Współdziałanie z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakres świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej.

Monitor Polski

M.P.1956.6.46

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

UCHWAŁA NR 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1956 r.
w sprawie współdziałania z organami administracji celnej organów innych działów administracji państwowej oraz zakresu świadczeń innych działów administracji państwowej i przedsiębiorstw państwowych na rzecz administracji celnej.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1952 r. o ustroju i zakresie działania administracji celnej (Dz. U. Nr 10, poz. 53) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Organy administracji państwowej obowiązane są współdziałać z organami administracji celnej i udzielać im pomocy w zakresie czynności powierzonych organom celnym, a w szczególności:
1)
przy wykonywaniu kontroli celnej obrotu towarowego z zagranicą w ruchu osobowym i towarowym,
2)
przy zwalczaniu przestępczości celnej,
3)
przy wykonywaniu kontroli celnej i dewizowej osób przekraczających granicę Państwa oraz kontroli celnej i dewizowej przesyłek listowych, listów z podaną wartością i paczek nadsyłanych do kraju lub wysyłanych za granicę.
2.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych ustali zasady współpracy organów celnych z organami ochrony granic przy kontroli celnej i dewizowej osób przekraczających granicę Państwa oraz środków przewozowych przybywających z zagranicy i wychodzących za granicę.
1.
Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" obowiązane jest:
1)
urządzać i oświetlać miejsca odprawy celnej w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej (stacje, place składowe, tory kolejowe, magazyny, rampy itp.);
2)
wykonywać roboty fizyczne przy kontroli celnej towarów i środków przewozowych przy użyciu własnego personelu; przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" obowiązane jest do wykonywania robót fizycznych przy kontroli celnej towarów tylko wówczas, jeżeli na jego terenie nie działa przedsiębiorstwo posiadające magazyny i składy celne, do którego obowiązków należy wykonywanie tych robót;
3)
dostarczać i utrzymywać w odpowiednim stanie:
a)
lokale na biura urzędów celnych, jeżeli zachodzi potrzeba pomieszczenia biur urzędów celnych na terenie przedsiębiorstwa,
b)
sale odpowiednie do odprawy celnej bagaży osób przekraczających granicę Państwa,
c)
w razie potrzeby odpowiednie pomieszczenia na towary zatrzymane w postępowaniu celnym lub zajęte w postępowaniu karnym;
4)
na wniosek administracji celnej oświetlać, opalać i utrzymywać w porządku pomieszczenia wymienione w pkt 3.
2.
Zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych obowiązane są do świadczeń wymienionych w ust. 1 pkt 3 i 4, a ponadto:
1)
do urządzania i oświetlania miejsc odprawy celnej w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej (cały obszar portowy, place składowe, magazyny, rampy itp.);
2)
do wykonywania robót fizycznych przy kontroli celnej towarów i środków przewozowych przy użyciu własnego personelu.
3.
Przedsiębiorstwa przewozowe inne niż wymienione w ust. 1, trudniące się przewozem osób i towarów przez granicę Państwa, obowiązane są do świadczeń wymienionych w ust. 1.
4.
Przedsiębiorstwa posiadające magazyny i składy celne obowiązane są:
1)
oświetlać pomieszczenia magazynowe i składowe w sposób odpowiadający potrzebom skutecznej kontroli celnej;
2)
wykonywać roboty fizyczne przy kontroli celnej towarów własnym personelem;
3)
w razie potrzeby dostarczać i utrzymywać w odpowiednim stanie:
a)
pomieszczenia biurowe dla pracowników celnych,
b)
odpowiednie pomieszczenia na towary zatrzymane w postępowaniu celnym lub zajęte w postępowaniu karnym;
4)
na wniosek administracji celnej oświetlać, opalać i utrzymywać w porządku pomieszczenia wymienione w pkt 3.
1.
W razie braku odpowiednich pomieszczeń dla jednostek administracji celnej przedsiębiorstwa wymienione w § 2 powinny umieszczać w planach inwestycyjnych odpowiedni tytuł inwestycyjny oraz limit na budowę tych pomieszczeń, jeżeli budowa ich przez administrację celną byłaby gospodarczo nie uzasadniona dla jednostki administracji celnej.
2.
Wnioski o umieszczenie w planach inwestycyjnych tytułów inwestycyjnych oraz limitów na budowę pomieszczeń wymienionych w ust. 1 zgłasza Minister Handlu Zagranicznego właściwemu ministrowi, któremu podlega przedsiębiorstwo zobowiązane do świadczenia, w terminach ustalonych przepisami w zakresie opracowywania planów inwestycyjnych.
1.
Dla ustalenia rozmiarów świadczeń wymienionych w § 2 powinny być zawarte umowy między poszczególnymi przedsiębiorstwami i urzędami celnymi na zasadzie odpłatności we wszystkich przypadkach, gdy obowiązek wykonania świadczeń ze strony przedsiębiorstwa łączy się z wydatkami, których przedsiębiorstwo nie musiałoby ponosić, gdyby do świadczeń tych nie zostało zobowiązane na podstawie niniejszej uchwały.
2.
W razie sporu rozmiar świadczeń ustala komisja arbitrażowa po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i ministerstwa właściwego dla drugiej strony.
1.
Państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" obowiązane jest niezależnie od świadczeń wymienionych w § 2 pobierać od nadawców lub odbiorców przesyłek na rachunek administracji celnej należności celne, wymierzone przez organy celne od przesyłek pocztowych przewożonych przez granicę Państwa i wpłacać te należności na dochody budżetowe w terminach ustalonych przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Łączności.
2.
Z tytułu kosztów wiążących się z odprawą celną przesyłek pocztowych, inkasem i kontrolą należności wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstwo państwowe "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" potrąca z ogólnej sumy opłat należność ustaloną przez Ministra Łączności w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Ministrem Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r.