Zasady i tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów udzielanych zrzeszeniom ludności, zorganizowanym dla pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców na cele indywidualnego budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach miejskich.

Monitor Polski

M.P.1957.49.306

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 czerwca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów udzielanych zrzeszeniom ludności, zorganizowanym dla pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców na cele indywidualnego i spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach miejskich. 1

Na podstawie § 10 ust. 2 uchwały nr 1022 Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 29) zarządza się, co następuje:
Ogólne warunki udzielania kredytów.
Zorganizowanym w sposób określony w piśmie okólnym nr 258 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 września 1956 r. w sprawie zasad i form zrzeszania się ludności, form pomocy Państwa oraz zasad zbytu nadwyżek materiałów budowlanych produkowanych przez ludność z miejscowych surowców (Monitor Polski Nr 80, poz. 964) zespołom osób zainteresowanych w pozyskiwaniu lub produkcji materiałów budowlanych na cele indywidualnego budownictwa mieszkaniowego Bank Inwestycyjny udziela kredytu na zasadach ustalonych w niniejszym zarządzeniu.
Akcję kredytową prowadzi Bank Inwestycyjny w ramach limitów kredytowych przeznaczonych na ten cel w planach finansowo-kredytowych tego Banku.
1.
Kredyt bankowy udzielany jest:
1)
na dofinansowanie nakładów o charakterze inwestycyjnym, a więc na zakup, remont lub wytworzenie sposobem gospodarczym urządzeń, maszyn, sprzętu i inwentarza niezbędnych do wydobywania surowców miejscowego pochodzenia oraz wytwarzania materiałów budowlanych,
2)
na pokrycie opłat za korzystanie przez zespół z urządzeń produkcyjnych, sprzętu technicznego, środków transportowych oraz usług,
3)
na pokrycie należności za przydzielone odpłatnie przez prezydia właściwych rad narodowych lub zakupione przez zespół surowce, materiały zaopatrzeniowe, produkty uboczne, odpady oraz opał,
4)
na pokrycie wypłat z tytułu płac pracowników zatrudnionych przez zespół, jeżeli ich zatrudnienie jest konieczne ze względu na zakres prac prowadzonych przez zespół przy wydobyciu lub produkcji materiałów budowlanych.
2.
Pomoc kredytowa w zakresie nakładów o charakterze inwestycyjnym może być udzielana tylko po przedstawieniu zaświadczenia prezydium właściwej rady narodowej, stwierdzającego niemożność udzielenia zespołowi całkowitej lub częściowej pomocy w formie wypożyczenia niezbędnego sprzętu technicznego, środków transportu itp. oraz korzystania z urządzeń produkcyjnych i usług zakładów terenowego przemysłu materiałów budowlanych lub zakładów produkcji pomocniczej przedsiębiorstw budowlano-montażowych.
1.
Kredyt udzielany jest na wniosek członków zespołu na podstawie opinii prezydiów właściwych rad narodowych o celowości udzielenia kredytu i odpowiedzialności majątkowej członków zespołu.
2.
Decyzje o przyznaniu lub odmowie udzielenia pożyczki podejmują właściwe oddziały Banku Inwestycyjnego.
3.
Oddziały Banku Inwestycyjnego mogą udzielać pożyczek do wysokości 200 tys. zł. Pożyczki powyżej wymienionej kwoty wymagają aprobaty Centrali Banku.
1.
Warunkiem udzielenia kredytu jest wniesienie przez członków do zespołu własnych środków rzeczowych lub finansowych w wysokości co najmniej 20% objętych wnioskiem zespołu planowanych wydatków na zakup urządzeń, sprzętu itp. oraz niezbędnych do uruchomienia produkcji surowców i innych materiałów.
2. 2
(skreślony).
1-2. 3
(uchylone).
3.
Od wypłaconych kwot kredytu Bank pobiera jednorazową prowizję w wysokości 0,5%. Prowizja rozliczana jest raz w roku.
W ramach czynności kontrolnych Bank bada w szczególności:
1)
zgodność zużycia pożyczki z jej przeznaczeniem,
2)
stan zabezpieczenia kredytu,
3)
terminowość zakończenia produkcji,
4)
terminowość i prawidłowość rozliczania kosztów produkcji między poszczególnych członków zespołu po zakończeniu produkcji materiałów budowlanych.

Warunki uruchomienia kredytu.

1.
Przyznanie kredytu następuje po okazaniu przez zespół karty rejestracyjnej oraz po złożeniu we właściwym oddziale Banku:
1)
zaświadczenia prezydium właściwej rady narodowej o zarejestrowaniu zespołu,
2)
wniosku o udzielenie kredytu, zaopiniowanego przez prezydium właściwej rady narodowej co do zamierzeń inwestycyjnych (planowana ilość i wartość domów, które mają być wybudowane), celowości udzielenia kredytu i niezbędności planowanych przez zespół wydatków na inwestycje w zakresie maszyn, urządzeń, budownictwa prowizorycznego oraz na zakup surowców i materiałów; do wniosku powinien być załączony wykaz członków zespołu;
3) 4
dowodu posiadania przez zespół środków własnych na działalność inwestycyjną.
2.
Uruchomienie wypłat następuje po przyjęciu wszystkich warunków podanych w promesie przez potwierdzenia przyjęcia ich do wiadomości na kopii promesy oraz po złożeniu:
1)
weksla kaucyjnego in blanco wraz z deklaracją, podpisanych stosownie do warunków podanych w promesie,
2)
umowy ustanowienia prawa zastawu na rzecz Banku na urządzeniach, maszynach i materiałach budowlanych, stanowiących własność zespołu,
3)
pełnomocnictwa podpisanego przez wszystkich członków zespołu, upoważniającego pełnomocnika(ków) do działania w imieniu zespołu, oraz karty wzorów podpisów wprowadzonej zgodnie z przepisami bankowymi, dotyczącymi otwarcia rachunków bankowych,
4)
polisy ubezpieczeniowej, stanowiącej dowód ubezpieczenia istniejących na placu budowy urządzeń z cesją na rzecz Banku praw do odszkodowania do wysokości przyznanej pożyczki oraz dowodu opłacenia składki ubezpieczeniowej.
3.
Formularze wniosku (ust. 1 pkt 2), deklaracji (ust. 2 pkt 1) i umowy ustanowienia prawa zastawu (ust. 2 pkt 2) wydają bezpłatnie oddziały Banku.

Wykorzystywanie kredytu.

1.
Bank dokonuje wypłat zaliczkowych na uzasadnione zapotrzebowanie zespołu. Wypłata zaliczki powinna być jednak uwarunkowana rozliczeniem zaliczki udzielonej poprzednio.
2.
Wypłata może nastąpić zgodnie z obowiązującymi przepisami Banku na wskazany przez zespół rachunek lub do rąk pełnomocnika zespołu.
3.
Wszystkie operacje finansowe, związane z podstawową działalnością zespołu, powinny być skoncentrowane na rachunku bankowym, prowadzonym w oddziale banku finansującym zespół.

Spłata kredytów.

1.
Wysokość rat i terminy spłaty kredytu udzielonego zespołowi ustala oddział banku w porozumieniu z zespołem na podstawie propozycji zawartych we wniosku zespołu o udzielenie kredytu w zależności od potrzeb gospodarczych zespołu i przeznaczenia kredytu.
2.
Termin spłaty kredytu nie może przekraczać 3 lat, licząc od daty przyznania kredytu.
3.
Wpływy uzyskiwane przez zespół ze sprzedaży nadwyżek produkcji oraz ze sprzedaży zbędnych maszyn i urządzeń powinny być zaliczane na przedterminową spłatę zadłużenia.
1.
Kredyt udzielony zespołowi podlega przedterminowej i jednorazowej spłacie:
1)
gdy w wyniku rozliczenia kosztów po zakończeniu produkcji okaże się, że wartość upłynnionych zbędnych środków materialnych pokryje udzieloną przez Bank pożyczkę,
2)
gdy objęta umową działalność zespołu zostanie zaniechana,
3)
gdy zespół zostanie skreślony z rejestru przez prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Ponadto bank może zaniechać dalszego finansowania i żądać jednorazowej, przedterminowej spłaty kredytu:
1)
gdy w wyniku kontroli bankowej zostanie stwierdzone, że działalność zespołu jest niezgodna z zawartą umową lub danymi zawartymi we wniosku o udzielenie kredytu,
2)
gdy udzielony kredyt zużyty został choćby w części na cele niezgodne z przeznaczeniem bądź gdy w działalności gospodarczej lub finansowej zespołu wystąpiły nieprawidłowości,
3)
gdy zespół nie rozpoczął produkcji w ciągu pół roku od daty przyznania kredytu,
4)
gdy wpływy uzyskiwane przez zespół ze sprzedaży nadwyżek produkcji oraz ze sprzedaży zbędnych maszyn i urządzeń nie zostały przekazane na przedterminową spłatę zadłużenia (§ 10 ust. 3).
Po zakończeniu produkcji zespół obowiązany jest przedstawić bankowi protokół z przeprowadzonego rozliczenia produkcji. W protokole tym powinno być również zamieszczone zestawienie wykorzystanych kwot kredytu, przypadających ostatecznie na poszczególnych członków zespołu, po potrąceniu ewentualnych dochodów osiągniętych ze sprzedaży zbędnych środków materialnych, pozostałych po zakończeniu produkcji.

Kredyty dla spółdzielni mieszkaniowych.

Przepisy niniejszego zarządzenia, z wyjątkiem § 8 ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio do zrzeszonych w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych spółdzielni typu lokatorskiego, budowlano-mieszkaniowych i spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych z następującymi zmianami i uzupełnieniami:
1)
Wniosek o udzielenie kredytu powinien być zaopiniowany przez organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej i oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych. Opinia powinna zawierać przewidywany termin objęcia inwestycji spółdzielni planem kredytowym budownictwa mieszkaniowego oraz ocenę celowości udzielenia kredytu z punktu widzenia zapotrzebowania na materiały budowlane i realności spłaty kredytu w oparciu o analizę sytuacji finansowej spółdzielni.
2)
Do wniosku o kredyt spółdzielnia powinna dołączyć:
a)
program inwestycji mieszkaniowych,
b)
plan rzeczowo-finansowy produkcji materiałów budowlanych,
c)
odpis uchwały walnego zgromadzenia członków spółdzielni upoważniającej zarząd do zaciągnięcia kredytu.
3)
Wysokość pożyczki udzielonej spółdzielni nie powinna przekraczać 500.000 zł. Udzielenie pożyczki przekraczającej tę kwotę wymaga zgody centrali Banku Inwestycyjnego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1960 r. (M.P.60.3.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 stycznia 1960 r.
2 § 5 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1960 r. (M.P.60.3.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 stycznia 1960 r.
3 § 6 ust. 1-2 uchylone przez § 14 pkt 7 uchwały nr 347 z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach. (M.P.62.84.391) z dniem 1 stycznia 1963 r.
4 § 8 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1960 r. (M.P.60.3.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 stycznia 1960 r.
5 § 12a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1960 r. (M.P.60.3.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 stycznia 1960 r.