Współpraca z wyższymi szkołami ekonomicznymi.

Monitor Polski

M.P.1954.A-19.332

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 stycznia 1954 r.
w sprawie współpracy z wyższymi szkołami ekonomicznymi.

W celu realizacji wytycznych I Kongresu Nauki Polskiej i akcji podjętej przez Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, zalecającej wyższym szkołom i ich wydziałom, zespołom katedr i katedrom zbliżenie się do aktualnej problematyki życia gospodarczego, a zwłaszcza celem zbliżenia studentów i pracowników nauki wyższych szkół ekonomicznych do aktualnych zagadnień, należących do zakresu działania Ministerstwa Finansów, na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185 i Nr 51, poz. 364) zarządza się, co następuje:
Ministerstwo Finansów, podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Finansów centrale banków, centrala Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, dyrekcja Polskiego Monopolu Loteryjnego oraz wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi mogą nawiązywać z wyższymi szkołami ekonomicznymi socjalistyczną współpracę na podstawie zawartych w tej sprawie umów o socjalistycznej współpracy, zwanych dalej w skrócie "umowami".
Przedmiotem umów mogą być świadczenia:
1)
jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 na rzecz wyższych szkół ekonomicznych w zakresie:

- współpracy przy ustalaniu tematów prac magisterskich, dyplomowych i innych prac naukowych,

- roztaczania opieki nad dyplomantami i studentami odbywającymi praktyki, a zwłaszcza udzielania im należytej pomocy w pracy nad powiązaniem nabytych wiadomości teoretycznych z praktyką jednostek organizacyjnych, w których odbywają praktyki,

- przeprowadzania konsultacji z pracownikami wyższych szkół ekonomicznych na tematy związane z pracami dydaktycznymi i naukowo-badawczymi wyższych szkół ekonomicznych,

- zapoznawania pracowników uczelni z problematyką prac bieżących resortu i udostępniania im niezbędnych materiałów z zachowaniem przepisów § 9,

- delegowania swych pracowników do wygłaszania prelekcji dla zapoznania pracowników nauki i studentów z aktualną problematyką gospodarczą i administracyjną Ministerstwa Finansów,

- roztaczania szczególnej opieki nad pracownikami nauki wyższych szkół ekonomicznych w przypadku uzyskania przez nich zezwoleń, o których mowa w § 9;

2)
wyższych szkół ekonomicznych na rzecz jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 w zakresie:

- udziału pracowników nauki wyższych szkół ekonomicznych w organizowaniu i przeprowadzaniu doszkalania zawodowego i ideologicznego pracowników jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1,

- udzielania opinii przy opracowywaniu zagadnień ekonomiczno-prawnych.

1.
W umowie należy wymienić osoby, które z ramienia zainteresowanych stron nawiązują współpracę i umowę podpisują.
2.
Umowy o socjalistyczną współpracę podpisują kierownicy wydziałów lub zespołów katedr, upoważnieni przez szkołę - w imieniu wyższych szkół ekonomicznych, w imieniu zaś jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 - ich kierownicy.
Wzajemne świadczenia w ramach zawartych umów mają charakter nieodpłatny.
Projekt umowy przed jej podpisaniem powinien być przez umawiające się strony przedłożony do zatwierdzenia Ministerstwu Finansów.
Wymienieni w umowie pracownicy nauki powinni być przez jednostki organizacyjne zobowiązani na piśmie do ścisłego przestrzegania tajemnicy zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) oraz przepisami wydanymi na jego podstawie.
1.
W celu kierowania i koordynowania spraw wynikających z umów o socjalistyczną współpracę jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 z wyższymi szkołami ekonomicznymi powołać należy organ kolegialny, w skład którego wchodzą po 2 przedstawiciele każdej ze stron, powołam przez kierowników jednostek organizacyjnych zainteresowanych stron.
2.
Do obowiązków tego organu należy kierowanie i regulowanie współpracy w zakresie przewidzianym w § 2 oraz sporządzanie półrocznych sprawozdań z przebiegu współpracy.
3.
Organ kolegialny składa na żądanie sprawozdania Ministerstwu Finansów i Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego.
Do załatwiania w Ministerstwie Finansów spraw wynikających ze współpracy z wyższymi szkołami ekonomicznymi upoważnia się Centralny Zarząd Szkolenia Zawodowego Ministerstwa Finansów.
1.
W przypadkach potrzeby udzielania pracownikom nauki i studentom materiałów służbowych należy stosować przepisy okólnika nr 190 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-69, poz. 1051).
2. 1
Zezwoleń na korzystanie z materiałów służbowych komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów, wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów z wyjątkiem banków i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń udziela dyrektor Gabinetu Ministra w porozumieniu z kierownictwem właściwych komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów. Do udzielania zezwoleń na korzystanie z materiałów służbowych Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S. A., Banku Polska Kasa Opieki S. A. i gminnych kas spółdzielczych upoważniony jest Prezes Narodowego Banku Polskiego. Zezwoleń takich w odniesieniu do materiałów pozostałych banków udzielają we własnym zakresie dyrektorzy tych banków, a w odniesieniu do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - dyrektor Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
3.
Udzielenie zezwolenia na korzystanie z materiałów poufnych wymaga każdorazowo zgody Ministra Finansów bądź właściwego podsekretarza stanu.
4.
Udostępnienie materiałów tajnych jest zabronione.
1.
Tracą moc obowiązującą zarządzenia wydane w sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 18 listopada 1955 r. (M.P.55.124.1616) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 1955 r.