Dostawy, roboty i usługi na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.63.494

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1948 r.

USTAWA
z dnia 18 listopada 1948 r.
o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

1.
Przepisy niniejszej ustawy mają zastosowanie do dostaw, robót i usług, dokonywanych na rzecz Skarbu Państwa, zakładów, instytucji, przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym, przedsiębiorstw pod nadzorem państwowym, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych, central spółdzielczo-państwowych, związków samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw samorządowych lub przez samorząd zarządzanych, związków międzykomunalnych oraz spółek prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe, samorządowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział, wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Właściwi ministrowie określą, które instytucje przez Państwo subwencjonowane będą podlegać przepisom niniejszej ustawy.
3.
Przepisy niniejszej ustawy nie mają zastosowania do dostaw, robót i usług, dokonywanych na rzecz zakładów, instytucji i przedsiębiorstw, wymienionych w ust. 1, mających siedzibę poza granicami Państwa, do dostaw z zagranicy oraz dostaw, wykonywanych w ramach planowego rozdziału, dokonywanego przez Państwo.

Przez użyty w niniejszej ustawie wyraz "zamawiający" należy rozumieć podmioty prawne, wymienione w art. 1, zaś przez wyraz "zamówienie" - powierzenie dostaw, robót lub świadczenia usług.

Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu może w drodze zarządzeń uregulować odmiennie tryb udzielania zamówień na dostawy niektórych surowców, półwyrobów i wyrobów, przetwarzanych przez zamawiającego lub na dostawy artykułów, nabywanych przez zamawiającego w celu dalszej odsprzedaży w ramach jego działalności.

1.
Zamówienia powinny być w zasadzie planowane.
2.
Zamawiający powinien dołożyć starań, aby zamówienie było udzielone i wykonane w sposób najbardziej korzystny.
1.
Zamówienia powinny być udzielane przedsiębiorstwom państwowym, przedsiębiorstwom pod zarządem państwowym, przedsiębiorstwom samorządowym, przedsiębiorstwom pozostającym pod zarządem związków samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom państwowo-spółdzielczym i centralom spółdzielczo-państwowym.
2.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania mogą określić w drodze zarządzeń inne przedsiębiorstwa, które pod względem udzielania im zamówień będą traktowane na równi z przedsiębiorstwami, wymienionymi w ust 1.
1.
Przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, zamówienia mogą być udzielane tylko wówczas, jeżeli przedmiot zamówienia nie jest objęty działalnością przedsiębiorstw, wymienionych w art. 5, albo jeżeli te przedsiębiorstwa nie podejmują się wykonania zamówienia w ilości i w terminach koniecznych dla zamawiającego.
2.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu co do dostaw, robót i usług, a z Ministrem Odbudowy co do robót budowlanych - może upoważnić podległe mu organy do udzielania zamówień przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, na określony przeciąg czasu oraz do wysokości określonych sum.
3.
Uprawnienia właściwych ministrów, przewidziane w ust. 2, służą Szefowi Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej lub Szefowi Kancelarii Rady Państwa co do dostaw, robót i usług oraz robót budowlanych, wykonywanych na zamówienie Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej lub Kancelarii Rady Państwa.
4.
Rada Ministrów może określić górną granicę wartości dostaw, robót i usług, wymienionych w ust. 2.

Przedsiębiorstwom, wymienionym w art. 5, zamówień udziela się w trybie bezprzetargowym.

Przedsiębiorstwom, nie wymienionym w art. 5, zamówień udziela się w zasadzie w drodze pisemnego przetargu nieograniczonego.

1.
Rada Ministrów w drodze rozporządzenia wyda przepisy, regulujące udzielanie zamówień, przeprowadzanie przetargów, zawieranie i wykonywanie umów, przyjmowanie dostaw, robót i usług, udzielanie zaliczek, oraz określi przypadki, w których dopuszczalne będzie udzielanie zamówień w drodze pisemnego przetargu ograniczonego, ustnego przetargu nieograniczonego i w trybie bezprzetargowym.
2.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia, jakie usługi podlegać będą przepisom niniejszej ustawy.
3.
Rada Ministrów może upoważnić poszczególnych ministrów do wydania dla podległego im działu administracji szczegółowych przepisów w zakresie, oznaczonym w rozporządzeniu, które będzie wydane na podstawie ust. 1.

Czynności przetargowe, dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują moc prawną, jednakże rozstrzygnięcie przetargu następuje na podstawie przepisów niniejszej ustawy.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrom.

1.
Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie, unormowanym niniejszą ustawą, a w szczególności ustawa z dnia 15 lutego 1933 r. o dostawach i robotach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz instytucji prawa publicznego (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 127).