Wojewódzki fundusz rozwoju kultury.

Monitor Polski

M.P.1980.13.56

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1980 r.

UCHWAŁA Nr 35
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1980 r.
w sprawie wojewódzkiego funduszu rozwoju kultury.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Tworzy się wojewódzki fundusz rozwoju kultury, zwany dalej "funduszem", przeznaczony na aktywizację działalności kulturalnej na terenie województwa.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
dobrowolne wpłaty zakładów pracy z zakładowego funduszu socjalnego w części przeznaczonej na cele związane z realizacją zadań kulturalno-wychowawczych, przekazywane zgodnie z uchwałą konferencji samorządu robotniczego, a w zakładach pracy, w których nie działają konferencje samorządu robotniczego - zgodnie z uchwałą rady zakładowej podjętą w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy,
2)
środki pochodzące z ponadplanowych imprez organizowanych specjalnie na cele funduszu przez instytucje i organizacje,
3)
dobrowolne świadczenia organizacji społecznych, spółdzielczych, rzemiosła i ludności.
2.
Dochodami funduszu mogą być ponadto dotacje udzielane z budżetu województwa na akcje i imprezy, uznane przez terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego za szczególnie ważne dla rozwoju kulturalnego, oraz z kredytów budżetowych Ministerstwa Kultury i Sztuki, przeznaczonych w dziale "kultura i sztuka" na różną działalność.
1.
Środki funduszu przeznacza się na:
1)
popieranie amatorskiego ruchu artystycznego i twórczości ludowej,
2)
remonty obiektów kulturalno-wychowawczych,
3)
udzielanie pomocy w budowie obiektów kultury w ramach podejmowanych czynów społecznych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
4)
zakup wyposażenia dla placówek kulturalno-wychowawczych.
2.
Ze środków funduszu mogą być dofinansowywane również gminne, miejskie i regionalne fundusze rozwoju.
1.
Środkami funduszu dysponuje właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Podstawę gospodarowania środkami funduszu stanowi roczny plan funduszu sporządzony przez dysponenta w uzgodnieniu z wojewódzką radą do spraw upowszechniania kultury i w porozumieniu z przedstawicielami instytucji i organizacji, które dokonują wpłat na fundusz.
3.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego określa szczegółowe zadania realizowane ze środków funduszu, z uwzględnieniem wniosków instytucji i organizacji, które dokonują wpłat na fundusz, oraz zapewnia tym instytucjom i organizacjom informacje o sposobie wykorzystania środków przekazanych przez nie na fundusz.
W sprawach nie uregulowanych uchwałą stosuje się przepisy o funduszach celowych.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym współdziałanie w realizacji zadań określonych uchwałą.
Środki dotychczasowych funduszów rozwoju kultury, utworzonych w trybie uchwały nr 148 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1971 r. w sprawie powiatowego funduszu rozwoju kultury (Monitor Polski Nr 41, poz. 259), przechodzą na właściwe wojewódzkie fundusze rozwoju kultury.
Traci moc uchwała nr 148 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1971 r. w sprawie powiatowego funduszu rozwoju kultury (Monitor Polski Nr 41, poz. 259).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.