)
okresy przerw w zatrudnieniu na danym stanowisku w związku z odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub służby wojskowej w rezerwie.
2.
Okresy zatrudnienia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 nie mogą być zaliczone, jeżeli między rozpoczęciem aktualnego zatrudnienia a pracą wykonywaną uprzednio była przerwa wynosząca powyżej 1 roku.
1.
Salowym, noszowym, pomocom laboratoryjnym, pomocom dentystycznym, dezynfektorom i sterylizatorom, wykazującym należyte kwalifikacje, do stażu pracy wlicza się ponadto następujące okresy zatrudnienia w zakładach służby zdrowia:
1)
salowym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku noszowego, sprzątaczki, łazienkowego i pomocy łazienkowego;
2)
noszowym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku salowej, łazienkowego i pomocy łazienkowego;
3)
pomocom laboratoryjnym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku przyuczonego sterylizatora, przyuczonego dezynfektora, salowej i sprzątaczki w laboratorium;
4)
pomocom dentystycznym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki przyuczonej, sterylizatora przyuczonego i przyuczonego laboranta medycznego;
5)
dezynfektorom - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku przyuczonej pielęgniarki, przyuczonego dezynfektora, przyuczonego laboranta medycznego i pomocy laboratoryjnej;
6)
sterylizatorom - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku sterylizatora przyuczonego, pielęgniarki przyuczonej, przyuczonego laboranta medycznego i pomocy laboratoryjnej.
2.
Organ uprawniony do zawierania umów o pracę może zaliczyć do stażu pracy: salowym, noszowym, pomocom laboratoryjnym, pomocom dentystycznym, dezynfektorom i sterylizatorom inne niż wymienione w ust. 1 uprzednie okresy zatrudnienia o podobnym charakterze w zakładach służby zdrowia, a także połowę okresu zatrudnienia w innych zakładach pracy, jeżeli wykonywali czynności odpowiadające swoim charakterem czynnościom wykonywanym w zakładach służby zdrowia z uwzględnieniem przepisu § 2 ust. 2. Okresy pracy poza zakładami służby zdrowia muszą być udokumentowane świadectwami urzędowymi.
Organ uprawniony do zawierania umów o pracę w porozumieniu z właściwym organem związku zawodowego może zaliczyć do stażu pracy okresy oddelegowania do prac społecznych i inne uzasadnione przerwy w zatrudnieniu, jeżeli okresy przed przerwą i po przerwie są zaliczone do stażu pracy. Okresy uzasadnionych przerw w zatrudnieniu mogą być zaliczone, jeżeli nie przekraczają 3 miesięcy.
1.
Obliczenia stażu pracy dokonuje się w karcie obliczeniowej stażu pracy stosując odpowiednio wzór stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 1954 r. w sprawie zasad obliczania stażu pracy lekarzy i lekarzy dentystów (Monitor Polski Nr 106, poz. 1414).
2.
Kartę obliczeniową stażu pracy obowiązana jest prowadzić komórka kadrowa, właściwa dla zakładu społecznego służby zdrowia, w którym pracownik jest zatrudniony.
3.
W razie przejścia pracownika do innego zakładu społecznego służby zdrowia komórka kadrowa przekazuje kartę obliczeniową stażu pracy wraz z załącznikami do nowego miejsca zatrudnienia.
1.
Podstawę wpisu do karty obliczeniowej stażu pracy stanowią:
1)
co do okresu pracy w danym zakładzie - umowa o pracę;
2)
co do okresu pracy w innym zakładzie pracy - zaświadczenie właściwej komórki kadrowej;
3)
co do okresu odbywania służby wojskowej - zaświadczenie właściwego organu wojskowego;
4)
co do okresu oddelegowania do prac społecznych oraz okresu zaliczenia przerw w pracy do 3 miesięcy - decyzja właściwego organu (§4).
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 powinny być przez kierownika komórki kadrowej, prowadzącej kartę obliczeniową, załączone do karty obliczeniowej stażu pracy w oryginałach lub uwierzytelnionych odpisach.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1956 r.