Oddział A - Płace. - Wniosek w sprawie nadania mocy powszechnie obowiązującej układowi zbiorowemu pracy z dnia 4 sierpnia 1945 r. dla wszystkich robót budowlanych na obszarze m.st. Warszawy.

Monitor Polski

M.P.1945.26.73

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1945 r.

A.

Płace.

§  11.
Zapłata za pracę pracowników fizycznych składa się z zarobku akordowego oraz premii pieniężnej, ponadto pracownicy otrzymują przydziały towarowe, których rozdział następuje według załącznika do niniejszej umowy. Zarobek akordowy opiera się na płacy za jednostkę (m3, sztuka itp.) wykonanej roboty, lub na zapłacie ryczałtowej. Zapłata akordowa obliczana jest w ten sposób: ilość czasu potrzebna na wykonanie jednostki według norm, jak w załączniku, pomnożona przez stawkę godzinową. W wypadku absolutnej niemożliwości ustalenia ceny akordowej ze względu na trudności pomiarowe (reparacje, poprawki itp.), powinny być ustalone ryczałty. Podstawą dla ustalenia ryczałtu powinien być przewidywany czas roboty, pomnożony przez stawkę godzinową. O ile na skutek błędnej kalkulacji robotnik przy pracy akordowej nie zarobił conajmniej o 25 proc. więcej, niż zarobiłby na dniówce, ma prawo zażądać rewizji cen akordu przy współudziale przedstawiciela Rady Zakładowej. O ile akord nie może być wykonywany z przyczyn od pracownika niezależnych, np. brak materiałów, pracownik otrzymuje zwykłą płacę godzinową.
§  12.
System płacy jednostkowej, system premiowy oraz normy produkcyjne podane są w załącznikach.
§  13.
Z dniem wejścia w życie umowy zbiorowej Dyrekcja jest zobowiązana zaprowadzić system płacy jednostkowej (akordowej) oraz system premiowania pieniężnego i przydziałów towarowych dla poszczególnych kategoryj pracowników wg załączników do umowy zbiorowej.
§  14.
Normalne godzinowe stawki wynagrodzenia za pracę ulegają podwyżce, wynoszącej:
a)
10% przy wynagrodzeniu za zwykłą pracę nocną,
b)
50% przy wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych za pierwsze 2 godziny nadliczbowe,
c)
100% przy wynagrodzeniu za trzecią i następne godziny nadliczbowe, za pracę w godzinach nadliczbowych nocnych i dni świąteczne,
d)
przy pracy akordowej wykonanej w godzinach nadliczbowych lub świątecznych na zlecenie Dyrekcji obowiązują powyższe podwyżki, obliczone w stosunku do wynagrodzenia godzinowego, a nie akordowego.
§  15.
Czas zużyty przez pracownika na leczenie się w Zakładowym Punkcie Sanitarnym będzie wynagradzany na równi z czasem przepracowanym. Za pierwsze trzy dni choroby pracownik otrzymuje wynagrodzenie dniówkowe, na podstawie zaświadczenia lekarza Ubezpieczalni Społecznej, stwierdzającego niezdolność do pracy ponad 3 dni. W wypadku choroby trwającej ponad 3 dni Dyrekcja uzupełnia wypłaty Ubezpieczalni Społecznej do wysokości wynagrodzenia dniówkowego.
§  16.
Pracownik zwolniony przez Dyrekcję dla wypełniania społecznych obowiązków zachowuje przez czas zwolnienia pełne prawa pracownicze. Wynagrodzenie należy się pracownikowi tylko wówczas, jeżeli za pełnienie obowiązków państwowych lub społecznych uzasadniających jego zwolnienie nie pobiera żadnej płacy lub płacę niższą, niż wynagrodzenie za pracę. W tym ostatnim wypadku ma pracownik prawo jedynie żądania wypłacenia różnicy pomiędzy wynagrodzeniem za pracę a płacą za pełnienie obowiązków państwowych lub społecznych. Pracownik zwolniony dla wypełniania państwowych lub społecznych obowiązków nie traci praw do nabytych w ciągu pracy przywilejów i uprawnień. Czas pracy w tej służbie wlicza się do czasu pracy w zakładzie.
§  17.
Wysokość wynagrodzenia pracownika w razie niemożności pełnienia przez niego obowiązków wskutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku określona jest w wypadkach nie objętych p. 15 obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa.
§  18.
Wypłata wynagradzania powinna być dokonywana conajmniej raz na 14-cie dni - w dniu uzgodnionym między Dyrekcją a Radą Zakładową. Wypłata winna być ukończona w ciągu 1-ej godziny po ukończeniu pracy. W wypadku przedłużenia wypłaty o dalszą pełną godzinę, czas stracony ponad pierwszą godzinę musi być opłacany według zwykłych stawek godzinowych. Przy wypłacie pracownik otrzymuje na piśmie zestawienie zarobku, potrąceń i sumy do wypłaty, co wprowadzone będzie w ciągu pierwszego miesiąca od wejścia umowy w życie.
§  19.
Wypłata zarobków robotnikom w terminach miesięcznych i z tym, że w pierwszej przepracowanej połowie miesiąca otrzymuje zaliczkę, a ostateczne rozliczenie dokonywane jest w końcu miesiąca - może być stosowana w wypadkach przewidzianych ustawą i za zgodą i zatwierdzeniem odpowiednich władz. W razie zawinionej niewypłaty zarobków w oznaczonym terminie Dyrekcja obowiązana jest doliczyć do wypłaty odsetki za zwłokę w wysokości 2-3% miesięcznie, licząc od dnia powstania zwłoki. W sprawach spornych decyduje obwodowy Inspektor Pracy.