Upoważnienie podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów niektórych artykułów u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-59.781

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lipca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 8 czerwca 1951 r.
w sprawie upoważnienia podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów niektórych artykułów u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych. *

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) zarządza się, co następuje:
1.
Powołane w niniejszym zarządzeniu rozporządzenie bez bliższego określenia oznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448).
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie:
1)
"jednostki handlu detalicznego" rozumie się państwowe przedsiębiorstwa, które prowadzą handel detaliczny albo żywienie zbiorowe,
2)
"źródła scentralizowane" rozumie się przedsiębiorstwa wymienione w § 8 ust. 1 rozporządzenia albo zrównane z tymi przedsiębiorstwami na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia, a przez "źródła zdecentralizowane" - osoby nie objęte § 8 rozporządzenia.
3.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczące prezydiów powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
Jednostki handlu detalicznego mogą na zasadach podanych w niniejszym zarządzeniu w ramach swej działalności kupować w celu odsprzedaży następujące artykuły:
1)
nabiał, drób, miód, zioła, przyprawy krajowe (jak np. majeranek, czosnek, kminek, chrzan) mak, kwiaty, ziemniaki, owoce i warzywa (strączkowe i inne) - bezpośrednio od producentów rolnych,
2)
ryby słodkowodne i raki z wyjątkiem ryb zalewowych - bezpośrednio od rybaków,
3)
przetwory owocowe i warzywne, napoje chłodzące, pieczywo zwykłe i cukiernicze oraz wyroby masarskie - wytwarzane w zakładach rzemieślniczych - bezpośrednio od producentów, wytwarzane zaś w zakładach przemysłowych - za pośrednictwem właściwych branżowo central prywatnego przemysłu.
Zakupujący w trybie niniejszego zarządzenia nie ma obowiązku przestrzegania innych wymagań ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) i przepisów na jej podstawie wydanych.
Jednostka handlu detalicznego może dokonywać zakupu ze źródeł zdecentralizowanych w przypadkach, gdy:
1)
plan jej zaopatrzenia ze źródeł scentralizowanych nie pokrywa pełnego zaopatrzenia w artykuły wymienione w § 2,
2)
nie jest możliwe dokonywanie zakupu w źródłach scentralizowanych z przyczyn od zakupującego niezależnych, których nie można było przewidzieć, a zakup jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
1.
Zakupy w przypadkach przewidzianych w § 4 pkt 1 powinny być zaplanowane na okresy miesięczne. Plan należy sporządzić według wzoru, stanowiącego załącznik Nr 1, i złożyć na dziesięć dni przed miesiącem objętym planem do prezydium (referat handlu) powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na położenie zakładu, który ma zakupu dokonać, do zatwierdzenia.
2.
Dokonywanie zakupu w ramach planu, o którym mowa w ust. 1, dozwolone jest dopiero po zatwierdzeniu planu.
3.
Jednostki handlu detalicznego zobowiązane są do składania miesięcznych sprawozdań z wykonania planów zaopatrzenia ze źródeł zdecentralizowanych według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2. Sprawozdanie należy składać do władzy, która zatwierdziła plan zakupu w terminie pięciodniowym po upływie okresu sprawozdawczego.
1.
W przypadkach określonych w § 4 pkt 2 konieczność zakupu powinna być stwierdzona protokołem podpisanym przez kierownictwo zakładu i przedstawiciela związku zawodowego. Odpis protokołu kierownictwo zakładu powinno przesłać niezwłocznie jednostce przełożonej i prezydium (referat handlu) właściwej terenowo powiatowej rady narodowej.
2.
Jednorazowy zakup, o którym mowa w ust. 1, nie powinien przekraczać bieżącego zapotrzebowania, a w każdym razie nie może objąć większej ilości artykułów, aniżeli to jest wymagane celem zaspokojenia potrzeb zakładu w ciągu najbliższych 6 dni.
1.
Wszystkie zakupy ze źródeł zdecentralizowanych, z wyjątkiem artykułów wymienionych w § 2 pkt 3 zakupywanych w branżowych centralach prywatnego przemysłu - mogą być dokonywane tylko na obszarze miasta (gminy), w którym zakład jest położony.
2.
Niedozwolone są przerzuty do innych miejscowości bez zgody prezydium powiatowej rady narodowej, na terenie której dokonany został zakup, a na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi - bez zgody prezydiów rad narodowych tych miast.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego może ustalić tereny, na których zakup ziemniaków, owoców i warzyw może odbywać się wyłącznie ze źródeł scentralizowanych albo wyłącznie ze źródeł zdecentralizowanych.
Zakupy dokonywane będą po cenach dozwolonych w myśl obowiązujących przepisów, a w braku takich cen - po cenach rynkowych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

...................................

Nazwa jednostki handlu detalicznego

............................. dnia ..... 1951 r.

(miejscowość)

Prezydium Powiatowej

Rady Narodowej - Referat Handlu

w ...............................

Na zasadzie § 5 zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 czerwca 1951 r. w sprawie upoważnienia podległych jednostek handlu detalicznego do dokonywania zakupów niektórych artykułów u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 781) proszę o zatwierdzenie planu zakupu w miesiącu ............... 1951 r. niżej wymienionych artykułów ze źródeł zdecentralizowanych.

Lp.Nazwa artykułuJednostka miaryIlośćMiejsce zakupuMiejsce sprzedaży

Podpis

Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w ........................

powyższy plan zakupu zatwierdza * zmienia*) w pkt .........

Podpis

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..........

Nazwa jednostki handlu detalicznego

........................ dnia ..... 1951 r.

(miejscowość)

Prezydium Powiatowej

Rady Narodowej - Referat Handlu

w .........................

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA PLANU ZAKUPU ZE ŹRÓDEŁ ZDECENTRALIZOWANYCH

za miesiąc ........... 1951 r.

Lp.Nazwa artykułuJednostka miaryPlanowany zakupZakupionoWartość w cenach zakupuUWAGI

Podpis

* Z dniem 4 lipca 1953 r. nin. zarządzenie traci moc w odniesieniu do kwiatów. Zgodnie z § 6 zarządzenia z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie upoważnienia przedsiębiorstw podległych Centralnemu Zarządowi Miejskiego Handlu Detalicznego do dokonywania zakupów kwiatów świeżych ciętych i doniczkowych oraz roślin ozdobnych. (M.P.53.A-62.761).

Z dniem 16 lipca 1953 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie uregulowanym przez zarządzenia z dnia 9 lipca 1953 r. (M.P.53.A-67.816). Zgodnie z § 8 powołanego zarządzenia.

*) Niepotrzebne skreślić.